Nasza szkoła jest kolorowa i wesoła! Przyjazna dzieciom!

LISTA LEKTUR

LEKTURY - KLASA I

 

1.     Jacob i Wilhelm Grimm, Jaś i Małgosia
2.     Maria Kownacka, Plastusiowy pamiętnik
3.     Jan Brzechwa, Wiersze: Leń, Żaba, Przyjście lata, Sójka
4.     Jacob i Wilhelm Grimm, Muzykanci z Bremy
5.     Hans Christian Andersen, Nowe szaty cesarza
6.     Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!
7.     Charles Perrault, Śpiąca królewna
8.     Tove Jansson, Opowiadania z Doliny Muminków
9.     Wanda Chotomska, Legenda o Smoku ze Smoczej Jamy

                                     

LEKTURY - KLASA II

 

1.       Hans Christian Andersen, Brzydkie kaczątko, Calineczka
2.       Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku
3.       Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka
4.       Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze
5.       Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn
6.       Alina i Czesław Centkiewiczowie, Zaczarowana zagroda
7.       Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech  prawych i sześciu lewych)  
8.       Danuta Parlach, Kapelusz Pani Wrony
9.       Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba
10.     Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika

 

LEKTURY - KLASA III

 

1.    Joanna Papuzińska, Asiunia
2.    Marcin Pałasz, Sposób na Elfa
3.    Maria Krüger, Karolcia
4.    Hans Christian Andersen, Dziewczynka z zapałkami
5.    Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia
6.    Hans Christian Andersen, Królowa Śniegu
7.    Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą
8.    Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta
9.    Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją

 

Lektury - KLASA IV

1. Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa
2. Janusz Christa, Kajko i Kokosz Szkoła latania (komiks)
3. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań)
4. Adam Mickiewicz, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy)
5. Joanna Olech, Dynastia Miziołków
6. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego

7. Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy

8. Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród
Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym:
1. Charles Perrault, Kopciuszek
2. Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce
Wybrane wiersze:
1. Władysława Bełzy
2. Jana Brzechwy
3.  Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
4. Joanny Kulmowej
5.  Jana Tuwima

 


LEKTURY - KLASA V

1. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa.
2. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)
3. Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni
4. Bolesław Prus, Katarynka
5. Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny
6. Adam Mickiewicz, Pani Twardowska
7. Alfred Szklarski, Tomek w krainie kangurów

Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie
Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np.
mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze,
Heraklesie , Edypie , Tezeuszu i Ariadnie , Orfeuszu i Eurydyce

Wybrane wiersze:
1. Jana Twardowskiego
2. Leopolda Staffa
3. Anny Kamieńskiej
4. Czesława Miłosza
5. Tadeusza Różewicza

 

LEKTURY - KLASA VI

1. Ignacy Krasicki, Wybrane bajki
2. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (polowanie i koncert Wojskiego)
3. Adam Mickiewicz, Powrót taty
4. John Ronald Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem

5. Henryk Sienkiewicz,W pustyni i w puszczy

6. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

7. Kornel Makuszyński, Szatan z siódmej klasy

8. Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza

Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie

Wybrane wiersze:
1. Juliusza Słowackiego
2. Adama Mickiewicza
3. Zbigniewa Herberta

 


LEKTURY - KLASA VII

 1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna
 2. Aleksander Fredro, Zemsta
 3. Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów ,w tym tren I, V, VII, VIII
 4. Ignacy Krasicki, Żona modna
 5. Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, Pan Tadeusz (historia Polski)
 6. Henryk Sienkiewicz, Latarnik
 7.Juliusz Słowacki, Balladyna
 8. Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze

 9. Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy

10. Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze(fragmenty)

 Wybrane wiersze:
1. Cypriana Kamila Norwida
2. Bolesława Leśmiana
3. Mariana Hemara
4. Kazimierza Wierzyńskiego
5. Jana Lechonia
6. Jerzego Lieberta

 

 

LEKTURY - KLASA VIII

1. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
2. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
3. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis
4. Antoine de Saint- Exupery, Mały Książę
5. Stefan Żeromski, Syzyfowe prace

6. Sławomir Mrożek, Artysta

7. Arkady Fiedler, Dywizjon 303

8. Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża


Wybrane wiersze:
1. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
2. Wisławy Szymborskiej
3. Jarosława Marka Rymkiewicza
4. Stanisława Barańczaka

Fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca

 

LISTA LEKTUR w wersji audio

 dostępnych w bibliotece szkolnej (dzięki współpracy

z Oddziałem Zbiorów Specjalnych  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach)

KLASA I

1.    Jacob i Wilhelm Grimm, Baśnie
2.     Maria Kownacka, Plastusiowy pamiętnik
3.     Jan Brzechwa, Wiersze
4.     Wanda Chotomska, Legendy polskie
5.     Hans Christian Andersen, Baśnie
6.     Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!
7.     Charles Perrault, Baśnie
8.     Tove Jansson, Opowiadania z Doliny Muminków

 

KLASA II

1.       Hans Christian Andersen, Baśnie
2.       Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka
3.       Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn
4.       Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

5.       Danuta Parlach, Kapelusz Pani Wrony

6.       Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika

 KLASA III

1.    Joanna Papuzińska, Asiunia
2.    Marcin Pałasz, Sposób na Elfa
3.    Maria Krüger, Karolcia
4.    Hans Christian Andersen, Baśnie
5.    Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia
6.    Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą  
7.    Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta
8.   Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją  

KLASA IV

1.    Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa
2.    Janusz Christa, Kajko i Kokosz Szkoła latania
3.    Adam Mickiewicz, Ballady,  Pan Tadeusz
4.    Joanna Olech, Dynastia Miziołków
5.    Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo
6.    Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród  
7.    Charles Perrault, Baśnie
8.    Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce


KLASA V

1.    Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa.
2.    Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
3.    Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni
4.    Bolesław Prus, Katarynka
5.    Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy
6.    Adam Mickiewicz, Ballady
7.    Alfred Szklarski, Tomek w krainie kangurów
8.    Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli

9.    Jan Parandowski, Mitologia

KLASA VI

1.    Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza
2.    Ignacy Krasicki, Bajki
3.    Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
4.    Adam Mickiewicz, Ballady
5.    John Ronald Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem
6.    Kornel Makuszyński, Szatan z siódmej klasy


KLASA VII

1.    Charles Dickens, Opowieść wigilijna
2.     Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy
3.    Jan Kochanowski, Fraszki, Pieśni, Treny

4.    Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze
5.    Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
6.    Henryk Sienkiewicz, Latarnik
7.    Stefan Żeromski, Siłaczka

8.    Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze
9.    Juliusz Słowacki, Balladyna

KLASA VIII

1.    Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
2.    Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
3.    Henryk Sienkiewicz, Quo vadis
4.    Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę
5.    Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
6.    Arkady Fiedler, Dywizjon 303
7.    Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża 

8.    Wisława Szymborska, Wiersze

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach
    Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach, ul. Sienkiewicza 49
  • 25 794 35 91

Galeria zdjęć