Ogólnie Piosenki „Nie tylko ..." Wydarzenia 2012/2013 Święto Niepodległości Święta Bożego Narodzenia 2012r. Spotkanie.. Wydarzenia 2013/2014 Wydarzenia 2014/2015 Spotkanie z przedstawicielami Wojska Polskiego Szkolenie z zakresu resuscytacji Boże Narodzenie 2014r. Spotkanie z wychowankami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Siedlcach Dzień Świetliczaka Zajęcia w szkolnej świetlicy 2014/2015 Plan pracy świetlicy na r. szk. 2015/2016 Nasze świetliczaki Z życia świetlicy 2015/2016 Dzień Świetliczaka Świetlica 2016/2017 Jasełka 2016 Konkursy w r.szk. 2016/2017 Dzień Świetliczaka 2017 Świetlica 2017/2018 MegaMisja w świetlicy Konkursy w świetlicy 2017/2018 Świetlica 2018/2019 MegaMisja 2018/2019 Erazmus + Świetlica 2019/2020 Świetlica 2021/2022 Program "Bliżej Europy" 2022/2023 Świetlica 2022/2023 Świetlica 2023/2024

Świetlica 2017/2018

Dzień Świetliczaka 2018

 

       W tym roku szkolnym dzień wszystkich osób związanych z naszą świetlicą szkolną przypadł osiemnastego kwietnia. Zazwyczaj był to dla dzieci dzień wytchnienia od zajęć, w którym mogliśmy się tylko bawić. Teraz było zupełnie odwrotnie. Temat naszego dnia też nie był od razu podany. Trzeba go było specjalnie odkodować z szyfru, który dostarczony został do świetlicy przez dziwnie wyglądającego naukowca do złudzenia przypominającego Alberta Einsteina. Z jego żartów wszyscy zaśmiewali się do łez. Nie było łatwo, ale odgadliśmy hasło „Z nauką na Ty”. W tym momencie stało się jasne dla wszystkich, że tego dnia nie uciekniemy od nauki.

   

 

      Nikt się chyba nie spodziewał, że nauka może być tak pasjonująca. Wszyscy zabawiliśmy się w szalonych naukowców. Przebraliśmy się w fartuchy ochronne i zaczęliśmy doświadczalnie badać świat. Szukaliśmy wody, sprawialiśmy, że wybuchały wulkany, mieszaliśmy substancje, z których tworzyły się gluty takie, jak ze sklepiku, puszczaliśmy bański mydlane, które wcale tak od razu nie pękały i bawiliśmy się elektryczną kulką.

                                                 

       W przerwach pomiędzy kolejnymi eksperymentami bawiliśmy się chustą animacyjną. Cały czas coś się działo. Nie mieliśmy ani minutki na nudę czy zmęczenie. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy naszedł już czas na lekcje. Z nowymi siłami i rozbudzonymi chęciami do poznawania świata mogliśmy udać się do naszych klas.

       Ciekawe tylko, jak Dzień Świetliczaka będzie wyglądał za rok?

 

PROJEKT - "ŻYJEMY EKOLOGICZNIE"

W dniach 10-11.O4. 2018 r w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia w ramach projektu „Żyjemy ekologicznie”. Uczniowie dowiedzieli się jak należy segregować śmieci. Ponadto wykonały plakaty dotyczące segregacji śmieci z surowców wtórnych.

W ramach projektu odbyło się również spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa w Siedlcach, panią Justyną Sulej, na temat „Las wiosną”.Na podstawie wyświetlonego  filmu jak również pokazu bogactwa naturalnego lasu uczniowie mogli zgłębić swoją wiedzę na temat świata przyrody. Ponadto pani z Nadleśnictwa  omówiła zasady zachowania się w lesie i zachęciła dzieci do ochrony naszych lasów. Zajęcia w ramach projektu przeprowadziły p. Anna Pytlak, p. Aleksandra Milczarczyk, p. Ewa Biarda.

 

POLICJA W ŚWIETLICY

Dnia 28.03.2018 w szkolnej świetlicy odbyło się spotkanie z panią sierżant Małgorzatą Mazurek z Komedy Miejskiej Policji. Tematem pogadanki było bezpieczne korzystanie z Internetu. Spotkanie odbyło się w ramach programu profilaktycznego: ,,Widzę-rozmawiam-reaguję”. Pani policjantka wyświetliła dzieciom krótkie filmiki o niebezpieczeństwach, jakie mogą napotkać podczas surfowania w Internecie. Każdy filmik został omówiony pod kątem cyber-zagrożeń.  Na zakończenie pani policjantka razem z dziećmi zatańczyła do piosenki zachęcającej do ruchu na świeżym powietrzu, a nie przesiadywania przed ekranem komputera, tabletu czy telefonu.

