RADA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO REGULAMIN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO WYCIĄG ZE STATUTU ORDYNACJA WYBORCZA DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO: RZECZNIK PRAW UCZNIA - Pani Agnieszka Kaczmarska OPIEKUNOWIE ORGANIZACJI SZKOLNYCH

ORDYNACJA WYBORCZA DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO:

1.    Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego odbywają się każdego roku w okresie od 20 maja do 15 czerwca.
2.    Wybory są tajne, bezpośrednie i równe.
3.    Kandydatów do wyborów do RSU wystawiają i rekomendują klasowe rady samorządu klas czwartych i piątych oraz ustępująca RSU.
4.    Każda klasa czwarta i piąta może wystawić jedną kandydaturę, zaś ustępująca Rada SU – dwie kandydatury.
5.    Wyborcami w wyborach do RSU jest ogół uczniów klas IV-VII.
6.    Wybory odbywają się w jednym dniu, wyznaczonym wcześniej przez Komisję Wyborczą i podanym do ogólnej wiadomości najpóźniej na tydzień przed wyborami.
7.    Komisję Wyborczą powołuje opiekun Samorządu Uczniowskiego i w jej skład wchodzi maksymalnie sześć osób.
8.    W skład Komisji Wyborczej mogą wchodzić członkowie ustępującej RSU z klas ósmych i przewodniczący klas ósmych samorządów klasowych.
9.    Komisja Wyborcza sporządza na podstawie złożonych kandydatur listy i karty wyborcze do głosowania.
10.    W skład RSU wchodzi sześciu kandydatów, na których wyborcy oddali  największą liczbę głosów.
11.    Komisja Wyborcza sporządza protokół z wyborów do RSU i ogłasza wynikiwy6borów w ciągu trzech dni licząc od dnia głosowania.
12.    Nowa RSU ukonstytuuje się najpóźniej w terminie do 5 września danego roku.
13.    W skład RSU wchodzą: przewodniczący, zastępca do klas I-III, zastępca do klas IV-VIII, skarbnik, sekretarz i członek prezydium.
14.    Nowa RSU rozpoczyna swoją działalność od początku nowego roku szkolnego, tj. od pierwszego września.
15.    W przypadkach losowych, gdy w trakcie kadencji RSU ubędzie jej członków, Rada pracuje w pomniejszonym składzie do wygaśnięcia kadencji.
16.    Uzupełniające wybory do RSU są przeprowadzane w przypadku, gdy liczebność członków RSU zmniejszy się o 50%.
17.    Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwa opiekun Samorządu Uczniowskiego, który każdorazowo zarządza wybory i powołuje Komisję Wyborczą.