DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU WYDARZENIA MATERIAŁY DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

eBezpieczeństwo

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

W dniach 6-10 luty w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypada na 7 lutego 2023r. Zorganizowane warsztaty na lekcjach wychowania do życia w rodzinie miały na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie ich z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Co roku, DBI organizowane jest w ponad 150 państwach, nasza szkoła również zgłosiła inicjatywę obejmującą szereg działań.

Na lekcjach wychowania do życia w rodzinie w klasach: IV, V, VI, VII, VIII zostały  przeprowadzone dyskusje dotyczące filmów edukacyjnych m. in. „Historia Kasi”; „Historia Kosia”; „Historia Wiki”; „Jakie ślady zostawiamy w internecie?”, „Gdy Internet jest ważniejszy od babci” oraz „ Uzależnienie od Internetu” itp. na podstawie, których wspólnie z uczniami powstały zasady bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie klas IV i V  mogli się wykazać plastycznymi zdolnościami projektując kodeks prawidłowego  postępowania w Internecie oraz rysując swoje propozycje pt. „ Mądry wybór w świecie gier”. Wykazali się również uczniowie klasy VI, którzy zaangażowali się w wykonanie gazetki w jednej z sal naszej szkoły. Na zakończenie  każda klasa miała możliwość rozwiązania internetowego testu wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci. 

 

Spotkanie dla rodziców "Jak reagować na zagrożenia w świecie realnym i wirtualnym?"

W ramach kampanii Urzędu Miasta Siedlce Widzę-rozmawiam-reaguję realizowanej prze IPA, SP11, CKU i Komendę Miejską Policji w Siedlcach w naszej szkole odbyło 31 stycznia w godzinach 16:30-17:00  na dużej sali gimnastycznej się spotkanie dla rodziców  z nadkomisarz Agnieszką Świerczewską na temat: Jak reagować na zagrożenia w świecie realnym i wirtualnym.

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2023

Dnia 7 lutego 2023 obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji Samorząd Szkolny pod opieką pań Doroty Sugier i Aldony Pawlak przygotował happening, który miał zapoznać społeczność szkolną z zagrożeniami, jakie mogą kryć się w sieci. Młodzież podczas przerw skandowała hasła  o bezpiecznym zachowaniu w internecie. Prezentowała również plakaty związane z tym zagadnieniem.

 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU - ulotki informacyjne

 

 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W ramach projektu "Shall we play a game?" na Dzień Bezpiecznego Internetu przygotowaliśmy grę planszową Safer Internet Day, uczniowie napisali wiersz oraz go wyrecytowali.

Wspólnie z Samorządem Uczniowskim uczniowie projektowi przygotowali ulotki "Jak Bezpiecznie korzystać z Internetu?", z którymi można się zapoznać na terenie szkoły - korytarze oraz kącik Erasmus+. Najlepsza ulotka wzięła również udział w konkursie eTwinning.

 
 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

 

   https://www.flipsnack.com/EB77CC5569B/dzie-bezpiecznego-internetu-2022.html

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU - ŚWIETLICA

Dnia 18 lutego w świetlicy szkolnej wychowawcy wraz z uczniami klas I-III, obchodzili „Dzień Bezpiecznego Internetu. Jest to święto obchodzone w całej Europie. Zostało wprowadzone z inicjatywy Komisji Europejskiej, mającej na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Na początek zajęć, uczniowie zostali zapoznani z krótkometrażowymi filmami- „kreskówki sieciaków”, które pokazały niebezpieczne sytuacje w sieci. Przeprowadzona pogadanka na temat zagrożeń, zakończyła się wspólnym stworzeniem kodeksu zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Na zakończenie dzieci podpisały traktat w którym umieszczone były zasady bezpieczeństwa zobowiązując się do przestrzegania ich. Wszystkie materiały z zajęć i prace dzieci zostały umieszczone na gazetce szkolnej świetlicy. 

 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU - NA LEKCJACH WDR

 

"DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU" - HAPPENING

 

Kolejny dzień akcji „DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU” za nami. 6 lutego uczniowie Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem p. Doroty Sugier i Aldony Pawlak przygotowali happening, podczas którego uczniowie rozdawali pomarańczowe sznurówki – symbol akcji „#jestnaswięcej” fundacji Orange przeciwko hejtowi w sieci. Uczniowie w czasie przerwy przeszli korytarzami szkoły niosąc plakaty z hasłami na temat bezpieczeństwa w sieci, a przewodnicząca SU Aleksandra Rudzińska w tym czasie głośno mówiła jakich treści nie należy udostępniać, ani pisać w Internecie. Zaklejone usta pozostałych uczestników symbolizowały to, że: „nie hejtują, nie obrażają nikogo, nie podają swoich danych w sieci, nie zawierają przypadkowych znajomości, nie spędzają wielu godzin przed komputerem, nie spotykają się z osobami poznanymi w Internecie, nie publikują danych swojej rodziny”.