   

     

 

ZAKŁADAMY HODOWLĘ ROŚLIN ŚWIETLICZAKÓW

Dnia 15 marca wychowawczynie świelicy z dziećmi założyły hodowlę roślin. Zasialiśmy rzeżuchę i owies oraz posadziliśmy szczypiorek. Dzieci sukcesywnie doglądały hodowli podlewając ją i obserwuje jak rośnie. Zobaczcie efekty naszej pracy.

   GALERIA ZDJĘĆ: http://sp6siedlce.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=252

 

PROJEKT "ZIMA NIE JEST ZŁA"

W dniach 03-05.01.2018 r. p. Anna Pytlak i p. Joanna Kryńska przeprowadziły zajęcia w  ramach projektu „Zima nie jest zła” w świetlicy szkolnej. Dzieci w czasie tych zajęć oglądały film o zmianach zachodzących w przyrodzie podczas zimy,  a także wykonały pracę plastyczną o tematyce zimowej. Ponadto miały możliwość zaprezentować się indywidualnie czytając wiersze o zimie. 

 GALERIA ZDJĘĆ: http://sp6siedlce.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=241

 

NASZE PRACE

     

   

   

           

JASEŁKA ŚWIETLICOWE 2017

     Świetlicowe jasełka odbyły się w dniu 14 grudnia 2017 w stołówce szkolnej. Wzięły w nich udział dzieci ze świetlicy oraz ich rodzice.

     Spotkanie rozpoczęło się obejrzeniem prezentacji multimedialnej z przygotowań do uroczystości; począwszy od wykonania zaproszeń, poprzez pieczenie i ozdabianie pierników, wykonywanie ozdób na choinkę w stołówce, przymierzanie strojów do prób inscenizacji.

     Następnie dzieci zaprezentowały jasełka pt. „W supermarkecie”, gdzie różni klienci sklepu np. dziecko, matka, skąpiec, kibic piłkarski, dokonywali przedświątecznych zakupów. Każdemu z nich towarzyszył anioł i diabeł, którzy zgodnie ze swoimi predyspozycjami starali się jak najlepiej wykonać swoje zadanie. Klienci dokonali ostatecznie dobrych wyborów a swoje zakupy złożyli w darze nowonarodzonemu Jezusowi. W trakcie inscenizacji dzieci wykonywały kolędy i świąteczne piosenki, także w języku niemieckim. Rodzice gromkimi brawami podziękowali dzieciom za występ.

                               

      Ważnym punktem tego spotkania było rozstrzygnięcie dwóch konkursów. Za najpiękniejszą ozdobę choinkową nagodzeni zostali: Ania Osik, Sara Adamowicz, Olaf Zieliński, Nikola Kiersztyn, Oliwia Tchórzewska, Krystian Szmitkowski, Adrian Paniak.

       

Za skarpetę bożonarodzeniową nagrody otrzymali: Oliwia Tchórzewska, Nikola Kiersztyn, Sara Adamowicz

   

      Rodzice i dzieci ze smakiem zjedli pierniczki przygotowane specjalnie na tą okazję.

      Spotkanie nie mogło się obyć bez prezentów od św. Mikołaja. Dzieci dostały zabawki do świetlicy a każde indywidualnie – słodki upominek.

 

      Swoje wrażenia ze spotkania rodzice mieli okazję wyrazić zapisując je na kolorowych serduszkach, które wrzucali do worka Mikołaja. Nie zapomnieli też o licznych wpisach do świetlicowej kroniki.

       Wiele ciepłych słów pod adresem dzieci i pań wychowawczyń powiedziała pani dyrektor Bożena Możdżeń, obecna w trakcie całego spotkania. Dzieci podziękowały jej wręczając stroik i przekazując życzenia od całej społeczności świetlicowej.

       Wychodząc każdy miał możliwość obejrzenia wystawy stroików i ozdób bożonarodzeniowych.

   

 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

          23.02.2017 to Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej świetlicy. Przygotowywaliśmy się do niego już od dłuższego czasu. Razem z naszymi wychowawczyniami przygotowaliśmy dwa plakaty „Anioł Stróż Internetu” oraz „Bezpieczny w sieci”. W czasie naszych zajęć ozdobiliśmy nimi ścianę w świetlicy, a po ich zakończeniu powiesiliśmy je na korytarzu szkolnym. Jesteśmy z nich bardzo dumni.

  

         W ramach naszych obchodów zorganizowane zostały zajęcia otwarte dla rodziców i nauczycieli naszej szkoły. Pani dyrektor też została na nie zaproszona.

          O korzystaniu z nowych technologii wiemy już całkiem sporo, ponieważ od września bierzemy udział w zajęciach z MegaMisji. Nie musieliśmy więc zaczynać całkiem od początku, a mogliśmy sprawdzić już niektóre nasze umiejętności w praktyce.

