TECHNOLOGIA W SŁUŻBIE NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
spotkanie integracyjne z osobą niewidomą
10 czerwca w czytelni odbyło się spotkanie integracyjne z osobą niepełnosprawną. Tradycyjnie naszym gościem był niewidomy od urodzenia Pan Dariusz Mikułowski, pracownik naukowy Instytutu Informatyki Uniwersytetu w Siedlcach.
Oprócz podstawowych zasad zachowania wobec osób niewidomych, w tym roku tematem spotkania była historia wynalazków i rozwiązań technologicznych, umożliwiających kształcenie i pełnowartościowe funkcjonowanie społeczne osób z dysfunkcjami wzroku.
Pan Dariusz prezentował najnowocześniejsze urządzenia, którymi posługuje się w życiu prywatnym, w pracy oraz podczas licznych dalekich podróży zagranicznych.
Uczestniczący w spotkaniu uczniowie klas VIII zadawali wiele pytań.
No i oczywiście wybrzmiał krótki koncert muzyki folkowej, ponieważ gra w Kapeli Drewutnia jest bardzo ważnym wątkiem w życiu naszego gościa.
KOLOROWY POTWÓR
– EMOCJE W BIBLIOTECE
W poniedziałek 27 maja gościliśmy w naszej bibliotece pracowników Biblioteki Pedagogicznej pp Annę Mielczarek i Agatę Chodowiec.
W oparciu o treść książki pt.„Kolorowy potwór” wprowadziły drugoklasistów w emocjonujący świat uczuć. Dzięki tej książce dzieci odkryły, jak można opowiadać o emocjach za pomocą barw. Przekonały się, jak duża jest różnorodność tego, co odczuwamy i że każdy z nas czuje po swojemu.
Potwór bawiąc uczył jak świadomie rozpoznawać emocje, akceptować je oraz jak radzić sobie z tymi trudnymi. Na zakończenie spotkania podarował wszystkim przypinki ze swoim wizerunkiem.
IX MIĘDZYSZKOLNA KORNELIADA
- SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
Panie Kornelu, Panie Kornelu, przyjaciół z Pana książek mamy wielu…” - to początek hymnu SP nr 12, która nosi imię Kornela Makuszyńskiego i od IX lat organizuje Międzyszkolną KORNELIADĘ obejmującą różnorodne konkursy.
Naszą szkołę reprezentowała w TURNIEJU WIEDZY O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI K. MAKUSZYŃSKIEGO drużyna z klasy VII B: Antonina Mielczarek, Andrzej Niesiołowski, Paweł Maliszewski, która zajęła I miejsce.
Również w konkursie plastycznym mamy laureatkę – Laurę Pałkę z klasy II B, która zajęła II miejsce wśród klas 1-3.
W ogólnej klasyfikacji nasza szkoła zajęła III miejsce wśród siedleckich szkół podstawowych.
SERDECZNIE GRATULUJEMY LAUREATOM.!!!
SPOTKANIE Z PANIĄ MARIOLĄ PRYZWAN
– AUTORKĄ BIOGRAFII NASZEGO PATRONA
Na zaproszenie n-li bibliotekarzy w czwartek 23 maja gościliśmy w szkolnej czytelni autorkę 21 książek biograficzno-wspomnieniowych o wybitnych polskich artystach i literatach m.in. o Władysławie Broniewskim, który niezmiennie patronuje naszej szkole od niemalże pół wieku.
Pani Mariola Pryzwan, z zawodu bibliotekarz, to jedna z najbardziej cenionych polskich biografistek, a ponadto wielka fanka i znawczyni opisywanych postaci. Słuchając jej łatwo można było dostrzec zaangażowanie, dociekliwość i ogrom żmudnej pracy. Jej piękna polszczyzna i gawędziarski styl przekazu przełożyły się na skupienie słuchaczy, którymi byli uczniowie klas: 6b, 6c, 7a i 7b.
„Pustynia wciąga nas od głowy do pięt…”
W piątek 10 maja biblioteka gościła Pana Jarosława Stelingowskiego, pdróżnika, namiętnego bywalca i fotografa terenów pustynnych.