 

"DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU" – dalszy ciąg akcji

 

Dnia 5.02.2020 r. uczniowie Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem p. Aldony Pawlak i p. Doroty Sugier przygotowali apel tematyczny dla dwóch grup wiekowych IV-VI i VII -VIII. W bardzo ciekawy sposób pokazali na jakie niebezpieczeństwa mogą być narażeni w sieci młodzi ludzie. Następnie uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne na temat cyberprzemocy (dostosowane do odpowiednich grup wiekowych). Na zakończenie p. Aldona Pawlak i p. Dorota Sugier, w krótkiej prelekcji jeszcze raz uwrażliwiły uczniów na problem obrażania drugiego człowieka w wirtualnej rzeczywistości, oraz niebezpieczeństwa związanego z udostępnianiem swoich danych w sieci i zawierania przypadkowych znajomości. Każdy apel zakończył się przypomnieniem podstawowych zasad BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU.

 

"BEZPIECZEŃSTWO W SIECI"

 

W naszej szkole wyjątkowo aktywnie i twórczo obchodziliśmy "DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU". Na lekcjach wychowania do życia w rodzinie w klasach: IV, V, VI, VII, VIII p. Natalia Myszkowska przeprowadziła dyskusje dotyczące filmów edukacyjnych m. in. „Historia Kasi”; „Historia Kosia”; „Historia Wiki”; „Jakie ślady zostawiamy w internecie?” itp. na podstawie, których wspólnie z uczniami powstały zasady bezpieczeństwa w sieci. Zorganizowany został test wiedzy na temat internetu, który rozwiązywaliśmy w zespołach jako sprawdzenie poznanej wiedzy na lekcjach. Uczniowie klas piątych mogli się wykazać plastycznymi zdolnościami i znajomością znaków służących do pisania - ich zadaniem było narysowanie miłej wiadomości w oknie tekstowym z wykorzystaniem bezpiecznych emotek poznanych na zajęciach. Na zakończenie  każda klasa miała możliwość rozwiązania internetowego testu wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci. Celem przeprowadzenia zajęć w każdej klasie było zapoznanie uczniów z zagrożeniami prywatności, pokazanie konsekwencji nierozważnych działań online, takich jak: wysyłanie zdjęć, rozmowy z nieznajomymi czy umawianie się na spotkanie z kimś kogo nie znamy. 

 

 

"DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU" - SPOTKANIE Z RODZICAMI

 

Nasza szkoła już po raz kolejny uczestniczy w akcji „DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU”. Z tej okazji przygotowaliśmy kilka przedsięwzięć: spotkania z rodzicami, lekcje, apele i happening. 4 lutego odbyło się spotkanie z rodzicami przygotowane przez p. Daniela Szostka na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci. 

 

DBI - SID  Dzień Bezpiecznego Internetu - Safer Internet Day

 
 
 


 

DBI 2020

DBI 2020 odbyło się 11 lutego 2020 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Ta edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęcała wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Podczas obchodów DBI 2020 organizatorzy chcieli podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

W naszej szkole prowadzone były działania wspólne szkoły, nauczycieli, uczniów i rodziców.

 

Prezentacja z działań szkoły:

https://youtu.be/MhE6bKxSlu4   

 

Prezentacja z działań w ramach eTwinning i Erasmus+:

https://view.genial.ly/5f3b7b10318bda0d05e85a11/presentation-sid-2020-sp-6-siedlce-katarzyna-draba

https://view.genial.ly/5f3b7b10318bda0d05e85a11/presentation-sid-2020-sp-6-siedlce-katarzyna-drabarek

 

DBI 2019 - ŚWIETLICA SZKOLNA

 

DBI 2019 odbędzie się 5 lutego 2019 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. "Together for a better internet" Nadchodząca edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online . Podczas obchodów DBI 2019 organizatorzy chcą podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Respect, Responsibility, Reasoning and Resilience.

 

In the spirit of the Safer Internet Day 2019 theme ‘Together for a better internet’, we are encouraging all to collaborate with their communities and support each other in developing the critical skills required for navigating the online world. These skills can help us in all areas of life, online and off. We call them the 4Rs of Online Safety…
  • Respect– I treat myself and others the way I like to be treated.
  • Responsibility – I am accountable for my actions and I take a stand when I feel something is wrong.
  • Reasoning – I question what is real.
  • Resilience – I get back up from tough situations.