      Na początku szukaliśmy w Internecie różnych informacji. Były to między innymi: data urodzenia Władysława Broniewskiego - naszego patrona, logo naszej szkoły, wizerunek Psotnika, definicja nicku (tak dla przypomnienia) itp. Omówiliśmy też od razu cel używania nicku, czyli ochronę danych osobowych.  Następnie każdy wymyślał sobie nick i podpisywał nim swoją tekturkę. Na niej z szyszek, plasteliny, wykałaczek, patyczków higienicznych, pudełek, bibuły, kolorowego papieru itd. wykonywaliśmy pracę plastyczną pt. "Jak wyobrażam sobie wirusa komputerowego?" Mieliśmy wiele ciekawych pomysłów i w kreatywny sposób je zrealizowaliśmy. 

             

           Po tak ciężkiej pracy trzeba było się trochę rozerwać. Pomogła nam w tym zabawa "wirusy atakują". Podzieleni na dwie grupy bombardowaliśmy się gazetowymi wirusami ile tylko mieliśmy siły. Swoją energię wszyscy chętnie wykorzystali do dzikich tańców przy piosence "Sowa internetowa".

 

 

           W pewnym momencie na dywanie pojawiły się dziwne wykropkowane litery i szyfr... Okazało się, że to zakodowane słowo. Szybko przypomnieliśmy sobie najważniejsze zasady kodowania. (Dobrze, że wcześniej były już zajęcia z programowania w ramach Międzynarodowego Tygodnia Kodowania.) Powoli ułożyliśmy napis APLIKACJA. Wyjaśniliśmy to pojęcie i podaliśmy kilka przykładów aplikacji (gry, programy do nauki, aplikacje do słuchania muzyki itd.) Każdy ze świetliczaków otrzymał broszurkę z najważniejszymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, wzmianką na temat zajęć z MegaMisji u nas w świetlicy i naszymi zdjęciami, a także z kilkoma polecanymi przez nas darmowymi aplikacjami. Na pierwszym miejscu znalazła się wśród nich oczywiście MegaMisja z Psotnikiem, ale były też i inne np. matematyczne, czy do nauki języków obcych.

     

          W grupach wykonaliśmy quiz o bezpiecznym korzystaniu z aplikacji internetowych, a potem przeszliśmy do krzyżówki podsumowującej. Rozwialiśmy przy okazji ostatnie nasze wątpliwości dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu. Kiedy doszliśmy do wniosku, że potrafimy bezpiecznie korzystać z Internetu i oferowanych w nim aplikacji, przeszliśmy od teorii do praktyki. Na naszych świetlicowych tabletach uruchomiliśmy Psotnika i inne aplikacje, i bawiliśmy się nimi do końca zajęć.

             

           Dzień Bezpiecznego Internetu możemy zaliczyć do bardzo udanych. Dzięki zajęciom otwartym wiemy, jak odpowiednio poruszać się po stronach www, korzystać z ciekawych i rozwijających aplikacji, a w razie problemów poprosić o pomoc rodziców lub nauczycieli. Zajęcia bardzo nam się podobały a poznane aplikacje z pewnością zainstalujemy i będziemy wykorzystywać w domu.

 

JĘZYK NIEMIECKI W ŚWIETLICY

październik i listopad

  • Poznajemy kraje, w których mówi się w języku niemieckim.
  • Uczymy się odnajdywania na mapie krajów niemieckojezycznych.
  • Wykonujemy flagi krajów niemieckojęzycznych.
  • Uczymy się witać i żegnać po niemiecku.
  • Przedstawiamy się i pytamy o imię.
  • Poznajemy historię życia św. Marcina.
  • Poznajemy piosenkę pt. "Tschu tschu wa".

 

                

  

grudzień i styczeń

  • poznajemy zwyczaje adwentowe, bożonarodzeniowe i noworoczne w krajach niemieckojęzycznych
  • porównujemy poznane zwyczaje z rodzimymi
  • wykonujemy ozdobę choinkową
  • uczymy się wiersza o symbolach Bożego Narodzenia "Weihnachtssymbole"
  • uczymy się piosenki o Św. Mikołaju pt. "Nikolaus"
  • wykonujemy kartę z życzeniami noworocznymi

         

luty i marzec

  • poznajemy nazwy różnych czynności
  • przygotowujemy album z poznanymi aktywnościami
  • bawimy się z wykorzystaniem poznanych rozkazów
  • uczymy się liczyć 0 - 12
  • bawimy się liczbami: bingo, dyktanda liczbowe, "Mutter, Vater, 1, 2, 3,..."

