Biblioteka szkolna Aktualne podręczniki 2024/2025 Aktualne lektury Przeczytane-polecane 2012/2013 2013/2014 2014/2015 2015/2016 2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021 2021/2022 2022/2023 2023/2024 2024/2025

2024/2025

CZYTAMY WIERSZE NASZEGO PATRONA

10 kwietnia w ramach obchodów Święta Szkoły w czytelni odbył się konkurs pięknego czytania poezji naszego patrona – poety Władysława Broniewskiego. W konkursie wzięli udział chętni uczniowie z wszystkich klas ósmych.  Uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom oraz wspaniały dobór repertuaru. Komisja konkursowa po burzliwych obradach z trudem wyłoniła laureatów.

Oto oni:

I miejsce

Daniela Abebrese 8a

Krystian Szmitkowski 8d

II miejsce

Oliwia Tchórzewska 8d

Marta Cielemęcka 8d

III miejsce

Joanna Stelingowska 8c

Wiktor Karpowicz 8b

Stanisław Lewandowski 8b

Wyróżnienie

Kacper Łuciuk 8b

 

  

Laureatom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!




Co można zrobić za pomocą słów?

–otwarta lekcja biblioteczna dla kl. VIIIc z udziałem nauczycieli z Turcji (Osman Faruk Verimer Primary School w Izmirze) dn.20 marca w czytelni.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu eTwinning "No to Bullying".

        




 

X JUBILEUSZOWA KORNELIADA - NASZ SUKCES

W czwartek 13 marca w SP nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego odbyła się uroczysta gala podsumowująca 

X Międzyszkolną Siedlecką Korneliadę.

Oprócz prezentacji dorobku SP 12 i części artystycznej w wykonaniu uczniów tej szkoły zostały wręczone dyplomy i nagrody laureatom turnieju wiedzy o życiu i twórczości Kornela Makuszyńskiego, konkursu plastycznego i literackiego przeprowadzonych w siedleckich szkołach podstawowych.

W turnieju wiedzy nasza drużyna z klasy 8 B w składzie: Antonina Mielczarek, Andrzej Niesiołowski, Paweł Maliszewski zajęła I MIEJSCE 

SERDECZNE GRATULACJE!!!

            

 




 

21 LUTEGO -  DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

„W Dzień Języka Ojczystego

czytamy wiersze Władysława Broniewskiego”

Takie motto przyświecało tegorocznym obchodom DJO, w których uczestniczyli zaproszeni do biblioteki  pierwszoklasiści. Okazja była szczególna, gdyż 10 lutego minęła 63 rocznica śmierci patrona, a w tym roku obchodzić też będziemy 50 lecie nadania jego imienia naszej szkole.

Wybrane wiersze dla dzieci autorstwa W. Broniewskiego pięknie zaprezentowała pierwszakom grupa uczniów z klasy II A oraz VIII D. Prowadząca to poetyckie spotkanie p. E. Pawluczuk wzbogaciła dawką informacji  o poecie objaśniając prezentowane fotografie dotyczące jego osoby.

Dla pierwszoklasistów było to pierwsze zetknięcie z twórczością patrona, którego życie i dokonania literackie będą zgłębiać przez wszystkie lata nauki w SP 6.

         

 POROZMAWIAJMY O WSPÓŁCZESNEJ POLSZCZYŹNIE

Pod takim hasłem odbyło sie spotkanie dla klas 8c i 8d. Poznaliśmy genezę i ideę Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Rozmawialiśmy o źródłach różnorakich wpływów na język, którym posługujemy się na co dzień oraz o wartości pięknej polszczyzny i czytania literatury pięknej. Takich reflaksji nigdy dość.




MUMINKOWE HISTORIE WEDŁUG TOVE JANSSON

– BIBLIOTECZNE BAJANIA DLA PIERWSZOKLASISTÓW

Baśniowe opowieści niezmiennie cieszą się zainteresowaniem naszych młodszych czytelników. Podobnie było w przypadku spotkania z przesympatycznymi trollami z Doliny Muminków autorstwa fińskiej pisarki Tove Jansson.

Pierwszoklasiści zostali pokrótce zapoznani z sylwetką autorki muminkowej serii. Z zaciekawieniem wysłuchali początkowej o nich opowieści oraz o przygodzie z gwiazdką spełniającą życzenia. Wiele emocji wzbudziło rozwiązywanie zagadek z rekwizytami, jak też prezentacja rozkładanego wydania książki pt. „Muminki szukają domu”w formacie pop-up.

