Nasza szkoła otrzymała materiały edukacyjne dla uczniów klas 4-6 z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie:
Wszystkie materiały do pobrania w wersji elektronicznej dostępne są po zeskanowaniu kodu QR.
Razem przyczyniamy się do zdrowia i podniesienia świadomości żywieniowej najmłodszych Polaków.
![]() |
![]() |
►Edukacja żywieniowa: Podniesienie świadomości dzieci na temat zdrowego odżywiania i jego wpływu na zdrowie.
►Promowanie zdrowych nawyków: Zachęcanie do wprowadzania zdrowych praktyk żywieniowych w codziennym życiu.
►Wsparcie dla nauczycieli: Dostarczanie materiałów dydaktycznych i szkoleń, które ułatwiają prowadzenie zajęć o zdrowym odżywianiu.
►Warsztaty i zajęcia edukacyjne: Organizowane są interaktywne warsztaty, które angażują dzieci w naukę o zdrowych produktach i posiłkach.
►Kanpanie informacyjne: Akcje promujące zdrowe odżywianie wśród dzieci i rodziców.
►Współpraca z ekspertami: W program zaangażowani są specjaliśći z zakresu dietetyki, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
►Zwiększenie wiedzy o zdrowym odżywianiu: Dzieci zdobywaja praktyczną wiedzę na temat wartości dżywczych różnych produktów oraz znaczenia zrównoważonej diety.
►Rozwój umiejętności kulinarnych: Uczestnicy uczą się podstaw gotowania co może zachęcić ich do samodzielnego przygotowywania zdrowych posiłków.
►Poprawa zdrowia i samopoczucia: Dzięki lepszym nawykom żywieniowym dzieci moga cieszyć się lepszym zdrowiem i wyższą energia na co dzień.
Program "Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu" to doskonała inicjatywa, która łączy edukację z praktycznym wdrażaniem zdrowych nawyków, wspierając tym samym rozwój młodego pokolenia w duchu świadomego i zdrowego stylu życia.
Temat zajęć: Zapoznanie z celem, założeniami i harmonogramem programu "Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu".
W naszej świetlicy szkolnej odbyły się pierwsze zajęcia w ramach programu " Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu". Uczniowie klas I -III zostali zapoznani z założeniami i celem realizowanego od lat programu. Omówiliśmy zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania potraw i korzystania ze sprzętów kuchennych. Padło również wiele propozycji i pomysłów związanych z warsztatami kulinarnymi, których efekty zaprezentujemu wkrótce. Zapraszamy!
Temat zajęć: "Sezonowość w kuchni warzyw i owoców."
Podczas zajęć uczniowie klas I-III poznali zalety korzystania z mrożonek i przetworów poza sezonem. Zaznajomili się z "kalendarzem sezonowości " oraz sposobami przetwarzania i przechowywania. Przypomnieliśmy sobie wartość Piramidy Zdrowego Odzywiania, a na zakończenie zajęć była pyszna degustacja owoców i warzyw.
Temat zajęć: Czym karmić swój mózg- Co nieco o zdrowych przekąskach.
W świetlicy szkolnej odbyły się kolejne zajęcia, podczas których czniowie klas I-III mieli możliwość zrozumieć zależność pomiędzy właściwym odżywianiem, a dobrą pracą mózgu. Poznali alternatywy dla mało odżywczych przekąsek. Wspólnie oglądaliśmy film edukacyjny, który przybliżył nam zdrowe przekąski. Na podsumowanie zdobytej wiedzy rozwiązaliśmy karty pracy.
Temat zajęć: Święto Dyni- "W koło jest pomarańczowo".
Dzień Dyni to wspaniała okazja do świętowania sezonu jesiennego i cieszenia się wszystkimi pysznymi potrawami oraz dekoracjami związanymi z dynią.W naszej świetlicy odbyły się zajęcia otwarte dla dyrekcji i nauczycieli. Podczas warsztatów kulinarnych wspólnie przygotowaliśmy zupę dyniową, zagraliśmy w memory dyniowe. Na koniec każdy z naszych świeliczaków miał okazję skorzystać z fotobudki dyniowej.
Realizacja: Listopad 2024
Temat zajęć: Popcorn- Jedna z niskokalorycznych zdrowszych przekąsek.