                   

kwiecień i maj:

  • poznajemy podstawowe słownictwo związane z Wielkanocą
  • wykonujemy pracę plastyczną pt. "Osterlamm" (baranek wielkanocny)
  • poznajemy zwyczaje wielkanocne w krajach niemieckojęzycznych
  • porównujemy zwyczaje wielkanocne polskie z niemieckimi
  • przygotowujemy bukiet wielkanocny - "Osterstrauβ"
  • poznajemy nazwy członków najbliższej rodziny
  • przygotowujemy drzewo genealogiczne
  • poznajemy rodzinę myszki z bajki pt. "Timmy geht zur Schule"
  • przygotowujemy niespodziankę dla mamy - serce z wierszem dla ukochanej osoby

 

                 

           

PROGRAM O ZDROWIU

          W bieżącym roku szkolnym dzieci ze świetlicy uczestniczą w zajęciach w ramach programu „ Zdrowy styl życia – wiem jak dbać o swój rozwój fizyczny i zdrowie psychiczne”. W programie bierze udział grupa uczniów z klas II i III.

        Głównym celem programu jest promowanie zdrowego stylu życia na co dzień.  W czasie zajęć uczniowie pogłębiają wiedzę   z zakresu: zasad zdrowego żywienia, umiejętności aktywnego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego, eliminowania negatywnych emocji i nawiązywania prawidłowych relacji z rówieśnikami.                          

         Podczas zajęć uczniowie korzystają z różnych pomocy dydaktycznych, a także z Internetu. Ponadto biorą udział w ćwiczeniach dramowych i grach dydaktycznych o tematyce prozdrowotnej.                          

          W październiku uczniowie zgłębiali wiedzę na temat  prawidłowych nawyków żywieniowych. Podsumowaniem tych zajęć było wykonanie przez uczniów plakatów promujących zdrowe odżywianie.  Program opracowała i zajęcia przeprowadziła pani Anna Pytlak.

                      

Na kolejnych  zajęciach z programu  „Zdrowy styl życia – wiem jak dbać o swój rozwój fizyczny i zdrowie psychiczne” uczniowie uczyli się jak prawidłowo organizować sobie dzień wolny od zajęć szkolnych. Uczestnicy programu pracowali w grupach jak również uczyli się poprzez zabawę jak  spędzać swój wolny czas w sposób aktywny.

     

W celu utrwalenia wiedzy na temat zdrowego stylu życia uczniowie ułożyli hasła dotyczące tego zagadnienia. Następnie zrobili z  tych haseł wspólny plakat.

          

W drugim semestrze zajęcia w ramach programu poświęcone są między innymi emocjom . Uczniowie na zajęciach uczą się rozróżniać i nazywać swoje emocje i  innych ludzi oraz panować nad własnymi emocjami. Ponadto dowiadują się jak radzić sobie w trudnych dla nich sytuacjach a także poznają sposoby na rozładowanie negatywnych emocji.


         

Dnia 21.03.2018 uczestnicy programu wzięli udział  w konkursie  wiedzy o zdrowiu  i nawykach zdrowotnych pt. „Wiem jak dbać o zdrowie”. Uczniowie rozwiązywali test, który zawierał pytania o różnym poziomie trudności. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz upominki. Konkurs zorganizowała i przeprowadziła p. Anna Pytlak.  Oto laureaci konkursu:

I miejsce: Natalia Szkutowicz kl. IIIb
II miejsce: Emilia Zasowska kl. IIId

                   Maja Książek kl. IIb
III miejsce: Łucja Wilińska kl. IIId
                    Kacper Brodzik kl. IIa

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Kolejnym zagadnieniem poruszanym na zajęciach był temat  przyjaźni. Uczniowie mogli dowiedzieć się jakimi cechami powinien odznaczać się prawdziwy przyjaciel. Wspólnie utworzyli hasła dotyczące tego tematu. Następnie uczestnicy programu stworzyli kodeks przyjaźni.

 

 

     Na zajęciach z programu uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzą w różnych konkursach, quizach, a także grach drużynowych o tematyce zdrowotnej. Podczas jednych z zajęć dotyczących własnych zainteresowań dzieci uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Tam uczniowie mogli obejrzeć kolekcję monet i niemieckiej porcelany - "Białe złoto Lettina", a także zapoznać się z różnymi technikami plastycznymi takimi jak: linoryt i drzeworyt. Ponadto uczniowie mogli podziwiać grafiki obrazujące nasz region, wykonane przez Kazimierza Szwainowskiego. Wszystkim dzieciom wycieczka bardzo się podobała. Na ostatnich zajęciach każdy z uczestników otrzymał dyplom za udział w programie, a także drobny upominek. Tego dnia uczniowie brali udział w zabawach z bańkami mydlanymi.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach
    Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach, ul. Sienkiewicza 49
  • 25 794 35 91

Galeria zdjęć