28.04.2014r. gościliśmy w naszej szkole ratowników medycznych, którzy przypomnieli uczniom klas piątych zasady udzielania pierwszej pomocy oraz układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Uczniowie chętnie uczestniczyli w tych zajęciach, każdy mógł sprawdzić w praktyce swoje umiejętności. Pierwsza pomoc to bardzo ważna kwestia, ratownicy poinformowali nas, że tę wiedzę warto byłoby przypominać co trzy miesiące.
Zdjęcia:
Pierwsza_pomoc.pdf
Dnia 25 kwietnia 2014r. klasa IId pod kierunkiem p. B. Borek i A. Kaszyńskiej przygotowała przedstawienie „O Zielonym Kapturku i siedmiu krasnoludkach”. Treść przedstawienia była związana z tematyką ekologiczną. Myślą przewodnią było poszanowanie i ochrona przyrody. Spektakl dostarczył wielu wrażeń i pobudził wyobraźnię uczniów klas 0-III.
1. 24.04.2014r. – Spotkanie z członkiem Koła Łowieckiego.
2. 25.04.2014r. – Rozstrzygnięcie konkursu literackiego i plastycznego na temat „Las i jego mieszkańcy”.
3. 28.04.2014r. – Spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Siedlce.
4. 29.04.2014r. – Turniej wiedzy z przyrody dla klas VI.
5. 30.04.2014r. – Apel o tematyce przyrodniczej „Jaś i Małgosia”.
6. 24-29.04.2014r. – Zbiórka pokarmu dla dzikich zwierząt ze schroniska.
7. 24-29.04.2014r. – Dni z zagadką przyrodniczą.
2 kwietnia 2014r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach odbyła się akcja pod hasłem „Na niebiesko dla autyzmu” w ramach ŚWIATOWEGO DNIA WIEDZY NA TEMAT AUTYZMU.
W ramach akcji wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły ubrali się na niebiesko lub nosili niebieskie kotyliony wykonane na zajęciach plastycznych. Wejście budynku zdobiły plakaty, hasła i niebieskie balony. Podobne plakaty znalazły się również w salach na gazetkach klasowych. W poszczególnych oddziałach odbyły się warsztaty prowadzone przez wychowawców lub pedagogów wspierających na podstawie scenariuszy opracowanych w fundacji Synapsis pod tytułem „Spotkanie z Marią”. Uczniom rozdano niebieskie ulotki dopasowane do ich wieku, dla klas I-III i dla klas IV-VI. Specjaliści zorganizowali bezpłatne konsultacje dla rodziców, a dla nauczycieli odbył się warsztat poprowadzony przez p. M.Senenko-Lichograj. W przyszłym roku szkolnym planujemy powtórzyć tą akcję z rozszerzoną ofertą dla rodziców dzieci zdrowych.
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju, powstającym na podłożu neurologicznym, a objawiającym się specyficznym zachowaniem. Oznacza to, że trudności rozwojowe ujawniają się we wszystkich sferach działania, szczególnie w rozwoju społecznym, w sferze mowy i porozumiewania się z otoczeniem oraz w sferze wyobraźni, która jest konieczna do spontanicznej i twórczej zabawy.
Osoby z autyzmem:
• mają trudności w zakresie umiejętności nawiązywania kontaktu i relacji społecznych,
• mają problemy w zakresie umiejętności komunikowania się,
• przejawiają tendencję do powtarzających się, sztywnych wzorców zachowań.
Zdjęcia:
Na_niebiesko_dla_autyzmu.pdf
Zapraszamy do obejrzenia filmów i zdjęć z działań podjętych przez naszą szkołę w ramach akcji "Rok szkoły w ruchu".
W naszej szkole zostały przeprowadzone ankiety wśród 70 uczniów klas II i III, 64 rodziców oraz 16 nauczycielek nauczania początkowego na temat wspierania i motywowania uczniów w procesie uczenia się.
Z odpowiedzi uczniów wynika, że do pracy motywuje je ciekawość świata – 67 głosów (96%), pochwała rodziców - 62 (89%), pochwała nauczycielki - 60 (86%), poczucie zadowolenia z siebie - 59 (84%) chęć dorównania innym, a także zaspokojenie oczekiwań nauczyciela - 55 (79%), zaspokojenie oczekiwań rodziców - 51 (73%), najmniej zwracają uwagę na wyróżnienie się w grupie - 28 (40%).