 

W obchody DBI 2019 włączy się również świetlica szkolna:
 
W roku 2019 również planowane są zajęcia w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu. Zostanie zorganizowany dzień otwarty z udziałem rodziców i nauczycieli, podczas którego, dzieci będą uczyły się bezpiecznego korzystania z mediów i Internetu w formie ciekawych zabaw i w praktyce korzystając z tabletów.
 
 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

              W tym roku szkolnym DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W ŚWIETLICY SZKOLNEJ przypadł 04.03.2019r. Do tego ważnego wydarzenia przygotowywaliśmy się już od dłuższego czasu. Wspólnie z naszymi wychowawczyniami: p. Anną Ługowską, p. Martą Krasnodebską i p. Ulą Wilińską przygotowaliśmy dwa plakaty „Tarcza antywirusowa” oraz „Rycerz Internetu”. Wyszły wspaniale, jesteśmy z nich bardzo dumni. W czasie naszych zajęć ozdobiliśmy nimi ścianę w świetlicy.

 

               W ramach naszych obchodów zorganizowane zostały zajęcia otwarte dla rodziców i nauczycieli naszej szkoły. Pani dyrektor też została na nie zaproszona.

              O korzystaniu z nowych technologii i Internetu wiemy już całkiem sporo. Już drugi rok uczestniczymy w programie edukacyjnym MegaMisja. Nie musimy więc uczyć się wszystkiego od początku, a raczej sprawdzamy nasze umiejętności w praktyce.

 

 

              Pierwszym naszym zadaniem było wyszukanie w Internecie różnych informacji. Dostaliśmy nasze świetlicowe tablety i wspólnie w małych grupkach szukaliśmy m.in.: daty urodzenia Władysława Broniewskiego, logo naszej szkoły, wizerunku naszego ulubionego Psotnika, kim są i gdzie żyją Pigmeje. Następnie przypomnieliśmy sobie, że nicku używamy w celu ochrony danych osobowych. Każdy z nas wymyślał sobie własny nick i zapisywał go na karteczce. Mieliśmy wiele ciekawych pomysłów.

 

 

              Po pracy z tabletami przyszedł czas na kolorowanie. Otrzymaliśmy obrazki, które musieliśmy pokolorować najładniej, jak potrafimy. Okazało się , że nie są to takie zwykłe obrazki. Dzięki aplikacji Quiver nasze małe dzieła ożywają, poruszają się i wydają z siebie dźwięki! Bardzo podobały nam się otrzymane efekty i każdy z nas nie chciał poprzestać na wykonaniu tylko jednego rysunku.

 

                                         

 

              Najciekawsze jak zwykle zostawiliśmy na koniec. Po raz pierwszy mieliśmy okazję pracować z OZOBOTAMI, czyli małymi i sympatycznymi robotami do nauki programowania. Na ławkach, za pomocą specjalnych puzzli, ułożyliśmy trasę z domu do szkoły. Po drodze na naszego robota czekało kilka przeszkód, np. tornado, koniec trasy. Udało nam się tak zaprogramować robocika, że bez problemów udało mu się przebyć wyznaczoną trasę.

 

              Podsumowaniem naszych zajęć była krzyżówka, dzięki której rozwialiśmy przy okazji ostatnie nasze wątpliwości dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu. Na zakończenie, na naszych świetlicowych tabletach uruchomiliśmy Psotnika i inne aplikacje, i bawiliśmy się nimi do końca zajęć.

 

              Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu możemy zaliczyć do bardzo udanych. Dzięki zajęciom utrwaliliśmy nasze wiadomości odnośnie korzystania z nowych technologii i Internetu, potrafimy korzystać z ciekawych i rozwijających aplikacji. Wiemy również, że w razie jakichkolwiek kłopotów zawsze możemy poprosić o pomoc naszych rodziców lub nauczycieli. Zajęcia bardzo nam się podobały. Z pewnością w domu wykorzystamy umiejętności, które dzisiaj nabyliśmy.

 

DBI 2018

 

DBI 2018 obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem  
"Create, connect and share respect: 
A better internet starts with you"
 
„Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”
 Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.


Dnia 8 marca 2018 roku  Pani Katarzyna Drabarek  podzieliła się aktywnościami podejmowanymi w ramach świętowania Bezpiecznego Dnia Internetu podczas webinarium w grupie eTwinnning eSafety. Poniższa prezentacja zawiera skrót działań:

https://issuu.com/katarzynadrabarek/docs/dbi_2018_katarzyna_drabarek.pptx

W obchody Bezpiecznego Dnia Internetu 2018 aktywnie włączyła się świetlica szkolna:
 
