Biblioteka szkolna Aktualne podręczniki 2024/2025 Aktualne lektury Przeczytane-polecane 2012/2013 2013/2014 2014/2015 2015/2016 2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021 2021/2022 2022/2023 2023/2024 2024/2025

2021/2022

 

RÓŻNE OBLICZA KSIĄŻKI

 Z KLASĄ III C W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w środę 8 czerwca Oddział dla Dzieci i Młodzieży tej książnicy odwiedzili uczniowie klasy III C.  Prowadzone przez p. Beatę Ksionek zajęcia czytelnicze poświęcone były promowaniu czytania, kulturze słowa i zachowań, przybliżeniu pracy bibliotekarza. Dzieci miały także możliwość zobaczenia wielu ciekawych i nietypowych publikacji ze zbiorów tego działu, np. w formatach 3D. Na bazie książki 3D pt. "W lesie" prowadząca poruszyła temat ochrony i pielęgnacji przyrody, promując akcję "Biblioteka dla Czystego Powietrza".

Przy okazji tej wizyty nasi uczniowie zwiedzili też Dział Zbiorów Specjalnych i dowiedzieli się, że biblioteki gromadzą nie tylko wydawnictwa tekstowe, ale również muzykę, filmy, audiobooki, foldery, itp.

                        



SPOTKANIE INTEGRACYJNE

z osobą niewidomą

NA UKRAIŃSKĄ NUTĘ

7 czerwca w bibliotece odbyło się tradycyjne spotkanie integracyjne z Panem Dariuszem Mikułowskim. W tym roku w spotkaniu uczestniczyli nasi uczniowie z Ukrainy.

Gość opowiadał o różnych aspektach swojego życia zawodowego (pracy naukowej i dydaktycznej), a także życia osobistego i artystycznego (granie z zespołem Kapela Drewutnia).

Obowiązkowym tematem był oczywiście savoire-vivre wobec osób niewidomych.

Spotkanie zakończyło się wspólnym graniem i śpiewaniem. Przebojem okazała się ukraińska piosenka Czerwona Ruta.

Czerwona Ruta:

w wykonaniu zespołu Kraina

https://www.youtube.com/watch?v=EheHjcii8LY

po polsku w wykonaniu Janusza Gniatkowskiego

https://www.youtube.com/watch?v=oGJr1knmAP8

Ciąg dalszy nastąpi...



MARIA KONOPNICKA – PATRONKA 2022 ROKU ZAJĘCIA CZYTELNICZE DLA KLAS MŁODSZYCH

 

Od 17 do 20 maja kolejno wszystkie klasy 2-gie i 3-cie uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych poświęconych życiu i twórczości tej poetki i pisarki. Przypadająca 23 maja 180 rocznica jej urodzin była okazją do przybliżenia uczniom tej nieco zapomnianej postaci, autorki patriotycznej „ROTY”, wielu wierszy i opowiadań dla dorosłych i dzieci, jak: Stefek Burczymucha, O krasnoludkach i o sierotce Marysi, Nasza szkapa, Franek, Dym.

Zajęcia czytelnicze miały też zachęcić dzieci do udziału w organizowanym przez siedlecki MOK konkursie recytatorskim.

HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ NASZEGO MIASTA

ILUSTROWANA OPOWIEŚĆ BIBLIOTEKARZA

 

Z okazji 475 rocznicy nadania Siedlcom praw miejskich zaprosiliśmy  w czwartek 19 maja do naszej biblioteki pracownika Czytelni Regionalnej Biblioteki Miejskiej w osobie P. JOANNY ZIELIŃSKIEJ. Słuchając barwnej, gawędziarskiej opowieści gościa uczniowie klasy 6b i 7a, a następnie klasy 8b i 8c poznali historię np. parku „Aleksandria”, pałacu Ogińskich, kościoła św. Stanisława, ratusza miejskiego i wielu innych zabytków, i nie tylko. Pani Zielińska opowieść o ludziach i miejscach naszego miasta zilustrowała wielu ciekawymi, unikatowymi fotografiami. 