Działania podejmowane przez nauczycielki, a także przez rodziców są zgodne. Dzieci uczą się na sprawdziany - 67 (96%), motywują je pochwały pisemne - 66 (94%), oceny cząstkowe za aktywność - 64 (91%), pochwały ustne - 62 (89%), także ze względu na konkursy - 58 (83%),motywują je lekcje prowadzone różnymi metodami - 53 (76%). Należy nadmienić, iż uczniowie pragną zdobyć uznanie nauczyciela - 69 (99%), 55 (79%) wierzy we własne możliwości, zaś 13 (19%) nie jest pewnych siebie; 63 (90%) uczniów chce się wyróżniać , tylko 3 (4%)tego nie pragnie; 48 (69%) jest zadowolonych ze swych osiągnięć, 20 (29%) średnio, a 2 (3%) nie satysfakcjonują ich wyniki.
Wszystkie nauczycielki (100%)w procesie nauczania wykorzystują szeroką paletę metod aktywizujących, oceniają dzieci za aktywność, udzielają pochwał na forum klasy i w rozmowie z rodzicami, robią sprawdziany, kartkówki, organizują konkursy, także prowadzą rozmowy indywidualne z uczniami, stale rozwijają swoje kompetencje.
Z kolei rodzice twierdzą, że motywują swoje dzieci poprzez; kontrolę zeszytów, sprawdzianów - 64 (100%), pochwałę, rozmowę - 59 (92%), wyrażenie zadowolenia z wyników nauki dziecka - 56 (88%), systematyczny kontakt z nauczycielami - 43 (67%), zapewnienie udziału w zajęciach pozalekcyjnych, pozaszkolnych - 41 (64%), stosowanie kar, zakazów - 34 (53%) dbanie o dodatkową pomoc przy odrabianiu prac domowych- 14 (22%), stosowanie nagród materialnych- 14 (22%), podniesienie głosu - 4 (6%).
Podsumowując uczniowie są zadowoleni ze swych osiągnięć szkolnych: bardzo 48 (69%), średnio 20 (29%), zaś ich rodzice mają podobne zdanie, bardzo 48 (75%), średnio 16 (25%). Brak negatywnych odpowiedzi wśród rodziców.
Dzieci są świadome, że zdobywanie wiedzy pozwoli im lepiej poznać świat. Pragną uczyć się w miłej atmosferze - pochwały, odbywać lekcje urozmaicone, ciekawe. Rodzice także wiedzą, że dzieci będą się uczyły tylko w serdecznej rodzinnej atmosferze i okazywanie zdenerwowania może wpływać na nie źle. Stale je kontrolują i wspierają.
Dnia 21.03.2014r. odbył się w Siedlcach III WIOSENNY KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ „MOJA ULUBIONA PIOSENKA”. Urszula Lewczuk z klasy 5c odniosła podwójne zwycięstwo: wyśpiewała II miejsce i zdobyła Nagrodę Publiczności.
Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach zaprasza rodziców sześciolatków na spotkanie informacyjne „Sześciolatek w szkole”, które odbędzie się 26.03.2014r. o godz. 16:30 w jadalni na parterze szkoły.
Spotkanie z rodzicami uczniów kl. I rozpoczynających naukę od 1.09.2014r. odbędzie się 24.04.2014r. o godz. 16:30.
