Nauczyciele Nauczyciele współorganizujący kształcenie Logopedia Reedukacja Terapia integracji sensorycznej Psycholog Pedagog Pedagog specjalny

Kadra pedagogiczna

Logopedia

W Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 pracuje dwóch logopedów: Aneta Łastowiecka, Katarzyna Reda-Ostrowska, Joanna Lipińska-Pochylska.

W zajęciach logopedycznych uczestniczą dzieci typowane na podstawie informacji zawartych w orzeczeniu wystawionym przez  Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Profilaktycznie prowadzimy również przesiewowe badania uczniów Oddziału Przedszkolnego oraz uczniów klas pierwszych.

Terapia logopedyczna obejmuje diagnozę oraz ćwiczenia korekcyjne zależne od stopnia oraz rodzaju zaburzenia mowy. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w wymiarze jednej godziny lekcyjnej, najczęściej w grupach 2-3 osobowych. Zakończenie terapii następuje w chwili wyeliminowania lub złagodzenia występującej wady mowy.

Na zajęcia uczęszczają uczniowie, u których występują zaburzenia komunikacji na poziomie fonologicznym, syntaktycznym lub semantycznym. Zwracamy uwagę na ilość i jakość wymawianych dźwięków mowy, zasób słownika mowy czynnej i biernej, umiejętność zastosowania odpowiedniego słownictwa zależnie od potrzeb, budowę komunikatu słownego (konstrukcję zdań prostych i złożonych, poprawność pod względem gramatycznym), umiejętność rozumienia wypowiedzi pochodzących z otoczenia. Prowadzimy terapię dzieci z dyslalią wieloraką oraz opóźnionym rozwojem mowy powodowanym najczęściej niedosłuchem, autyzmem, MPD i upośledzeniem umysłowym. Na pierwszych spotkaniach z dzieckiem stawiamy diagnozę logopedyczną oraz opracowujemy indywidualny plan terapii logopedycznej. Precyzyjna diagnoza i odpowiedni zestaw ćwiczeń opracowany zostaje również po zapoznaniu się z dostarczoną przez  rodzica dodatkową dokumentacją medyczną bądź psychologiczno-pedagogiczną oraz rozmową – wywiadem z rodzicem lub opiekunem prawnym ucznia. Współpraca z rodzicami jest niezmiernie ważna, gdyż od niej zależą postępy ucznia. Ćwiczenia zadane na zajęciach logopedycznych muszą być powtarzane i utrwalane w domu.

Prowadzimy zajęcia otwarte dla rodziców, a także systematycznie konsultujemy postępy terapii z opiekunami uczniów. Ponadto swym doświadczeniem dzielimy się z nauczycielami prowadząc lekcje otwarte oraz studentami kierunków pedagogicznych, w tym logopedii. Raz w roku przeprowadzamy Ogólnopolski Dzień Bezpłatnych Diagnoz Logopedycznych.