WYNIKI KONKURSU biblioteczno-anglistycznego

FROM THE POLISH SCHOOL READING LIST

                

                            

I miejsce

Stanisław Ostrowski kl. 7b

Andrzej Niesiołowski kl. 5b

II miejsce

Oliwia Tchórzewska kl. 5d

III miejsce

Natalia Nielipińska kl. 5b

Wyróżnienie

Mateusz Derkacz kl. 7b

Serdecznie gratulujemy laureatom, którzy podjęli sie tego trudnego i ambitnego zadania. Poziom konkursu był bardzo wysoki, ale uczestnicy wykazali się imponującą dociekliwością.

 Dyplomy oraz nagrody zostaną wręczone na zakończenie roku szkolnego.




WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI UPH

w Siedlcach

                               

W czwartek 12 maja klasa Id i IIa wybrały się na wycieczkę do biblioteki uniwersyteckiej. Mimo upalnej pogody uczniowie z zainteresowaniem poznawali tajniki nowoczesnej biblioteki naukowej. Odwiedzali poszczególne działy, oglądali róznorodne urządzenia i udogodnienia dla czytelników niepełnosprawnych, zwłaszcza w Dziale Zbiorów Specjalnych.

Cieszymy się, że po długiej przerwie, wymuszonej okolicznościami, wróciliśmy do wieloletniej tradycji współpracy z biblioteką UPH.

 




Nasza biblioteka otrzymała w darze od Fundacji Świętego Mikołaja bardzo cenną paczkę, przeznaczoną dla młodszych dzieci z Ukrainy, które nie tylko chcą się uczyć języka polskiego, ale również kontynuują swój rozwój w obszarze własnej kultury narodowej.

 

A oto zawartość tej paczki:

Serdecznie zapraszamy do biblioteki szkolnej

WSZYSTKICH

naszych czytelników.




 23 kwietnia

                                               

 Dzień Języka Angielskiego obchodzony jest 23 kwietnia.

Upamiętnia prawdopodobną datę urodzin i datę śmierci Williama Szekspira. Szekspir żył na przełomie XVI i XVII wieku i jest uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej.

W bibliotece szkolnej obchodzimy to święto przez cały tydzień. W wypożyczalni można obejrzeć wystawkę książek dwujęzycznych, które stanowią część naszego księgozbioru.

Natomiast w czytelni została zorganizowana wystawa różnorodnych materiałów anglojęzyczne, ze szczególnym uwzględnieniem literatury znanej naszym czytelnikom, nie tylko z obowiązkowych lektur szkolnych.

Uczniowie mieli możliwość skorzystania z zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem materiałów z wystawy.

 

Ponadto ogłoszony został

KONKURS BIBLIOTECZNO-ANGLISTYCZNY

dla uczniów klas IV-VIII .

W bibliotece można zapoznać się z anglojęzycznymi tytułami znanych utworów polskich autorów. Tytuły te są znane z lektur szkolnych lub powszechnie uznane za klasykę polskiej literatury. Są to tytuły powieści, nowel, dramatów oraz pojedynczych utworów poetyckich. Należy podać polski tytuł oraz nazwisko autora. Na odpowiedzi czekamy w bibliotece jeszcze przez tydzień po długiej majówce.

Serdecznie zapraszamy.




 

TEATRZYK KAMISHIBAI „MOTYLEK CYTRYNEK LATOLISTEK”

 

We wtorek 5 kwietnia niewątpliwą atrakcją i ciekawostką dla drugoklasistów było zaproszenie do biblioteki szkolnej na wywodzący się ze sztuki japońskiej specyficzny teatrzyk, który zaprezentowały pp. Małgorzata Percińska i Jolanta Osińska-Kurek z Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach.                            

Kamishibai to forma książki wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę. Po obejrzeniu i wysłuchaniu przyrodniczej opowieści o życiu motyli, uczniowie wykonywali prace plastyczne. Wysłuchali również bajki „O malarzu, który chciał namalować szczęśliwego motyla”.