klasy I - o godz. 10 spotkanie w klasach z wychowawcami; od 10,30 do 12 - impreza integracyjna ( duża sala gimnastyczna ); do 13,30 zajęcia opiekuńcze z wychowawcami;
klasy II - o godz. 10,30 spotkanie w klasach z wychowawcami; od11 do 13 prezentacje klas pod hasłem "Polska to nasza ojczyzna" (mała sala gimnastyczna ); do 13,30 zajęcia opiekuńcze z wychowawcami;
klasy III - o godz. 8 spotkanie w klasach z wychowawcami; od 8,30 do 10,30 prezentacje scenek klasowych związanych z hasłem roku "Polskę kocham i szanuję - o nią dbam, dobrze się tu czuję"; do 11 zajęcia opiekuńcze z wychowawcami;
klasy IV - o godz. 8 spotkanie w klasach z wychowawcami; od 8,30 do 10,30 "Przejście klas IV do starszej grupy wiekowej" - impreza( w dużej sali gimnastycznej); od 11 do 12 oglądanie prezentacji przygotowanych przez klasy V;
klasy V - o godz. 10 spotkanie w klasach z wychowawcami; od godz. 11 do 12 prezentacja w swoich salach regionów Polski poznanych w czasie wyjazdów na zielone szkoły; od godz. 12 do 13,30 udział w mini liście przebojów przygotowanej przez klasy VI;
klasy VI - o godz. 10 spotkanie w klasach z wychowawcami; od godz. 11 do 12 oglądanie prezentacji przygotowanych przez klasy V; od godz. 12 do 13,30 mini lista przebojów klas VI;
W konkursie matematycznym ALFIK uczestniczyło 65 uczniów z klas II-VI.
Wyniki bardzo dobre w skali ogólnopolskiej uzyskało 2 uczniów:
1. Zuzanna Mroczkowska z klasy 2 a - 80,83 % punktów możliwych do zdobycia,
2. Dominik Mech z klasy 4 c – 76,67%.
Najlepszy wynik w szkole wśród uczniów klas trzecich uzyskał Wojciech Górczyński z klasy 3 d, wśród uczniów klas piątych Joanna Irzykiewicz z klasy 5 f, natomiast wśród klas szóstych Michał Szostak z klasy 6 c.
Wyżej wymienieni uczniowie otrzymali dyplomy i gadżety od firmy oraz zgodnie z regulaminem nagrody książkowe zakupione przez szkolnego organizatora konkursu. Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uczestnika.
Tak było...
Gdy od pani dyrektor mojej szkoły otrzymałam propozycję wyjazdu do Włoch w ramach projektu "Staże zagraniczne siedleckiej kadry edukacyjnej'' potraktowałam to jak wyróżnienie. Cieszyłam się ogromnie, że po raz pierwszy będę mogła zobaczyć i poznać jak funkcjonują szkoły we Włoszech.
Myśl o stażu wzbudziła we mnie skojarzenia takie jak: niecodzienne doznania, cudowna przygoda, zdobywanie nowych doświadczeń, doskonalenie siebie oraz warsztatu pracy w celu podniesienia jakości pracy własnej i pracy szkoły. Byłam przekonana, że staż będzie czymś wartościowym.
Czy rzeczywiście ów staż był dla mnie doświadczeniem i miłym przeżyciem? Podzielę się z Państwem moimi doświadczeniami.
Miałam możliwość przebywania w niezwykle malowniczym regionie Włoch, zwanym ''zielonym sercem Italii'' – w Umbrii, słynącej również z pięknych średniowiecznych miast i miasteczek położonych na wzgórzach, a Spoleto, w którym przebywałam, uchodzi za jedno z najpiękniejszych.
Program wyjazdu był bardzo ciekawy a sam pobyt doskonale przygotowany. Miałam możliwość wielokrotnych wizyt dydaktycznych w przedszkolach i szkołach podstawowych. Były to placówki państwowe i prywatne , prowadzone przez siostry zakonne. Poznałam specyfikę pracy szkół włoskich, realizowane przez nauczycieli programy. Miałam możliwość zobaczyć pracę dzieci oraz obejrzeć podręczniki ,na których pracują. Na szczególną uwagę zasługuje troska państwa o dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Niektóre rozwiązania warto by było przenieść na grunt polski.
Cennym doświadczeniem była możliwość uczestniczenia w spotkaniach i warsztatach z udziałem prelegenta, nauczycieli oraz przedstawicieli Urzędu Miasta - naczelnikiem d.s. szkolnictwa i edukacji i przewodniczącą Rady Miejskiej .Osoby te przybliżyły mi system szkolnictwa i edukacji we Włoszech, stworzyły możliwość wymiany doświadczeń i spostrzeżeń. Dowiedziałam się bardzo wiele. Mogłam przekonać się, w jaki sposób działa system szkolnictwa i edukacji we Włoszech. Z satysfakcją stwierdzam, że w Polsce nie mamy się czego wstydzić .
Podczas wyjazdu panowała miła i przyjazna atmosfera. Otwarta postawa gospodarzy oraz moich koleżanek sprawiały , że czułam się bardzo dobrze.