           




 CZAS NA BAŚŃ

W grudniu zimowe klimaty zawitały do biblioteki szkolnej wraz z baśnią H. Ch.  Andersena „Królowa śniegu”.  Wspólnie z grupą uczestników zajęć koła plastycznego cyklicznie czytaliśmy baśń w czytelni. Treść baśni, jej bohaterowie oraz bogata fabuła, pełna zaskakujących zwrotów akcji, to wspaniałe źródło inspiracji dla twórczości plastycznej.

Prace wykonane przez uczniów pod czujnym okiem pana Z. Ceranki można było oglądać na gazetce ściennej. Ujawniły się nie lada talenty. Brawo dla młodych artystów!

            




  MIRRA, KADZIDŁO I ZŁOTO  czyli o święcie Trzech Króli

 

Tradycją już stały się zajęcia edukacyjne( dla klas młodszych i starszych), poświęcone temu świętu. Podczas spotkań (w dniach 2,3 i 7 stycznia) sięgaliśmy do źródeł pisanych (Nowy Testament, MT 2:  1-12), aby uzmysłowić sobie, jak w ciągu setek lat powstawały  współczesne rytuały i  obyczaje. 

Czym tak naprawdę jest mirra, kadzidło i złoto? Dlaczego w czasach biblijnych były cenne? Co to jest żywica? Co to znaczy „kadzić komuś”?

W tym roku mogliśmy poznać zasadę działania i sposób bezpiecznego używania kościelnej kadzielnicy (trybularza), co było prawdziwą gratką. Kadzidlany spacer po szkole zauważyli i poczuli prawie wszyscy. Było naprawdę ciekawie.

          



BIBLIOTECZNE SPOTKANIA Z KSIĄŻKOWYMI MISIAMI

W atmosferze zabawy i święta upłynęły uczniom klasy I A i I C biblioteczne spotkania z misiami z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Prowadząca  p. Ewa Pawluczuk przybliżyła dzieciom historię powstania tej ulubionej i znanej na całym świecie maskotki. Zaprezentowała krótkie fragmenty najbardziej znanych książek o misiach i przedstawiła pokrótce ich twórców, czyli A.A. Milne /Kubuś Puchatek/, Cz. Janczarskiego /Miś Uszatek/ i M. Bonda /Miś zwany Paddington/.

Zaś uczniowie klasy I B odwiedzili książnicę „Pod Jackiem”, gdzie  w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży uczestniczyli w spotkaniu z misiami książkowymi i filmowymi przytulając cieplutko swoje własne pluszowe misie, a po powrocie odwiedzili naszą szkolną bibliotekę i wypożyczyli książeczki do samodzielnego czytania.

      

          



Patron roku 2024  CZESŁAW MIŁOSZ    

MIŁOSZ I MY 

Przez cały rok Czesław Miłosz zerkał na nas z fotografii na gazetce, z której można było wyczytać podstawowe informacje na temat poety i jego życia oraz poznać kilka jego wierszy.

W listopadzie z postacią polskiego laureata literackiej Nagrody Nobla (1980) zapoznali się uczniowie wszystkich klas ósmych oraz 7b, dzięki zaangażowaniu wychowawców i nauczycieli języka polskiego. Ósmoklasiści sami przygotowali wiersze.

Spotkania w bibliotece szkolnej składały się z dwóch części. Najpierw uczniowie poznawali burzliwe losy poety, nieodłącznie związane z historią Polski od 1911 do 2004 roku. Wspólnie zastanawialiśmy się, w jakich czasach my żyjemy i jak doświadcza nas historia.

Po wstępie, który przybliżał postać Czesława Miłosza i fundamenty jego twórczości, uczniowie czytali wybrane przez siebie utwory. Wiersze wybrzmiewały w różnych językach (tłumaczeniach) – polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim. To była prawdziwa uczta poetycka, w której wzięli udział nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele.

Wielkie brawa!!!

         




   CZYTAM, BO…

KONKURS NA PLAKAT – WYNIKI   

 

nagroda GRAND PRIX -  Daniela Abebrese – kl. 8 A

I miejsce – Franciszka Kubasińska – kl. 5 C

II miejsce – Malwina Kowal – kl. 4 C oraz Patrycja Mendza – kl. 8 C

III miejsce – Mariana Shumska – kl. 5 A oraz Antonina Mielczarek – kl. 8 B

 

Wyróżnienia:

Liwia Mazurek – kl. 5 C

Olaf Zieliński – kl. 8 B

Wiktoria Szczepańska – kl. 5 A

Anastasia Voitovych  - kl.  5 A

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace zostały zaprezentowane na gazetce ściennej na szkolnym korytarzu.




NASZE HOBBYTY

    

Październikowa wystawa w czytelni wypadła znakomicie, dzięki czynnemu zaangażowaniu społeczności szkolnej. Otwarcie odbyło się z udziałem Pani Wicedyrektor Zofii Gawrońskiej, która przecięła czerwoną wstęgę. Oprócz indywidualnych odwiedzin wiele klas uczestniczyło w  zajęciach edukacyjnych z wykorzystaniem wystawy. Inspiracji nie brakowało.