Wychowawcy świetlicy postanowili zorganizować zajęcia z okazji "Dnia Popcornu", który obchodzony jest 19 stycznia. To radosne święto, które celebruje ten popularny przysmak, często spożywany podczas oglądania filmów. Można go przygotować na wiele sposobów – na słono, na słodko, z dodatkami, takimi jak masło i ser.Podczas lekcji zaproponowaliśmy uczniom alternatywną przekąskę, która jest źródłem wielu cennych składników m.in. błonnika, który wspiera trawienie i odpowiednią pracę jelit. Następnie odbyły się którtkie warsztaty, podczas których pokazaliśmy, jak bezpiecznie zachowując ostrożność w kuchni wraz z pomocą rodziców zrobić swój domowy popcorn.
Temat zajęć: Czym karmić swój mózg- Co nieco o zdrowych przekąskach.
Uczniowie klas I-III mieli możliwość zrozumieć zależność pomiędzy właściwym odżywianiem, a dobrą pracą mózgu. Poznali alternatywy dla mało odżywczych przekąsek. Wspólnie oglądaliśmy film edukacyjny, który przybliżył nam zdrowe przekąski. Na podsumowanie zdobytej wiedzy rozwiązaliśmy karty pracy.
Temat zajęć: ,,Śniadanie na szóstkę,,
Uczniowie klas I-III rozwinęli świadomość codziennej potrzeby spożywania śniadania. Utrwalili prawidłowe nawyki żywieniowe oraz rozwinęli umiejętności kulinarne pisząc przepisy na zdrowe koktajle.
Temat zajęć: ,, Żyj zdrowo, jedz kolorowo”.
Uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze zasady bezpieczeństwa w kuchni.
Poznali techniki gotowania, a na zakończenie była przepyszna degustacja sałatki z owoców.
Realizacja: Marzec 2025
Temat zajęć: ,, Nasz wspólny ogródek"- O sezonowości warzyw i owoców".
Uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami założyli ,,Nasz Wspólny Ogródek,,.
Realizując program Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu dowiedzieli się o plusach założenia swojego ogródka. Na czym polega jego uprawa oraz do jakich potraw można wykorzystać szczypior, pietruszkę oraz inne posiane przyprawy przez dzieci.
Realizacja: Marzec 2025
Realizując działania Szkoły Promującej Zdrowie zespół nauczycieli wraz z uczniami zorganizowali happening dot. Konkursu na Najciekawszy przepis,, Bombowe smoothie witaminowe”.Dołączyły do Nas również nauczycielki z Izmiru, które przybyły do Nas w ramach akredytacji Erasmus+ szkoły tureckiej Osman Faruk Verimer Primary School z Izmiru na wymianie job shadowing.
Wszyscy mieli możliwość degustacji koktajli.
Było zdrowo i kolorowo.
Realizacja: Marzec 2025
W ramach akredytacji Erasmus+ szkoły tureckiej Osman Faruk Verimer Primary School z Izmiru na terenie naszej szkoły podczas przerw został zorganizowany happening, którego hasłem przewodnim było,, Nie zgadzam sie na przemoc, wobec siebie i innych,,. W paradzie uczestniczyli uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkoły Promującej Zdrowie, wraz z uczniami ubranymi na kolor pomarańczowy. Do happeningu chętnie przyłączyły sie również nauczycieli z Izmiru. I tak wspólnie częstując pomarańczami spacerowaliśmy po korytarzach szkoły wyrażając sprzeciw ,,Przemocy,,. Była to kolejna zrealizowana parada z projektu "NO to Bullying" - "NIE dla nękania".
Realizacja: Marzec 2025
Ogólnopolski projekt edukacyjny "Empatyczna Klasa" ma na celu rozwijanie umiejętności społecznych i emocjonalnych uczniów w polskich szkołach. Projekt ten skupia się na kształtowaniu empatii, zrozumienia i współpracy wśród młodych ludzi, co w efekcie przyczynia się do tworzenia bardziej przyjaznego i wspierającego środowiska szkolnego.
►Rozwój Empatii: Uczniowie uczą się, jak zrozumieć i współodczuwać emocje innych osób, co pomaga w budowaniu lepszych relacji.
►Promowanie Tolerancji: Projekt promuje akceptację różnorodności i szacunek dla odmiennych punktów widzenia.
►Współpraca i Komunikacja: Uczniowie są zachęcani do pracy zespołowej i skutecznej komunikacji, co jest kluczowe w rozwiązywaniu konfliktów.
►Wsparcie Emocjonalne: Szkoły biorące udział w projekcie oferują wsparcie psychologiczne i emocjonalne dla uczniów, pomagając im radzić sobie z trudnymi sytuacjami.
►Warsztaty i Zajęcia: Organizacja regularnych warsztatów, które koncentrują się na praktycznych aspektach empatii i komunikacji.