 

Zapytaj w bibliotece szkolnej

  

LITERATURA PIĘKNA

Dla młodszych:

Barbara Gawryluk „Teraz tu jest nasz dom” 

Pan przeprowadził specjalną lekcję o Ukrainie. Pokazał ją na mapie, opowiedział o historii, ale jak doszedł do dzisiejszych czasów, to myślał, że będę chciał coś opowiadać. Ale nie chciałem, bo i tak by nic z tego nie zrozumieli. Nie potrafiłbym im opowiedzieć o tym, co działo się w naszym mieście – czytamy we fragmencie książki, która opowiada historię ukraińskiej rodziny, która z powodu wojny została ewakuowana do Polski.

Romek i jego rodzeństwo mimo, że w obozie zostali ciepło przyjęci, nie przestają tęsknić za domem i o niego pytać. Ta lektura może nie tylko pomóc lepiej zrozumieć, co znaczą trudne słowa jak „ewakuacja”, „uchodźstwo”, ale też lepiej wyobrazić sobie, co mogą czuć osoby, które tego doświadczyły.



 

W dniach od 14.02.2022 do 14.03.2022 trwał konkurs biblioteczny

Wzięło w nim udział 15 uczniów z klas IV – VIII.            

    Laureatami zostali:

1.  Julia Sroka klasa  VIII E

2.  Andrzej Niesiołowski klasa V B

3.  Maja Szulawa klasa IV B

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś laureaci

- nagrody książkowe.

   

Gratulujemy!

 



 

60. ROCZNICA ŚMIERCI PATRONA NASZEJ SZKOŁY

60. ROCZNICA ŚMIERCI PATRONA NASZEJ SZKOŁY  - Obrazek 1

60. ROCZNICA ŚMIERCI PATRONA NASZEJ SZKOŁY  - Obrazek 2

 

21 lutego 2022

Dzień powrotu klas starszych do szkoły był jednocześnie Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.

Biblioteka szkolna proponuje czytelnikom tematyczą wystawkę książek (w wypożyczalni),

wystawę słowników językowych (w czytelni) oraz zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej dla klas na wszystkich poziomach  (na życzenie nauczycieli i wychowawców).

  

Święto języka ojczystego w naszej bibliotece trwa przez cały tydzień (21-25 lutego).

Serdecznie zapraszamy.




 

Akcent na zakończenie Roku Stanisława Lema

Zapraszamy do czytelni na wystawę

MIESZKAŃCY PLANETY LEM

czyli bohaterowie utworów Stanisława Lema w wykonaniu uczniów klasy VIB

w ramach projektu z języka polskiego pod kierunkiem Pani Anny Bartoszewskiej


WŁADYSŁAW BRONIEWSKI - PATRON NASZEJ SZKOŁY

 

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA CZYTELNIKÓW

My uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy,

że będziemy książki kochać i szanować…

Po obejrzeniu części artystycznej w wykonaniu grupy uczniów klasy IV B  i złożeniu uroczystego przyrzeczenia wszyscy pierwszoklasiści / 01.XII – kl. I D, 03.XII – kl. I B, 06.XII – kl. I A i I C / zostali przyjęci do grona czytelników naszej szkolnej biblioteki i po raz pierwszy wypożyczyli samodzielnie książki do czytania i oglądania w domu. Na pamiątkę otrzymali też upominki w postaci książeczek pt. PIERWSZE ABECADŁO” ufundowane przez Instytut Książki, które wręczały m. in. Panie Dyr. Elżbieta Ziółkowska i Zofia Gawrońska.




SOPLICOWO w bibliotece

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac wykonanych przez uczniów klasy VIIIa

w ramach projektu z  j. polskiego

na podstawie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza

pod kierownictwem P. Anny Bartoszewskiej i P. Renaty Szczepanik

 oraz wystawki literatury z okazji DNIA MAJSTERKOWICZA (3 grudnia)

 



NASZA MISTRZYNI PIĘKNEGO CZYTANIA

Aby zostać mistrzem tego konkursu należy nie tylko płynnie czytać, ale również wyróżniać się intuicją artystyczną, czyli stosować środki artystycznego wyrazu: pauzowanie, odpowiednią artykulację, modulację głosu i mimikę, czym właśnie podczas finału konkursu zachwyciła komisję MAJA SZCZYGIELSKA z klasy VI A,  uzyskując tytuł mistrzyni.  Finał  VI edycji Mistrza odbył się dnia 26 listopada w Samorządowym Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli, który był jego organizatorem.

