Z WIZYTĄ W KSIĄŻNICY ”POD JACKIEM”
Od wielu lat nasza szkolna biblioteka współpracuje z biblioteką miejską uczestnicząc w spotkaniach, konkursach, zajęciach edukacyjnych, organizując wycieczki klasowe. Ostatnio w tej zaprzyjaźnionej książnicy gościli uczniowie klasy 8d /26 maja/ i 8a / 01 czerwca/. Podczas rekonesansu po poszczególnych działach ósmoklasiści poznali ich specyfikę, zbiory i warsztat informacyjny. Dowiedzieli się o możliwościach korzystania z zasobów biblioteki. Na koniec obejrzeli prezentację o historii Siedlec, złożoną ze starych fotografii, ukazujących budynki, które na zawsze zniknęły z krajobrazu naszego miasta oraz takie, które tylko zmieniły swój wygląd.
MARII KONOPNICKIEJ UTWORY DLA DZIECI – ZAJĘCIA CZYTELNICZE I KONKURS DLA KLAS II
Maria Konopnicka pisała głównie dla dzieci i o dzieciach. Właśnie ta część twórczości znanej pisarki i poetki była tematem lekcji bibliotecznych, w których, w dniach 22, 26, 29 maja uczestniczyli kolejno wszyscy drugoklasiści. Chociaż jej utwory „ trącą już nieco myszką”, zawierają dużo humoru i prawd życiowych. Podczas zajęć uczniowie poznali też w zarysie bogatą i skomplikowaną biografię autorki. Spotkania były również okazją do zaproszenia do udziału w konkursie plastyczno-kaligraficznym na podstawie wiersza „Stefek Burczymucha”.
Oto wyniki konkursu
I MIEJSCE
ZGORZAŁEK OLIWIA – KL. 2A
KRYŃSKA OLA – KL. 2
PIEŃKOWSKI DOMINIK – KL. 2B
II MIEJSCE
MYSZKA JAKUB – KL. 2B
ŁADZIAK IGA - KL. 2A
WĄSOWSKA MARTA – KL. 2A
III MIEJSCE
KRYVONOS VARVARA – KL. 2D
KLESZCZ OLA – KL. 2D
TYLUS MAGDALENA – KL. 2B
WYRÓŻNIENIA
CHROMIŃSKI ALEKSANDER – KL. 2B
YASHCHENKO YEVA – KL. 2A
Z okazji Dnia Dziecka w bibliotece szkolnej można obejrzeć wystawkę książek o temtyce związanej z różnymi aspektami życia dzieci;
-prawa dziecka
-wielcy przyjaciele dzieci
-życie dzieci w różnych epokach i kulturach
-edukacja na przestrzeni wieków
-mali bohaterowie
-dzieciństwo wielkich ludzi
-lektury z czasów dzieciństwa znanych twórców kultury
-dojrzewanie
-dziecko w malarstwie.
Zaprzaszamy do obejrzenia wystawy oraz na zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem eksponowanych książek.
ŻYCZENIA I KWIATY DLA BIBLIOTEKARZY
„Jest nam niezmiernie miło, że nauczyciele i uczniowie ze Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach pamiętają o nas w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek. Serdecznie dziękujemy za kwiaty i piękne życzenia.”
Ten wpis na stronie www Miejskiej Biblioteki Publicznej potwierdza, że nasza wizyta, pamięć i życzenia sprawiły pracownikom książnicy wiele radości.
Przy okazji święta chcieliśmy również podziękować za wieloletnią owocną współpracę.
MINI-HOGWART W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ
W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek dn. 8 maja klasa VB spędziła poranek z Harrym Potterem w Bibliotece Pedagogicznej, połączony ze zwiedzaniem pomieszczeń bibliotecznych. Uczniowie mieli możliwość m.in.: przyrządzić magiczny eliksir, przetłumaczyć zaklęcie, zrobić magiczną różdżkę oraz sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości lektury. No i oczywiście sfotografować się w pełnym magii Hogwarcie.
Japoński teatrzyk KAMISHIBAI
prezentacje dla klas I
„Bajkę o rybaku i złotej rybce” zaprezentowaną przez pp. Jolantę Osińską-Kurek i Małgorzatę Percińską, pracowników Biblioteki Pedagogicznej, obejrzeli w szkolnej czytelni dnia 24-go marca uczniowie kolejno wszystkich klas I. Nowatorska metoda japońskiej sztuki opowiadania okazała się dla naszych pierwszoklasistów atrakcyjna i inspirująca do samodzielnej aktywności. Opowieściom towarzyszyły zabawy zręcznościowe i twórczość plastyczna oraz ćwiczenia w mówieniu i logicznym myśleniu.
Sukces na VIII SIEDLECKIEJ KORNELIADZIE
Nowe oblicze biblioteki
Stan techniczny wymusił wymarzony remont czytelni podczas ferii zimowych. Dzięki wytężonej pracy bibliotekarzy i innych pracowników naszej szkoły (zarówno przed, jak i po remoncie), a także sprawnemu działaniu ekipy remontowej, w dniu 8 marca mogliśmy świętować nie tylko Dzień Kobiet. Skromna uroczystość oficjalnego otwarcia czytelni w nowej odsłonie odbyła się w obecności dzieci i Pań ze świetlicy szkonej. Symboliczną czerwoną wstęgę przecięła Pani Magdalena Kalacińska, nasza nowa Pani Wicedyrektor.
