Zapraszamy na film o dokumencie, który powstał w Zamku Królewskim w Warszawie – Konstytucji 3 maja.
Prawo to regulowało ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów czasów Stanisława Augusta, m.in. ograniczało demokrację szlachecką, znosiło liberum veto i wprowadzało monarchię dziedziczną.
Kto jest autorem tekstu konstytucji? Czy powstał on jednego dnia? Jak wyglądał przebieg obrad Sejmu Wielkiego w dniu 3 maja 1791 r.? I co wspólnego z tym wydarzeniem ma Jan Matejko, malarz z zupełnie innej epoki? Na te i inne pytania odpowiada kustosz Sławomir Szczocki.
Przygotowania do majowej tureckiej mobilności online w ramach projektu "The Non-Formal and The Digital Classrooms for Inclusion" w naszej szkole trwają. Sprawdzamy sprzęt, połączenia, uczniowie współpracują w oddzielnych pokojach na Zoom. Spotkanie odbyło się zgodnie z procedurami bezpiecznej organizacji pracy na terenie szkoły w związku z reżimem sanitarnym w czasie pandemii Covid-19.
Kolejny projekt eTwinning realizowany w trakcie edukacji zdalnej "My treasure box". Uczniowie klas 6a i 6c z p. Katarzyną Drabarek współpracując w uczniami z innych krajów uczą się słownictwa w języku obcym oraz korzystania z aplikacji do nauki słówek, stają się kreatorami własnych metod uczenia się. We wtorek 20 kwietnia 2021 uczestniczyli w wideokonferencji z uczniami z Turcji, Hiszpanii i i Ukrainy. W zadaniu projektowym tworzyli m.in. plakaty do międzynarodowego głosowania w Canva a obecnie pracują nad zgłębianiem tajników LearningApps.
Uczniowie stworzyli maseczki projektowe.
Uczniowie przygotowali plakaty w Canva.
Uczniowie pracowali w LearningApps i Jamboard.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę projektową na naszym szkolnym blogu eTwinning.
20 kwietnia 2021 w projekcie międzynarodowym eTwinning "Enjoying coding" uczniowie klasy 4bd pod opieką p. Katarzyny Drabarek zmierzyli się z wyzwaniem w Kahoot! stworzonym przez uczniów ze Słowenii, Hiszpanii i Włoch. Przygotowały również własną propozycję quizu, w którym należy rozpoznać czy zdjęcie jest prawdziwe czy fałszywe. Wynik naszych międzynarodowych rozgrywek online to 56% - czyli wielu uczniów nie jest w stanie odróżnić prawdziwego zdjęcia od 'sfałszowanego'. Celem zadania było uświadomienie uczniom, że otacza ich szeroko pojmowana dezinformacja medialna i, że powinni krytycznie podchodzić do tego co widzą każdego dnia w Internecie. Każdego dnia dzieci oglądają niezliczone obrazy i filmy, które zostały poddane edycji lub cyfrowo zmienione. Technologia szybko się rozwija i niektórzy eksperci uważają, że niektóre z tych podróbek wkrótce będą prawie nie do rozpoznania dla ludzkiego oko. Mamy nadzieję, nasi uczniowie będą coraz bardziej świadomymi użytkownikami Internetu.
„Sprache ist der Schlüssel zur Welt“ po raz kolejny.
20.04.2021 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Joanny Cybulskiej znów spotkali się ze szkołą z Turcji, żeby zaprezentować swoje dotychczasowe umiejętności z języka niemieckiego. Dziś zadawaliśmy sobie pytania i mogliśmy się sporo o sobie nawzajem dowiedzieć. Przygotowaliśmy też prezentację o naszym mieście. Zrobiliśmy zdjęcia naszych ulubionych miejsc i pokazaliśmy im. Jeden z naszych tureckich gości zaskoczył nas, ponieważ przywitał nas po polsku!!! To było bardzo miłe. Ustaliliśmy, że nadal będziemy się spotykać, ale nasi uczniowie będą też mieli ze sobą kontakt indywidualnie.
Dzięki zaangażowaniu uczniów a także Szkolnego Koła Wolontariatu pomimo sytuacji epidemiologicznej udało się nam zebrać kwotę 142 zł, podczas marcowej akcji „Grosz do Grosza” na rzecz Fundacji „Być Bardziej” w ramach programu „Dzwonek na Obiad”. W akcji zbierane były środki pieniężne na dofinansowanie obiadów dla dzieci z rodzin dotkniętych ubóstwem. Jednocześnie zwróciliśmy szczególną uwagę na problem marnowania żywności, niedożywienia na świecie i zdrowego odżywiania.