Uczniowie klas 7a,7b i 7c mogli poznać uroki i uciążliwości trudnych warunków życia na pustyni. Pan Jarosław przygotował dla nas wspaniałą opowieść oraz prezentację, w której przedstawił najważniejsze aspekty życia tego egzotycznego dla nas świata.
Dostaliśmy w prezencie najprawdziwszy piasek pustynny, można go doświadczyć w bibliotece (w słoiku!). Zapraszamy!
Spotkaniu oczywiście towarzyszyła wystawka książek związanych z tematem, dostępnych w nasze bibliotece.
Współorganizatorem imprezy była Pani od geografii czyli A. Cibor-Stefańska.
Tydzień Bibliotek z teatrzykiem KAMISHIBAI
Dzięki współpracy z Biblioteką Pedagogiczną we wtorek 7 maja odwiedziły naszą bibliotekę jej pracownicy pp Małgorzata Percińska i Jolanta Osińska-Kurek, gdzie zaprezentowały japoński teatrzyk KAMISHIBAI oraz przeprowadziły zajęcia czytelnicze kolejno dla wszystkich klas pierwszych.
Podczas spotkania dzieci miały okazję obejrzeć i wysłuchać opowiedzianą przez narratorkę baśń „Brzydkie kaczątko” H. Ch. Andersena , po czym kolorowały związane z nią ilustracje i układały je zgodnie z kolejnością wydarzeń /praca w grupach/. Ich twórcza praca polegała na własnej interpretacji przygód brzydkiego kaczątka w teatralnej skrzynce. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali papierowego łabędzia.
Zajęcia miały na celu zainteresowanie dzieci książką, rozwijanie ich umiejętności językowych, pobudzenie kreatywności oraz naukę pracy w grupie.
Spotkania odbyły się z okazji XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
22 kwietnia
DZIEŃ ZIEMI z klasą Ic
Z wystawki (nie tylko) książek, prezentowanej w czytelni z okazji Dnia Ziemi, skorzystała klasa Ic!
WIOSNA Z BAŚNIĄ...
Wiosną zupełnie spontanicznie zakwitły u nas "kwiatki". Na gazetce ściennej można było zaprezentować swoje ilustracje do klasycznych baśni. Odważnymi chotnikami okazali się stali bywalcy czytelni oraz uczestnicy zajęć koła plastycznego Międzyszkolnej Świetlicy Młodzieżowej. Serdecznie dziękujemy - doceniamy dobrą wolę i talenty.
... I Z PUZZLAMI
Puzzlowe szaleństwo w czytelni zaczęło się zaraz po feriach zimowych. Puzzle układali w wolnych chwilach nie tylko uczniowie. To doskonały sposób na pobudzenie zmysłów i umysłu po miesiącach zimowych.
Dla chcącego nie ma nic trudnego!
BAŚNIOWY ŚWIAT ANDERSENA
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA I LEKCJE W KLASACH III
Światowy Dzień Książki dla Dzieci oraz 219 rocznica urodzin H. Ch. Andersena były okazją do zaproszenia trzecioklasistów do biblioteki szkolnej.
Zmagania konkursowe poprzedziły zajęcia czytelnicze we wszystkich klasach III poświęcone życiu i twórczości tego najsławniejszego baśniopisarza.
W czwartek 11-go kwietnia 16 uczniów klas: 3A, 3B i 3C zaprezentowało przed komisją swoje umiejętności czytelnicze. Najpierw uczestnicy czytali wybrane przez siebie i przygotowane fragmenty baśni H. Ch. Andersena, a następnie teksty im nieznane, zaproponowane przez organizatora.
Tytuł MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA
przyznano MARCIE WĄSOWSKIEJ z klasy 3 A.
II miejsce – Zuzia Olszewska – kl. 3 B
oraz – Zosia Tomasiak – kl. 3 C
Miejsce III – Adrian Maciejewski – kl. 3 C
Wyróżnienia – Ostrowski Dominik – kl. 3 A
– Yaschenko Yeva – kl. 3 A
– Zubko Ksawery – kl. 3 C
GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!!!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom!!!