Dzięki remontowi również w wypożyczalni zaszły spore zmiany. Młodsi czytelnicy zyskali możliwość wolnego dostępu do półek z książkami. Nowe oblicze biblioteki szkolnej wciąż zbiera niezliczone komplementy. Bardzo się cieszymy z tego powodu.
Uczniowie klas 8b (10 stycznia) i 8c (24 stycznia) uczestniczyli w lekcji bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Naszym przewodnikiem po bibliotece była p. Joanna Zielińska z Czytelni Regionalnej, która opowiedziała o zasobach , warsztacie informacyjnym i zasadach korzystania ze zbiorów oraz oprowadziła po działach tej instytucji. Mieliśmy również okazję obejrzeć prezentację multimedialną i poszerzyć wiedzę o historii naszego miasta w bardzo ciekawy, gawędziarski sposób opowiedzianą przez naszą przewodniczkę i zilustrowaną wieloma fotografiami, pocztówkami, książkami.
„POLUBIĆ CZYTANIE” – PROJEKT AKTYWIZACJI CZYTELNICZEJ REALIZOWANY W KLASIE III C
Co było w szkatułach Mędrców ze Wschodu?
MIRRA, KADZIDŁO I ZŁOTO na wyjątkowych, pachnących lekcjach religii
w bibliotece szkolnej w dniach 3-5 stycznia 2023
Grudzień to czas najdłuższych wieczorów i można to wykorzystać. W bibliotece po zmroku działy się dziwne rzeczy…
W piątkowe wieczory klasy drugie odbywały "podróże w czasie" dzięki rzutnikowi i przeźroczom, udostępnionym nam przez Panią Agnieszkę Cibor-Stefańską oraz Panią Natalię Myszkowską.
Podczas szkolnych eliminacji konkursu pięknego czytania dnia 10 listopada, w których uczestniczyło 23 uczniów klas 4-8 najpiękniej zaprezentował się właśnie ANDRZEJ NIESIOŁOWSKI z kl. 6 B i został wybrany przez jury do finału VII edycji Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Czytania, którego organizatorem jest Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach. Przesłuchania finałowe odbyły się dnia 25 listopada w siedzibie SCDiN, a nasz reprezentant wykazał się wysokim kunsztem artystycznym i otrzymał wyróżnienie w tym konkursie.
Gratulujemy serdecznie w imieniu całej naszej szkolnej społeczności.
Dnia 25 listopada obchodzimy ważne święto: MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA, ukochanej przytulanki każdego dziecka. Z tej okazji uczniowie kolejno wszystkich klas I zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej na spotkania z tymi sympatycznymi maskotkami i bohaterami wielu książkowych opowieści. Opowiedzieli o swoich misiach, przyniesionych na spotkanie, poznali historię misiowej maskotki i wysłuchali kilku przygód Kubusia Puchatka, Misia Uszatka i Paddingtona. Czytaniu, recytacjom i rozmowom towarzyszyły zabawy ruchowe ze wspólnym śpiewem.
POWIEW NOWOŚCI W NASZYM KSIĘGOZBIORZE
PAŹDZIERNIK 2022
Nasze działania podczas Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
~ Gazetka ścienna na korytarzu pod hasłem Reading for Global Peace & Harmony (Czytanie dla pokoju)
~ Tematyczna wystawa nie tylko książek w czytelni
~ Zajęcia dla klas starszych z wykorzystaniem gazetki ściennej i wystwy. Tematyka zajęć dotyczyła wątków wojny i pokoju w literaturze, kulturze i sztuce, a także w historii i w naszym życiu codziennym.
Peace on Earth begins at home
KSIĄŻKA PROSI I ZAPRASZA CZYLI PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA CZYTELNIKÓW
Tradycją naszej biblioteki jest przyjmowanie uczniów klas I do grona czytelników w sposób uroczysty. Grupa uczniów klasy V B pod kierunkiem p. Ewy Pawluczuk przygotowała część artystyczną w formie scenek z różnych baśni, po czym pierwszoklasiści /klasa I B i C – 28.X, a klasa I A – 02.XI / złożyli uroczyste przyrzeczenie i po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyli książeczki do czytania i oglądania w domu.
Na pamiątkę tego wydarzenia p. dyrektor Jolanta Pawlik wręczyła każdemu z nich „WYPRAWKI CZYTELNICZE” podarowane przez Instytut Książki.
ŚWIATOWY TYDZIEŃ ZWIERZĄT Z LITERATURĄ W TLE
BIBLIOTECZNE ZAJĘCIA EDUKACYJNE W KLASACH III
POLUBIĆ CZYTANIE - to projekt aktywizacji czytelniczej uczniów klasy IIIc realizowany przez naszą bibliotekę we współpracy z nauczycielami tego oddziału. Podczas spotkań klasowych przybliżamy uczniom zbiory naszej biblioteki, prowadzimy zajęcia czytelnicze, zachęcamy do aktywności czytelniczej. W ramach projektu dnia 22 września odwiedziliśmy Oddział dla Dzieci i Młodzieży MBP w Siedlcach. Uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy bibliotekarzy, z ofertą Oddziału, dowiedzieli się jak zostać jego czytelnikami.
Następnie dzieci obejrzały wybrane publikacje pop-up. Największe wrażenie na trzecioklasistach zrobiła książka pt. „Ufologia” i zawarty w niej ściśle tajny test do wykrywania obcych.
Mamy nadzieję, że wielu z nich zostanie aktywnymi czytelnikami tej książnicy.