►Projekty Grupowe: Uczniowie współpracują w małych grupach nad projektami, które promują rozwój umiejętności społecznych.
►Programy Mentorskie: Starsi uczniowie pomagają młodszym, dzieląc się doświadczeniami i udzielając wsparcia.
►Współpraca z Rodzicami: Organizowanie spotkań i warsztatów dla rodziców, aby wspierać rozwój empatyczny dzieci również w domu.
►Lepsze Relacje Międzyludzkie: Uczniowie, którzy uczestniczą w projekcie, zazwyczaj nawiązują lepsze relacje z rówieśnikami i nauczycielami.
►Zmniejszenie Konfliktów: Dzięki rozwiniętym umiejętnościom społecznym, liczba konfliktów w szkole ulega zmniejszeniu.
►Wzrost Samoświadomości: Uczniowie stają się bardziej świadomi swoich emocji i potrafią lepiej je kontrolować.
►Podniesienie Poziomu Zadowolenia z Życia Szkolnego: Poprawa klimatu szkolnego wpływa pozytywnie na ogólne zadowolenie uczniów z życia szkolnego.
Temat zajęć: Tydzień Empatii.
Uczniowie klasy 3a zrealizowali pierwszą Misję #pazdziernik2024 Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Emp@tyczna Klasa - Tydzień Empatii. Przez cały tydzień zbieraliśmy informacje dotyczące uczuć wylosowanego kolegi/koleżanki. Uczyliśmy się zwracać uwagę na emocje innych. Wiedząc o tym, że warto być dobrym dla osób, które są blisko nas, bawiliśmy się w Cichego Przyjaciela obdarowując się wzajemnie dobrym słowem oraz wsparciem w trudnych chwilach. Oglądaliśmy filmy, a także rozmawialiśmy o tym, czym jest empatia oraz w jaki sposób możemy ją sobie okazać. Na koniec tygodnia bez wahania każdy z nas mógł powiedzieć: "Umiem być empatyczny!"
Realizacja: Pażdziernik 2024
►Rozwój kreatywności i wyobraźni
Dzieci uczą się myśleć twórczo, szukając niestandardowych rozwiązań i wdrażając swoje pomysły w życie.
►Wzmacnianie umiejętności rozwiązywania problemów
Praca z klockami LEGO pomaga w rozwijaniu umiejętności analitycznego myślenia oraz logicznego rozwiązywania problemów.
►Współpraca i komunikacja
Zajęcia z LEGO Edukacja często odbywają się w grupach, co sprzyja nauce współpracy oraz efektywnej komunikacji.
►Interdyscyplinarność
Programy LEGO łączą różne dziedziny wiedzy, co pozwala na lepsze zrozumienie ich wzajemnych powiązań.
►Motywacja do nauki
Nauka przy pomocy LEGO jest angażująca i przyjemna, co zwiększa motywację dzieci do nauki i rozwijania swoich umiejętności.
Temat zajęć: Poznajemy urządzenia: silniki, czujniki, hub.
Witamy w świecie klocków LEGO w tym miesiącu w ramach Międzyszkolnej Świetlicy Młodzieżowej "Szóstka" na zajęciach z programowania poznaliśmy urządzenia (silniki, czujniki, hub) oraz bloki ikon (ruchu, światła, dźwięku, kontroli), których uczniowie używają, aby wprawić w ruch zbudowane przez siebie pojazdy.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyzwania.
Realizacja: Wrzesień - Grudzień 2024
Temat zajęć: Budowa inteligentnego roweru - z klocków Lego Prime.
Uczniowie zostali podzieleni na grupy i wyposażeni w zestawy LEGO Prime. Pod czujnym okiem nauczyciela, krok po kroku budowali swoje rowery, a następnie programowali je, aby mogły samodzielnie się poruszać. Dzięki temu dzieci nie tylko uczyły się podstaw programowania i robotyki, ale również rozwijały umiejętności pracy zespołowej i kreatywnego myślenia.
Realizacja: Styczeń - Luty 2025
Głównym celem bajkoterapii jest ochrona i wzmacnianie rozzwoju psychicznego dziecka.