Walentynkowy plabiscyt
Kocham książkę
w którym wybieraliśmy oczywiście
tę najbardziej ukochaną.
Okazało się, że do najbardziej ukochanych książek należą (oczywiście między innymi)
Lektury:
J. Brzechwa –Akademia pana Kleksa
B. Prus - Katarynka
Książki z serii :
Czerwone krzesło – A. Maleszka
Wojownicy – E. Hunter
Rodzina Monet – W. Marczak
Szkoła szpiegów – S. Gibbs
Oraz książki „z dreszczykiem”:
Kryminały A. Christie
N. Gaiman - Karolina
Spośród osób, biorących udział w plebiscycie, zostały rozlosowane nagrody książkowe
Losowanie odbyło się w obecności przybyłych uczniów, nauczyciela języka polskiego oraz bibliotekarza.
Nagrody książkowe (do wyboru) wylosowali:
Natalia Pałka z kl. IV c
Alicja Zagalska z kl. IV c
Yaroslav Bondarchuk z kl. Vb
Maja Szczygielska z kl. VIIIa
Natalia Myrcha z kl. Va
Veronika Shulzhenko z kl. 2c
Igor Żelaznov z kl. Vb
Kuba Kurmanowski z kl. VI b
DYPLOM
DLA LAUREATÓW
„PATRONI ROKU 2023 I ICH ŚWIAT”
ROK WISŁAWY SZYMBORSKIEJ
W roku 2023 bilioteka szkolna nie dała uczniom zapomnieć o znakomitej poetce, laureatce Nagrody Nobla.
W roku szkolnym 2022/23 klasy starsze miały okazję uczestniczyć w zajęciach inspirowanych filmem "Chwilami życie bywa znośne"(2009), którego główną postacią jest właśnie W. Szymborska.
Na korytarzu w pobliżu biblioteki można było obejrzeć gazetkę ścienną, na której wyeksponowane były fotografie oraz różnorodne informacje na temat poetki i jej życia. Można było przeczytać też kilka jej wierszy.
W grudniu 2023 na zakończenie Roku Wisławy Szymborskiej klasy VIII, współpracując z biblioteką szkolną i nauczycielami języka polskiego, przygotowały prawdziwą ucztę poetycką. Uczniowie spośród wierszy autorki wybrali utwory, które następnie prezentowali na spotkaniu w czytelni.
Spotkania rozpoczynały się krótką opowieścią o poetce (z wykorzystaniem gazetki ściennej). Wybrane wiersze czytane były również przez nauczycieli. Nie zabrakło też wersji ukraińskiej, którą pięknie przeczytała jedna z uczennic.
Pojawiła się również "niepoważna" twórczość W. Szymborskiej w postaci limeryków, podsłuchańców i lepiei z książki "Rymowanki dla dużych dzieci".
Spotkaniom towarzyszyła wystawka książek i innych materiałów, dotyczących poetki i jej życia.
W zajęciach o poetce i jej twórczości wzięła również udział grupa uczniów z klas VII.
Udało nam się wspólnie stworzyć bardzo przyjemny poetycki klimat, oczywiście przyprawiony zdrową dawką poczucia humoru.
Konkurs czytelniczy
Antoine de Saint-Exupéry i jego „Mały Książę”
dla klas VII i VIII
odbył się dnia 1 grudnia.
Oto wyniki:
I miejsce
Pola Więsak kl.8a - 30,5 pkt.
II miejsce
Ita Niewęgłowska kl.8a – 28 pkt
III miejsce
Alicja Ładziak kl.8a – 26 pkt
Antonina Mielczarek kl.7b - 26 pkt
Wyróżnienie
Hanna Wawrzyszczak kl.8a – 23 pkt
Gratulujemy!!!
Proszę państwa, oto miś!
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Z tej właśnie okazji uczniowie wszystkich klas pierwszych zostali kolejno zaproszeni do szkolnej biblioteki na spotkanie z ulubionymi pluszakami i niezastąpionymi przytulankami, które są też bohaterami wielu książkowych historii. Dzieci poznały historię pierwszej maskotki, wysłuchały kilku opowieści o przygodach książkowych misiów i poznały autorów tych książeczek. Pierwszakom towarzyszyły ich osobiste maskotki, o których chętnie opowiadały.