Staż dostarczył mi motywacji i inspiracji do podejmowania dalszych działań. Wróciłam do kraju bogatsza o wspomnienia i doświadczenia zawodowe. Na pewno warto było.
Elżbieta Ziółkowska
nauczyciel S P z O I nr 6 w Siedlcach
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach w roku szkolnym 2013/ 2014 uczestniczyła w Międzynarodowym Projekcie Wymiany Doświadczeń finansowanym przez Unię Europejską.
Tytuł projektu: ''STAŻE ZAGRANICZNE SIEDLECKIEJ KADRY EDUKACYJNEJ''
W projekcie brało udział 20 uczestników. Byli to dyrektorzy i nauczyciele siedleckich szkół podstawowych i przedszkoli. Naszą szkołę reprezentowała Elżbieta Ziółkowska nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.
Wyjazd odbył się do Spoleto we Włoszech w dniach 14.02.2014 - 22.02.2014 roku.
Celem wyjazdu było: poznanie systemu szkolnictwa i edukacji we Włoszech, poznanie kulturowego dorobku edukacyjnego , poszerzenie kwalifikacji zawodowych, doskonalenie rozwoju zawodowego oraz warsztatu pracy w celu podniesienia jakości pracy własnej i pracy szkoły.
W ramach projektu odbyliśmy dziewięciodniową mobilność w mieście Spoleto. Braliśmy udział w przygotowaniu kulturowym,. Zwiedzaliśmy państwowe i prywatne szkoły i przedszkola oraz uczestniczyliśmy w zajęciach dydaktycznych w tych placówkach . Braliśmy udział w spotkaniach z przedstawicielami władz lokalnych oraz z nauczycielami. Mieliśmy możliwość wymiany doświadczeń.
10-14.03.2014r.
1.DZIEŃ Z TANGRAMEM MATEMATYCZNYM-
UCZNIOWIE KLAS PIĄTYCH UKŁADAJĄ DOWOLNE KSZTAŁTY Z SIEDMIU TANÓW TANGRAMU.
2.TURNIEJ „ JEDEN Z DZIESIĘCIU” -
UCZNIOWIE KLAS CZWARTYCH WYBIERAJĄ DWÓCH PRZEDSTAWICIELI DO UDZIAŁU W TURNIEJU.
3.SKLEPIK MATEMATYCZNY OTWARTY BĘDZIE W CZYTELNI DLA UCZNIÓW KLAS DRUGICH
4.WYBIERAMY MISTRZA RACHUNKU PAMIĘCIOWEGO KLAS TRZECICH-WYCHOWAWCY PRZEPROWADZAJĄ ELIMINACJE KLASOWE
5.ZAGADKI I ŁAMIGŁÓWKI MATEMATYCZNE
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 zaprasza uczniów klas III oraz V do udziału w konkursie z języka angielskiego. Zadaniem uczniów będzie rozwiązanie w ciągu 45 minut testu z języka angielskiego. Każda ze szkół może zgłosić trzech kandydatów z klas III oraz trzech z klas V.
Konkurs dla uczniów klas III odbędzie się 10.04.2014 roku o godzinie 8.30, a dla uczniów klas V 11.04.2014 roku o godz 8.30 w SP z OI nr 6 w Siedlcach.
Prosimy nauczycieli o wypełnienie zgłoszeń i wysłanie ich na adres mailowy: annabareja@tlen.pl do dnia 28.03.20134r.
W załączniku znajdą Państwo kartę zgłoszenia ucznia, listę obowiązujących zagadnień oraz regulamin konkursu.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Anna Mirońska
REGULAMIN_KONKURSU_MACMILLAN_PRIMARY_SCHOOL_TOURNAMENT__KARTA_ZGLOSZENIA__ZAKRES_MATERIALU.pdf
W ramach realizowanego w naszej szkole "Tygodnia ze Sztuką" 12 lutego 2014 r. odbył się "Dzień Muzyki" a w nim:
1."Kącik Melomana"-prezentacje przebojów muzyki klasycznej i rozrywkowej.
2.Konkurs "Śpiewać każdy może"- karaoke dla chętnych uczniów.
3."Muzyczne Prezentacje"- występy wokalistów i instrumentalistów, laureatów konkursów muzycznych.