Cele Szczegółowe:
►budowanie wiary we własne umoejętności,
►kształtowanie poczucia pewności siebie,
►oswajanie z sytuacjami, osobami, zwierzętami i przedmiotami wywołującymi lęki,
►kształtowanie umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu,
►rozwijanie umiejętności doceniania wzajemnej pomocy,
►eozwijanie współpracy w grupie,
►budowanie pozytywnej samooceny dziecka,
►nabywanie umiejętnośći rozpoznawania podstawowych emocji tj. radość, lęk, smutek, złość, zaskoczenie,
►nabywanie umiejętności nazywania przeżywanych przez dzieci emocji podtstawowych i wyjaśnianie, dlaczego czuję się w taki, a nie inny spsób,
►kształtowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, konfliktowych dla dziecka,
►redukcja nieporządanych stanów psychicznych,
►kształtowanie umiejętności radzenia sobei z emocjami,
►dostrzeganie wartości przyjaźni w życiu człowieka.
Temat zajęć: "Mały Miś i przyjaciel króliczek".
Bajka terapeutyczna dla dzieci, które boja się pójść do pierwszej klasy szkoły podtsawowej.
Realizacja: Wrzesień 2024
Temat zajęć: "Jak bąbelek pokonał strach?"
Bajka terapeutyczna dla dziecka bojacego się ciemności.
Realizacja: Pażdziernik 2024
Temat zajęć: "Króliczek Mikuś i rozwiązywanie konfliktów".
Odczytanie opowiadania dzieciom oraz dyskusja nt. zasad prawidłowego zachowania się w trudnych sytuacjach".
Realizacja: Listopad 2024
Temat zajęć: " Bajka o dzielnym króliczku i pptworze spod łóżka". Bajk ateraputyczna dla dzieci, które boją się przeróżnych potworów i straszydeł.
Realizacja: Styczeń 2025
Temat zajęć: " Kocica Złośnica woła: Ja nie chcę mieć braciszka!".
Bajka terapeutyczna dla dziecka, które ma trudności z zaakceptowaniem młodszego rodzeństwa".
Realizacja: Luty 2025
Temat zajęć: Nina Osyra "Rufus"
Bajka terapeutyczna dla dziecka, które nie chce dzielić się swoimi zabawkami.
Cel programu:
Profilaktyka zachowań agresywnych u dzieci poprzez:
-pogłębienie świadomości własnych uczuć ,
-uwrażliwienie na potrzeby i uczucia innych uczniów,
-poznanie konstruktywnych sposobów wyrażania złości,
-naukę radzenia sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych,
-uświadomienie sobie swojej roli w pomagania innym,
-poznanie zasad współpracy z innymi.
Program przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5-9 lat i zawiera 10 ilustrowanych scenariuszy stanowiących cykl.
Klasy 1b i 1c ukończyły udział w programie profilaktycznym "Spotkania z Leonem" prowadzonym przez psycholog Martę Senenko-Lichograj.
Uczniowie dowiedzieli się jak sobie radzić ze złością, gdy ktoś im dokucza, jak pracować w grupie, jak rozwiązywać konflikty. Aby łatwiej zapamiętać ważne zasady uczniowie uczyli się krótkich rymowanych wierszyków.
Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom.
Realizacja: Styczeń- Kwiecień 2025
Realizacja: Luty 2025
W 2024 roku hasło obchodów brzmi: „Zdrowie psychiczne w pracy”. Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego.
Zdrowie psychiczne jest integralną częścią ogólnego dobrostanu. Problemy takie jak depresja, lęki czy stres mogą znacząco wpływać na nasze codzienne życie, relacje z innymi oraz zdolność do nauki. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas miał możliwość dbania o swoje zdrowie psychiczne i korzystania z dostępnych zasobów wsparcia.
Zachęcamy wszystkich do otwartej rozmowy na temat zdrowia psychicznego. Pamiętajmy, że nikt nie jest sam, a pomoc jest zawsze w zasięgu ręki. Wspierajmy się nawzajem i podejmujmy działania na rzecz lepszego zrozumienia oraz akceptacji zdrowia psychicznego w naszym społeczeństwie.
Zasoby dla nauczycieli:
https://wsparcierowiesnicze.edu.pl
https://www.nfz.gov.pl/.../ochrony-zdrowia-psychicznego...
https://ore.edu.pl/.../zdrowie-psychiczne-dzieci-i...
https://ore.edu.pl/.../swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego/
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami i wykorzystania w działaniach wychowawczych.
Z tej okazji psycholodzy naszej szkoły przygotowali gazetkę.
Dbajmy o siebie!
Realizacja: Luty 2025
W ramach propozycji zajęć pozalekcyjnych i alternatywy spędzania czasu wolnego w naszej szkole rozpoczęły się zajęcia sportowe z p. Piotrem Szupłakiem. Uprawianie sportu przyczynia się do tego, że dzieci spędzają czas wolny w aktywny i wartościowy sposób. Uczestnictwo daje możliwość uczniom poczucia, że są w czymś dobrzy i że się rozwijają, a będąc częścią społeczności zawiązują przyjaźnie z innymi.