W  roku 2018, z inicjatywy Joanny Cybulskiej, Anny Ługowskiej i Magdaleny Tandeckiej, świetlica szkolna brała udział w projekcie Dzień Bezpiecznego Internetu. Wykonane zostały plakaty dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Osoby odpowiedzialne za organizację tego wydarzenia zaprojektowały i wydrukowały broszurę informacyjną, w której zawarte zostały najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, a także polecane dla dzieci aplikacje na tablet lub smartfon. 23.02.2018 roku została przeprowadzona lekcja otwarta, na którą zaproszono rodziców i nauczycieli. Dzieci wyszukiwały w Internecie informacje, z różnych materiałów wykonywały wirusa internetowego, rozwiązywały krzyżówki i quizy, na tabletach korzystały z bezpiecznych i odpowiednich do wieku aplikacji.
 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

          23.02.2018 r. to Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej świetlicy. Przygotowywaliśmy się do niego już od dłuższego czasu. Razem z naszymi wychowawczyniami przygotowaliśmy dwa plakaty „Anioł Stróż Internetu” oraz „Bezpieczny w sieci”. W czasie naszych zajęć ozdobiliśmy nimi ścianę w świetlicy, a po ich zakończeniu powiesiliśmy je na korytarzu szkolnym. Jesteśmy z nich bardzo dumni.

  

         W ramach naszych obchodów zorganizowane zostały zajęcia otwarte dla rodziców i nauczycieli naszej szkoły. Pani dyrektor też została na nie zaproszona.

          O korzystaniu z nowych technologii wiemy już całkiem sporo, ponieważ od września bierzemy udział w zajęciach z MegaMisji. Nie musieliśmy więc zaczynać całkiem od początku, a mogliśmy sprawdzić już niektóre nasze umiejętności w praktyce.

      Na początku szukaliśmy w Internecie różnych informacji. Były to między innymi: data urodzenia Władysława Broniewskiego - naszego patrona, logo naszej szkoły, wizerunek Psotnika, definicja nicku (tak dla przypomnienia) itp. Omówiliśmy też od razu cel używania nicku, czyli ochronę danych osobowych.  Następnie każdy wymyślał sobie nick i podpisywał nim swoją tekturkę. Na niej z szyszek, plasteliny, wykałaczek, patyczków higienicznych, pudełek, bibuły, kolorowego papieru itd. wykonywaliśmy pracę plastyczną pt. "Jak wyobrażam sobie wirusa komputerowego?" Mieliśmy wiele ciekawych pomysłów i w kreatywny sposób je zrealizowaliśmy. 

             

           Po tak ciężkiej pracy trzeba było się trochę rozerwać. Pomogła nam w tym zabawa "wirusy atakują". Podzieleni na dwie grupy bombardowaliśmy się gazetowymi wirusami ile tylko mieliśmy siły. Swoją energię wszyscy chętnie wykorzystali do dzikich tańców przy piosence "Sowa internetowa".

 

 

           W pewnym momencie na dywanie pojawiły się dziwne wykropkowane litery i szyfr... Okazało się, że to zakodowane słowo. Szybko przypomnieliśmy sobie najważniejsze zasady kodowania. (Dobrze, że wcześniej były już zajęcia z programowania w ramach Międzynarodowego Tygodnia Kodowania.) Powoli ułożyliśmy napis APLIKACJA. Wyjaśniliśmy to pojęcie i podaliśmy kilka przykładów aplikacji (gry, programy do nauki, aplikacje do słuchania muzyki itd.) Każdy ze świetliczaków otrzymał broszurkę z najważniejszymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, wzmianką na temat zajęć z MegaMisji u nas w świetlicy i naszymi zdjęciami, a także z kilkoma polecanymi przez nas darmowymi aplikacjami. Na pierwszym miejscu znalazła się wśród nich oczywiście MegaMisja z Psotnikiem, ale były też i inne np. matematyczne, czy do nauki języków obcych.

     

          W grupach wykonaliśmy quiz o bezpiecznym korzystaniu z aplikacji internetowych, a potem przeszliśmy do krzyżówki podsumowującej. Rozwialiśmy przy okazji ostatnie nasze wątpliwości dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu. Kiedy doszliśmy do wniosku, że potrafimy bezpiecznie korzystać z Internetu i oferowanych w nim aplikacji, przeszliśmy od teorii do praktyki. Na naszych świetlicowych tabletach uruchomiliśmy Psotnika i inne aplikacje, i bawiliśmy się nimi do końca zajęć.

             

           Dzień Bezpiecznego Internetu możemy zaliczyć do bardzo udanych. Dzięki zajęciom otwartym wiemy, jak odpowiednio poruszać się po stronach www, korzystać z ciekawych i rozwijających aplikacji, a w razie problemów poprosić o pomoc rodziców lub nauczycieli. Zajęcia bardzo nam się podobały a poznane aplikacje z pewnością zainstalujemy i będziemy wykorzystywać w domu.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach
    Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach, ul. Sienkiewicza 49
  • 25 794 35 91

Galeria zdjęć