W roku szkolnym 2013/2014 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach przystąpiliśmy do ogólnopolskiego programu „Bezpieczny Puchatek”. Celem tej akcji jest przybliżenie małym dzieciom właściwych zachowań, które uchronią je przed niebezpiecznymi sytuacjami i ich skutkami. Organizatorem programu jest firma Puchatek, zaś realizuje go Firma Maspex Wadowice, z którą współpracuje Komenda Główna Policji. Honorowy patronat objęły i popierają akcję Kuratoria Oświaty. Do programu przystąpiło 98 uczniów. Byli to wszyscy sześcio- i siedmio-letni uczniowie pięciu klas pierwszych naszej szkoły wraz z nauczycielami i pedagogami wspierającymi:
Klasa I A Zofia Gawrońska i Marta Senenko-Lichograj
Klasa I B Alicja Kawęcka i Sylwia Raczyńska –Tymoszuk
Klasa I C Ewa Cała I Małgorzata Leszczyńska
Klasa I D Iwona Arasim i Wioletta Bogdańska
Klasa I E Bożena Wymiatał
Organizatorzy przygotowali stronę internetową www.bezpiecznypuchatek.pl, na której zarówno rodzice, uczniowie jak
i nauczyciele mogli znaleźć dla siebie ważne informacje dotyczące bezpiecznego poruszania się na drodze oraz bezpiecznych zachowań w szkole i w domu. Zainteresowaniem cieszyły się opowiadania dotyczące bezpieczeństwa, które rodzice mogli czytać dzieciom w domu, a także konkursy z nagrodami. W klasach nauczyciele prowadzili zajęcia w oparciu o scenariusze opracowane i bezpłatnie dostarczone prze firmę Maspex. Były one wzbogacone specjalnymi zeszytami pracy dla każdego ucznia. Dzieciom podobały się filmy załączone do pakietu jaki otrzymała bezpłatnie szkoła od Firmy Maspex. Przykłady zaczerpnięte z życia powodują, że mali uczniowie lepiej zapamiętują bezpieczne sposoby reagowania na propozycje nieznanych osób lub zaczepki spotykane w Internecie. Rodzice uczniów otrzymali ciekawe ulotki z propozycjami zasad i przykładami, jakich zachowań uczyć własne pociechy.
W ustalonym wcześniej terminie, to jest w dniach 18 -22 listopada 2013 roku wszyscy uczniowie przystąpili do testu sprawdzającego wiedzę uczniów w zakresie bezpieczeństwa. Wielu uczniów wypadło w teście bardzo dobrze, popełnili od jednego do trzech błędów. Sporadycznie zdarzała się większa liczba błędów, a wielu uczniów napisało test całkowicie bezbłędnie.
W opinii nauczycieli program jest bardzo potrzebny, gdyż obecnie dzieci narażone są na zagrożenia, z których czasem nie zdajemy sobie sprawy przykładowo korzystając z internetu w domu. Pozytywnie oceniły go też biorące w nim udział dzieci, które chętnie brały udział w zajęciach.
Dnia 4.12.2013r. (środa) o godz. 8:00 odbędzie się próbny sprawdzian klas VI. Uczniowie klas 4 i 5 przychodzą na 3 lekcję. Klasy I-III nie wychodzą na przerwę po 1 lekcji.
Stowarzyszenie „Tramp-ek” i Szkolne Koło „Caritas” prowadzą zbiórkę żywności, dla ubogich rodzin z naszej szkoły. Chętne osoby mogą przynosić artykuły spożywcze do sali 302. W ten sposób dzielimy się tym co mamy z innymi ludźmi.
Poszczególne klasy mogą przynosić następujące produkty:
Klasy 1 – CUKIER/SÓL/MĄKA
Klasy 2 – MAKARON/PŁATKI ŚNIADANIOWE
Klasy 3 – KASZA/RYŻ
Klasy 4 – SŁODYCZE
Klasy 5 – KONSERWA/PASZTET
Klasy 6 – GALARETKA/KISIEL/PRZYPRAWY/KETCHUP/MAJONEZ
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Apel "Julian Tuwim poeta dla dzieci".