Realizacja: Luty-czerwiec 2025
Uczniowie z klasy 1a uczestniczyły w zajęciach promujących zdrowe odżywianie,,Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki ". Uczniowie wykonali pyszną sałatkę owocową. Kroiły owoce na kawałki, a następnie przy "Barze owocowym" komponowały swoją sałatkę, tworząc zdrową przekąskę. Praca zakończyła się degustacją. Przygotowanie deseru dało uczniom wiele satysfakcji, uświadamiając im jednocześnie jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu naszego organizmu.
Realizacja: Marzec 2025
Uczniowie z klasy I b wraz z p. Anną Giernicką i p. Karoliną Niezgodą w ramach promocji zdrowego odżywiania samodzielnie przygotowali pyszne śniadanie z przyniesionych ze sobą produktów. Dzieci dobrze wiedzą, że aby przystąpić do działań kulinarnych należy stosować zasady bezpieczeństwa. Kanapki były nie tylko smaczne i zdrowe, ale też pięknie ozdobione.
Realizacja: Marzec 2025
W świetlicy szkolnej wychowawcy świetlicy należący do Zespołu Szkoły Promującej Zdrowie zorganizowali zajęcia z okazji Światowego Dnia Wody. Uczniowie przypomnieli sobie nt. Właściwości i zasady oszczędzania. Razem zrobiliśmy lemoniadę i wodę z cytryną jako najzdrowsze napoje do picia. Degustacja była pyszna.
Realizacja: Marzec 2025
Celem spotkania było przekazanie wiedzy na temat pierwszej pomocy oraz zapoznanie uczniów z podstawowymi zasadami udzielania pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, wzywanie pomocy oraz prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO).
Uczniowie mieli również okazję praktycznie przećwiczyć swoje umiejętności pod czujnym okiem specjalistów. Na specjalnych fantomach.
Podczas spotkania nie zabrakło również pytań od uczniów, którzy byli bardzo zainteresowani tematyką pierwszej pomocy i pracą ratowników.
Realizacja:Marzec 2025
Cel zajęć:
-edukacja i inspirowanie do zmian w zachowaniach,
-zachęcanie uczniów do aktywnego uczenia się,
-rozwijanie kreatywności,
-rozwijanie zainteresowań i zdrowego współzawodnictwa,
-przypominanie o pilnowaniu zdrowych nawyków żywieniowych.
Realizacja:Marzec 2025
Realizacja:Marzec 2025
Realizacja: Marzec-czerwiec 2025
W ramach realizacji działań Szkoły Promującej Zdrowie zorganizowano kolejne spotkanie tym razem z uczniami klasy 5a z pielęgniarką szkolną panią Danutą Belniak. Prelekcja miała na celu propagowanie zdrowego stylu życia oraz przekonanie uczniom, że stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od nas samych. Pani pielęgniarka przygotowała i przeprowadziła pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie swoje i innych osób. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim higieny osobistej na co dzień, wyrabiania właściwych nawyków żywieniowych przeciw otyłości, przebywanie na świeżym powietrzu ( zabawy ruchowe, jazda na rowerze, pływanie na basenie, itp.).
Realizacja:Marzec 2025
Szkolenia z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej przeprowadzone przez p. Małgorzatę Andrzejczyk we wszystkich klasach trzecich.
Cel szkolenia
Innowacji Pedagogicznej pt.,, Bomba witaminowa- najzdrowsze smoothie z sezonowych warzyw i owoców " .
W zajęcia idealnie wpisał się Światowy Dzień Marchewki w związku z tym, marchewka była tematem przewodnim.
Wspólnie z uczniami :
-oglądaliśmy filmy ed. ,,Ciekawostki o Marchewkach" oraz ,, Ciekawostki i fakty marchewkowe",
-rozwiązywaliśmy quiz sprawdzający zdobytą wiedzę,
-poszerzyliśmy wiedzę nt. wartości odżywczych warzyw: marchwii, buraka, selera, imbiru,
-nauczyliśmy się pisać przepisy zdrowych koktajli, -zrobiliśmy wybrane z przepisów soki,
-uczestniczyliśmy w degustacji soków i przepysznego ciasta marchewkowego,
-wymieniliśmy się opiniami na temat tego co najlepiej nam smakowało.
Realizacja Marzec 2025
Realizacja Marzec 2025