Konkurs od lat cieszy się dużym zainteresowaniem naszych uczniów. Maja została wytypowana  podczas szkolnych eliminacji, w których wzięło udział 18 uczniów z klas IV-VIII.

GRATULACJE!  GRATULACJE!  GRATULACJE!



URODZINY MISIA

W BIBLIOTECE

Obchodzone na całym świecie dnia 25 listopada urodziny tego najsympatyczniejszego z sympatycznych pluszowego niedźwiadka, towarzysza dzieciństwa każdego z nas, były okazją do zaprezentowania uczniom wszystkich klas I tych bohaterów książkowych historii.  O Kubusiu Puchatku, Misiu Uszatku i Paddingtonie czytali nauczyciele bibliotekarze i zaproszeni goście. Misiowym poczytajkom towarzyszyły  piosenki i zabawy ruchowe.

   

   



ARTYSTYCZNE KLIMATY W BIBLIOTECE

18 listopada w czytelni odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu dla klas VII i VIII na portret Stanisława Lema. Klimatom artystycznym w bibliotece sprzyjała obecność jury konkursu, a przewodniczyła Pani Dyrektor Zofia Gawrońska.

   

    

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!



MISTRZ CZYTANIA - konkurs

                                                                              

W dniach 09-10 listopada odbyły się szkolne eliminacje VI edycji konkursu pięknego czytania, organizowanego przez SCDiDN w Siedlcach. Wzięło w nim udział 18 uczniów klas 4-8. Poziom artystyczny w tym roku był bardzo wysoki.

W finale konkursu naszą szkołę reprezentować będzie

Maja Szczygielska z kl.6a

Organizatorem eliminacji szkolnych byli nauczyciele-bibliotekarze, a pięknie czytających uczniów wysłuchała komisja w składzie:

P. Anna Kozak

P. Anna Terlikowska

P. Agnieszka Olszewska

 

i przyznała  wyróżnienia:

Karolinie Jastrzębskiej z kl.8f

Dominice Kołdej z kl.7a

Ninie Jasińskiej z kl.4a

Kornelii Szczygielskiej z kl.4a



Konkurs plastyczny dla klas VII i VIII

PORTRET STANISŁAWA LEMA   

Grand Prix

Zofia Lisowska kl. 8c

I miejsce

Julia Rybak kl. 8d

II miejsce

Nina Fall kl. 7c

Rafał Dmowski kl. 7b

III miejsce

Wiktoria Redes kl.8b

Wyróżnienia

Alicja Kamecka kl. 8c

Krzysztof Jackowski kl. 8f

 

(Skład komisji: P. Agnieszka Kaczmarska, P. Zbigniew Ceranka,

P. Iwona Cymerman)





WYSTAWA POKONKURSOWA

W czytelni można obejrzeć wystawę pokonkursową, na której eksponowane są prace laureatów. Zapraszamy.

                                     



LEM – BLISKIE SPOTKANIA    LEM - BLISKIE SPOTKANIA

W ramach obchodów Roku Stanisława Lema uczniowie klas VI, VII i VIII mieli okazję skorzystać z zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej (propozycja jest wciąż aktualna do końca roku kalendarzowego).

Były to spotkania z Lemem mniej oficjalnym, takim jaki zachował się w pamięci syna Tomasza.

Podczas zajęć czytaliśmy fragmenty książki Tomasza Lema Awantury na tle powszechnego ciążenia.

 

Niektórzy uczniowie mieli również okazję napisać jedno z fantazyjnych dyktand, jakie pisarz robił swojemu kuzynowi - gimnazjaliście.

Wszystko w klimacie wyrafinowanego poczucia humoru.