TO BYŁO CZY JEST?
Opowieść Pani Joanny Zielińskiej z MBP o naszym mieście
UROCZYŚCIE PRZYRZEKAMY…, CZYLI PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA CZYTELNIKÓW
Złożone w poniedziałek 30 października przez uczniów wszystkich klas pierwszych uroczyste przyrzeczenie było najważniejszym, ale nie jedynym, elementem ich pierwszej wizyty w naszej szkolnej bibliotece. Zanim po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyli książkę, obejrzeli część artystyczną o królewnie, która się wiecznie nudziła, w wykonaniu grupy uczniów z kl.VB. Rozpoznawali również postacie z baśni prezentowane w formie scenek. Mamy nadzieję, że ich pierwsza wizyta w wypożyczalni zapoczątkowała życiową przygodę z książką.
MARCIN PAŁASZ I ELFOMANIA
– ZAJĘCIA MULTIMEDIALNE W KLASIE III D
Elfomania to cykl opowieści o perypetiach istniejącego naprawdę psa o wdzięcznym imieniu ELF, który został adoptowany przez pisarza ze schroniska. Elf jest uroczym i mądrym, ale bardzo niesfornym psiakiem. W życie autora i jego syna wnosi mnóstwo ciepła i radości. Z tą trójką nie sposób się nudzić! Pisząc "Sposób na Elfa", czyli pierwszą część "Elfomanii", Marcin Pałasz stworzył powieści bez reszty wciągające, pełne zarówno wzruszeń, jak i dobrego humoru.
Zajęcia czytelnicze miały na celu zachęcić uczniów do sięgania po te książki.
ZWIERZĘTA - NASI BRACIA MNIEJSI
– SPOTKANIE Z PRACOWNIKAMI PRZYCHODNI WETERYNARYJNEJ PIESIO
Spotkanie z okazji ŚWIATOWEGO TYGODNIA ZWIERZĄT /04-11.X/, w którym uczestniczyli uczniowie klasy 3A i 3B oraz grupa dzieci świetlicowych zostało zorganizowane przez bibliotekę szkolną.
W Przychodni PIESIO reprezentowanej przez pp Prokopowiczów leczone są nie tylko zwierzęta domowe mające właścicieli, ale również bezdomne czworonogi, które tutaj trafiają. Z myślą o nich właśnie była zorganizowana przez świetlicę szkolną zbiórka karmy, która podczas spotkania została przekazana gościom na potrzeby takich właśnie zwierzaków.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom.
ZMYSŁY I POMYSŁY
Serdecznie zapraszamy do czytelni na wystawę pod tytułem
DESIGN MULTISENSORYCZNY
Wzrok, dotyk, węch, słuch,
ale także zawód projektanta, jubilera, szklarza, perfumiarza,
inspiracje m.in. mitologią, architekturą, światem roślin i zwierząt,
a nawet wydarzeniami historycznymi,
ekologia i recykling,
uczucia, emocje, pamięć,
aromaterapia i aromachologia
oraz nasza ludzka potrzeba piękna i harmonii
- oto tematy, na które możemy porozmawiać podczas zajęć z wykorzystaniem wystawy.
Zapraszamy starszych i młodszych !
Wystawa została poprzedzona zajęciami dla klas VII i VIII z prezentacją na podstawie książki E. Solarz oraz A. i D. Mizielińskich
"D.E.S.I.G.N. Domowy Elementarz Sprzętów i Gratów Niecodziennych".
Wystawa będzie dostępna do końca października.
SERDECZNIE WITAMY CZYTELNIKÓW W NOWYM ROKU SZKOLNYM
Po wrześniowym klimacie podręcznikowym wkraczamy w klimat październikowy
czyli Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Tegoroczne hasło brzmi:
The School Library : My Happy Place
where Creativity and Imagination flourish
czyli
O naszych działaniach będziemy Was informować na bieżąco.