A co mogliśmy oglądać?

-samodzielnie szyte sukienki

-maskotki i elementy garderoby robione na szydełku

-akcesoria rycerskie

-strój pilota

-unikalny sprzęt audio (po renowacji lub rekonstrukcji)

-kolekcje kamieni i minerałów

-kolekcje numizmatyczne (monety i banknoty)

-kolekcje filatelistyczne (klasery ze znaczkami z różnych stron świata)

-plecionki i biżuterię

-wiklinę papierową i bookscraping

-zestaw do kaligrafii

-książkę z własnoręcznie wykonaną okładką

-puzzle 3D

-anioły z masy solnej

-piasek pustynny

-kolekcję naturalnych substancji zapachowych (olejki, żywice, drewno itp.)

-obrazy olejne i  wykonane w technice tempery

-obrazy  malowane ziemią

A posłuchać?

Wpadającej w ucho kwiaciarnianej piosenki  autorstwa Pana Jerzego.

Niektóre z eksponatów uczniowie mogli dotykać, a inne -  wąchać.

Nad wszystkim wytrwale czuwał śliczny hobby horse.

     

   

    

Miłą niespodzianką były spotkania (lekcje techniki) z zaproszonym gościem-pasjonatem  Panem Grzegorzem Puszkarskim, który m.in. wyjaśniał uczniom, dlaczego słuchanie muzyki z telefonu to kiepski pomysł oraz przekonywał, że naprawdę warto się uczyć i zgłębiać tajemnice naszego świata.

  

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli podzielić się swoimi pasjami. Mamy nadzieję, że taki pożyteczny bakcyl da o sobie znać w przyszłości.




UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA CZYTELNIKA

            W uroczystym nastroju, w strojach galowych w piątek 18 października uczniowie klas I przybyli do szkolnej biblioteki, aby złożyć przyrzeczenie i  dołączyć do grona naszych czytelników.                                                                                                                   Po powitaniu przez p. dyrektor Magdalenę Kalacińską pierwszoklasiści obejrzeli bardzo ciekawe i  pouczające baśniowe przedstawienie przygotowane przez kolegów z klasy II A po kierunkiem pp. Agnieszki Mistewicz i Katarzyny Dziewulak. Następnie przyszedł czas na złożenie uroczystego  przyrzeczenia i pasowanie na czytelników oraz zapoznanie z regulaminem korzystania z zasobów naszej książnicy. Oby to wydarzenie zaowocowało zainteresowaniem literaturą na całe życie.

            

      





A TO CIEKAWE, CZYLI KLASA III B W MBP

                Dnia 16 października do biblioteki miejskiej wybrała się klasa III B pod opieką pp. Ewy Całej i Ewy Pawluczuk. W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży trzecioklasiści uczestniczyli w zajęciach czytelniczych poświęconych książkom „magicznym”, czyli o nietypowej strukturze i formatach.  Przy okazji dowiedzieli się jak zostać czytelnikami tej książnicy, zwiedzili magazyny i inne biblioteczne działy.

         



                                    ŚWIATOWY TYDZIEŃ ZWIERZĄT / 04-10.X /                     - LITERACKIE OPOWIEŚCI O ZWIERZĘTACH

W dniach 04-08 października uczniowie kolejno wszystkich klas III i II uczestniczyli w naszej bibliotece w spotkaniach z epickimi bohaterami książek, którymi są realnie żyjące zwierzęta. Wykorzystując twórczość polskich współczesnych pisarzy: Marcina Pałasza, Barbary Gawryluk i Toma Justyniarskiego, którzy stworzyli fabularne opowieści o prawdziwych zwierzętach, prowadząca uczulała dzieci na potrzebę ochrony i obrony zwierząt, także tych, żyjących w naszych domach. Jak mawiał św. Franciszek, patron ekologów, "zwierzęta to nasi bracia mniejsi".

        

          


W bibliotece możesz nabyć

CEGIEŁKĘ

na zakup nowego sztandaru.

Wszystkich chętnych i hojnych serdecznie

ZAPRASZAMY!




BIBLIOTEKA SERDECZNIE ZAPRASZA

Działamy, zapraszamy, polecamy nowości. Przypominamy, że zbliża się październik, czyli Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jak zawsze - będzie się działo. Liczymy na owocną współpracę przy organizacji tegorocznej wystawy (szczegóły w ogłoszeniu na Librusie).




 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach
    Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach, ul. Sienkiewicza 49
  • 25 794 35 91

Galeria zdjęć