     


             

 

Przez cały październik w czytelni można było obejrzeć  wystawę książek

BAŚNIE I LEGENDY Z CAŁEGO ŚWIATA,  

a na korytarzu naprzeciwko biblioteki – dwujęzyczną gazetkę ścienną na temat siedleckiej legendy o Jacku

MIĘDZY NIEBEM A ZIEMIĄ (BETWEEN HEAVEN AND EARTH).

Uczniowie kilku klas młodszych oraz grupy dzieci ze świetlicy szkolnej wzięły również udział w zajęciach z edukacji czytelniczej na temat baśni i legend.

    

Temat stary jak świat, a jednak wciąż żywy i aktualny.

To były naprawdę miłe chwile, spędzone wśród książek, map, baśni i legend.




 

SPOSÓB NA ELF

WYNIKI KONKURSU CZYTELNICZEGO DLA KLAS III

Najaktywniejsi nasi czytelnicy z klas trzecich/ 10 uczniów/ w dniu 26 października zmierzyli się z zadaniami konkursowymi o psie  Elfie – głównym bohaterze książki Marcina Pałasza.

Oto laureaci konkursu:

I miejsce – Dagmara Kołdej – kl. III C

II miejsce  - Aleksander Pieńkowski – kl. III C

III miejsce – Ulyana Piatrova – kl. III C

Gratulujemy i zapraszamy do kolejnych konkursów!!!

   



BAŚNIE I LEGENDY   Z CAŁEGO ŚWIATA 

wystawa książek

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

      

 

w czytelni można obejrzeć wystawę książek, na którą zapraszamy wszystkich czytelników. Klasy młodsze zapraszamy również na zjęcia z edukacji czytelniczej poświęcone baśniom i legendom.

            


ŚWIATOWY TYDZIEŃ ZWIERZĄT

04-10 października

   

Zwierzęta to nasi bracia mniejsi – tak ponoć mawiał św. Franciszek.

To hasło stało się inspiracją  i motywem przewodnim zajęć czytelniczych dla klas III.

Ochrona zwierząt, ich prawa oraz nasze wobec nich obowiązki były tematem spotkań, podczas których uczniowie mogli zapoznać się z tekstami literackimi współczesnych polskich pisarzy – Barbary Gawryluk, Toma Justyniarskiego i Marcina Pałasza. Głównymi bohaterami w prezentowanej literaturze są prawdziwe, realnie istniejące zwierzęta.

Prowadząca spotkania Pani Ewa Pawluczuk zwracała szczególną uwagę na prawa zwierząt, potrzebę lepszego traktowania ich przez nas - ich właścicieli i opiekunów - oraz rolę, jaką spełniają one w przyrodzie i życiu ludzi.

   


Czasem udaje się połączyć pożyteczne z ... pożytecznym

Nasza biblioteka przekazała na rzecz Fundacji Siedleckiego Hospicjum Domowego dla Dzieci nieaktualne podręczniki z poziomu klas II, V i VIII w ilości 2422 egzemplarzy.

Okazało się, że ich waga wyniosła 480 kg!

Cieszymy się, że przekazanie makulatury okazało się sensowną       i pożyteczną formą pomocy. 

  

A łączenie pożytecznego z pożytecznym, może być bardzo... przyjemne!


WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM

2021/2022

Początek września, jak zwykle, pachniał podręcznikami szkolnymi, ale już od 13.09 możecie wypożyczać lektury,

a od 20.09 wypożyczalnia rusza pełną parą.  

Serdecznie zapraszamy!!!

Przypominamy jednak, że w bibliotece wciąż obowiązują nas zasady rygoru sanitarnego

(zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja dłoni itd.)

W obecnym roku również dysponujemy zestawem audiobooków z lekturami szkolnymi, dzięki współpracy

z Miejską Biblioteką Publiczną w Siedlcach.

Lista znajduje się w zakładce Aktualne lektury.

W ostatnim czasie nasz księgozbiór dodatkowo wzbogacił się o wiele cennych i bardzo różnorodnych materiałów edukacyjnych, które będą służyć uczniom o szczególnych potrzebach.

           



 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach
    Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach, ul. Sienkiewicza 49
  • 25 794 35 91

Galeria zdjęć