Program został objety patronatem Ministra Edukacji Narodowej. ❤️ DZIĘKUJEMY ❤️
W ramach popularyzowania postaw proekologicznych w społeczeństwie, na lekcji geografii uczniowie klas VII zrealizowali projekt "Okaż kulturę i chroń naturę". Powstało wiele ciekawych prac. Na szczególną uwagę zasługuje filmik wykonany przez uczniów klasy 7b dotyczący obchodów Dnia Ziemi oraz prezentacja Aleksandry Kalickiej i Marty Ługowskiej 7a Parki Narodowe w Polsce.
Informacja - obiady w dniach 26.04. - 29.04. 2021 r.
Dzieci, które będą miały zajęcia na terenie szkoły i które korzystają z obiadów w każdym miesiącu, będą miały w dniach 26-29.04. zapewniony posiłek, który będzie doliczony do odpłatności za maj 2021.
Tradycją naszej szkoły są coroczne kwietniowe obchody Dnia Ziemi. W tym roku chętni uczniowie z V klas: Malwina Borysiuk, Adrianna Kołkowicz, Maciej Orlikowski i Maja Szczygielska przygotowali krótki apel, przybliżający problemy zagrożeń naszej planety. Przypomnieli nam, że stan środowiska przyrodniczego zależy od wszystkich ludzi i każdy z nas jest odpowiedzialny za przyszłość Ziemi. Przecież wszyscy chcemy żyć w zdrowym środowisku, dlatego też musimy wspólnie przeciwdziałać występującym zagrożeniom ekologicznym.
Nasza szkoła dołączyła do akcji w projekcie - ekologiczno-charytatywnym „ZBIERAMTO W SZKOLE”. To cenna inicjatywa oparta na zasadzie „ZBIERAJ – POMAGAJ – ODBIERAJ NAGRODY”.
Podczas akcji zbierane są m.in. surowce wtórne, a środki finansowe uzyskane z ich sprzedaży są przekazywane na wsparcie projektów misyjnych: budowę studni w Czadzie oraz pomoc dzieciom z domów dziecka na Filipinach i w Boliwii. Za udział w programie uczniowie otrzymują nagrody.
Akcję prowadzi Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusa.
Co zbieramy?:
-ZAGRANICZNE WALUTY i POLSKIE GROSZE (aktualne i wycofane z użycia)
-SREBRNY ZŁOM - zerwane łańcuszki, kolczyki bez pary, pęknięte pierścionki
-KLOCKI LEGO - zużyte, niekompletne
- TELEFONY KOMÓRKOWE - stare popsute
-ZNACZKI POCZTOWE - odciąć z kopert z 1cm marginesem
- ZEGARKI TARCZOWE - stare, popsute
Przy wejściu głównym są ustawione pudełka z plakatami i w nich prosimy zostawiać przyniesione rzeczy.
POMAGAJMY MISJOM.
Nasza szkoła otrzymała wyróżnienie za zdjęcie pt. "DrumsALIVE" w kategorii konkursowej "Twój projekt w jednym ujęciu w ogólnopolskim konkursie SELFIE+ 2020". W konkursie mogły wziąć udział zdjęcia ze wszystkich projektów realizowanych od początku funkcjonowania Programu Erasmus+. Nasze nagrodzone zdjęcie pochodzi z fantastycznego projektu Erasmus+ "The Non Formal and The Digital Classrooms for Inclusion" wykonane podczas międzynrodowego występu uczniów z czterech krajów podczas mobilności w Polsce w Siedlcach.
Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 15 kwietnia 2021 podczas Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego Narodowej Agencji Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności w formule online.
Zakończenie zbiórki dla Fundacji Siedleckie Hospicjum dla Dzieci w Siedlcach.
Od 03 marca do 29 marca w naszej szkole trwała zbiórka artykułów higienicznych dla Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci w Siedlcach. Dzięki hojności i otwartości naszych Uczniów i ich Rodziców a także Pracowników naszej szkoły, zbiórka była bardzo owocna. Serdecznie wszystkim dziękujemy za tak duży odzew i pomoc.