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Spotkanie z misjonarzem.
26 listopada gościliśmy w naszej szkole misjonarzy z Afryki: s. Erikę – pochodzącą z Krakowa , a pracującą w Ośrodku Misyjnym w Ugandzie oraz O. Otto Katto z Ugandy. Spotkanie z uczniami kl. IV i V odbyło się w sali gimnastycznej. Goście opowiadali o swojej ciężkiej i trudnej pracy w Afryce. O. Otto uczył dzieci afrykańskich piosenek i tańca. Opowiadał o życiu, nauce i pracy, oraz o wielkiej radości jaką daje afrykańskim dzieciom chodzenie do szkoły. Przywiózł ze sobą afrykańskie ubiory, które można było przymierzyć, oraz zabawki zrobione przez dzieci: piłkę z liści bambusa, lalkę z resztek materiału, rower z drutu i koralików, instrumenty muzyczne wykonane z dyni i koziej skóry oraz bębenki.
To spotkanie pomogło nam zrozumieć, że my tak dużo narzekamy, a tak naprawdę powinniśmy dziękować za wszystko co mamy.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Rzym-wieczne miasto (żywa lekcja historii).
Nasza szkoła przyłączyła się do programu: MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI . Dzięki zbiórce możemy zadbać o nasze środowisko, a także otrzymać ciekawe pomoce dydaktyczne. Jeżeli chcesz i możesz pomóc, to przynieś stary, zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny do sali 101. Dnia 3 grudnia 2013r. oddajemy elektrośmieci!
PRZYPOMINAMY ZBIÓRKA NADAL TRWA !
Nasza szkoła przystąpiła do I Edycji Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Zdrowotnej „Problem z głowy”. Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych w klasach I-III. Dzięki uczestnictwu w zajęciach, dzieci zdobywają niezbędną wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowotnej oraz uczą się tolerancji w stosunku do osób dotkniętych wszawicą.
Klasa IV
Mateusz Czapski kl. 4e
Łukasz Skiba kl. 4e
Klasa V
Wiktoria Branowska kl. 5a
Damian Michałowski kl. 5c
Klasa VI
Jakub Koziróg kl. 6e
25 XI – Czytanie przez rodziców wierszy Tuwima (wylosowanie wiersza do konkursu plastycznego) – wychowawcy.
26 XI – Zespołowy konkurs plastyczny dla klas I-III „Ulubieni bohaterowie wierszy Tuwima”.
27 XI – Konkurs recytatorski dla kl. II-III.
28 XI – Przebieranie się za bohaterów wierszy Tuwima.
29 XI – Apel „Julian Tuwim poeta dla dzieci”.
Dnia 8 listopada 2013r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość została przygotowana przez klasę 5d pod kierunkiem p. A. Terlikowskiej. Uczniowie przypomnieli społeczności szkolnej wydarzenia, które doprowadziły do niepodległości naszego państwa. Recytowali piękne wiersze, a chór szkolny pod kierunkiem p. K. Tarkowskiej śpiewał pieśni patriotyczne. Wszyscy uczniowie naszej szkoły byli ubrani na galowo i mieli przypięty do bluzki kotylion.
22 października 2013r. w sali „Podlasie” odbył się II Konkurs Piosenki dla dzieci i młodzieży. Organizatorem konkursu był Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach. Uczennica klasy Vc Urszula Lewczuk piosenką „A w parkach jesień” wyśpiewała III miejsce. Gratulujemy!
Zespół wokalny „Szósteczki” w składzie: Dominika Kochan i Zuzanna Wiszniewska z klasy VIc oraz Wiktoria Stasiuk z klasy IVa dnia 21.10.2013r. wyśpiewały nagrody na III Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Każdy może stać się klaunem”. Zespół przygotowała nauczycielka muzyki p. Katarzyna Tarkowska.