Szkolne Koło Wolontariatu
Dnia 7 kwietnia 2021 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję rozmowy ze swoimi rówieśnikami z Turcji, którzy również uczą się języka niemieckiego. W czasie wideokonferencji pt. „Die Sprache ist der Schlüssel zur Welt” (Język jest kluczem do świata) zorganizowanej przez swoich nauczycieli języka niemieckiego uczniowie wymieniali się podstawowymi informacjami o sobie, ulubionych przedmiotach szkolnych czy swoich zainteresowaniach. Uczniowie tureccy przygotowali także dla nas prezentację o swoim mieście. Następnym razem to my pokażemy im najpiękniejsze miejsca Siedlec.
Tworzenie rzemiosła w technice origami jest bardzo fascynujące. Jego historia zaczyna się od stworzenia papieru ponad 2000 lat temu w Chinach. Pięć wieków później pojawiła się razem w Japonii i mnisi. W Europie gazeta należała do kupca i podróżnika Marco Polo, który przywiózł ją z Azji. Arabscy goście przywieźli ją do Hiszpanii, a potem hiszpańscy kolonizatorzy rozprowadzili ją do Ameryki. Chociaż figurki z papieru zostały po raz pierwszy złożone w jej ojczyźnie w Chinach, słynna sztuka origami stała się dzięki Japonii. Początkowo figurki miały znaczenie ceremonialne i religijne. Samuraje przynosili sobie nawzajem papierowe dary lub używali ich do ciężarów - ofiar z prostych potraw, najczęściej ryb, w buddyjskich świątyniach. Były impulsem do rozwoju origami. Starając się wyglądać jak najbardziej atrakcyjnie, ludzie wymyślali coraz bardziej eleganckie i skomplikowane sposoby składania figurek i kopert na brzemię. Z czasem złożoność liczb stała się kluczowa w ofercie. Kiedy papier stał się dostępny dla wszystkich, origami miało również funkcję ceremonialną. Figurki origami służyły jako sposób na odróżnienie klas społecznych. Do końca XVIII wieku instrukcje tworzenia origami były wyłącznie ustne i przekazywane z pokolenia na pokolenie poprzez opowieści. W 1797 r. Pojawiły się pierwsze pisemne instrukcje. Sama nazwa "origami" pochodzi od dwóch słów "jarzmo" - składanie i "kami" - papier, który został ustalony do tworzenia ręcznie robionych artykułów z papieru dopiero w 1880 roku. Do tej pory nazywała się "orikata", co można przetłumaczyć jako składanie.
ORGANIZATORZY:
Marta Krasuska i Iwona Kowalczyk
CELE KONKURSU:
- rozwijanie kreatywności i wyobraźni przestrzennej uczniów;
- rozwijanie wrażliwości artystycznej uczniów;
- prezentacja twórczości, prac technicznych i plastycznych, na stornie internetowej szkoły;
- rozpowszechnianie idei prac ręcznych jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu.
WYNIKI:
I miejsce: Nikola Kiersztyn klasa IV c
II miejsce: Michał Prekurat klasa IV c
III miejsce: Alan Kiersztyn klasa II c
Prezentacja o POLSCE
I miejsce Roksana Piwowarczyk 8 a
wyróżnienie Dominik Pieńkowski 7c
Prezentacja o SIEDLCACH
I miejsce Ania Lewoniec 7 b
II miejsce Ita Niewęgłowska 5 a
III miejsce Natalia Adamiak, Aleksandra Izdebska i Aleksandra Paprocka 8 b
Prezentacja o SZKOLE
I miejsce Nikola Kiersztyn 4 c
II miejsce Roksana Piwowarczyk 8 a
Serdecznie gratulujemy!
Zwycięskie LOGO pochodzi z Portugalii.
Zwycięski PLAKAT pochodzi z POLSKI. Dziękujemy Małgosi Czapskiej za przygotowanie zwycięskiego plakatu.
Ogromnie się cieszymy i gratulujemy wspaniałego pomysłu.
Zwycięski SLOGAN pochodzi z Chorwacji i brzmi:
We learn together, we play together, we live together!
Wspólnie uczymy się, bawimy się i żyjemy !
Wszystkim uczniom bardzo dziękujemy za ich zaangażowanie i wspaniałe, kreatywne pomysły.
Wspaniałe produkty przygotowane przez uczniów w ramach działania MOJA WARTOŚĆ JEST TWOJĄ WARTOŚCIĄ - POKÓJ & GOŚCINNOŚĆ w naszym projekcie Erasmus+ "The Non-Formal and The Digital Classrooms for Inclusion" gotowe do wysyłki przed mobilnością w Turcji - organizowanej ONLINE w maju.