Świetlica szkolna dołączyła do projektu Erasmus +.
Uczniowie rozwijają w sobie wartości moralne obowiązujące w Unii Europejskiej ale również w systemie wartości każdego człowieka, takie jak: tolerancja, różnorodność, równość, wolność, miłość, sprawiedliwość, szacunek, wierność, pokój, gościnność. Rozwijamy te wartości na różnych płaszczyznach.
MIŁOŚĆ
Grudzień jest miesiącem Miłości, pierwszym krokiem było stworzenie sloganu, związanego z miłością. Uczniowie pod kierunkiem pani Anny Pytlak i pani Kornelii Borzymowskiej ułożyli ciekawe hasła dotyczące szeroko pojętej miłości – do ojczyzny, sportu, muzyki, rodziny, świata.
Najciekawsze hasła zostały umieszczone w skrzynce na slogany.
W grudniu rozpoczęliśmy kampanię związaną z pierwszą wartością promowaną w projekcie.
Zachęcamy rodziców do rozmowy z dziećmi na temat miłości. Podczas zajęć projektowych, przypomnieliśmy założenia projektu, dzieci otrzymały karteczki z informacją dla rodziców o programie Erasmus +.
Ponadto wspólnie przygotowaliśmy kolorowe pudełko na karteczki z uzupełnionymi zdaniami o miłości. Dzieci razem z rodzicami miały uzupełnić w domu następujące zdanie: Miłość kojarzy nam się z …
Na kolejnych zajęciach świetliczaki wykonywały plakaty na temat różnych zagadnień dotyczących miłości. Na każdym plakacie uczniowie mieli za zadanie umieścić jedno z wybranych przez siebie haseł dotyczących miłości i wykonać do niego ilustrację. Wszystkie plakaty zostały umieszczone na wystawce.
Kampania dotycząca miłości trwa! Zdania, które dzieci uzupełniły w domu z rodziną zostały przez nas zapisane na kolorowych karteczkach i przyklejone w kształcie serca. W ramach naszej kampanii dzieci nauczyły się również piosenki w języku angielskim pt. „I love my mummy”. Z radością bawiliśmy się śpiewając tę piosenkę i zamieniając słowa tak aby piosenka skierowana była nie tylko do mamy ale również do innych członków rodziny. Nagraliśmy filmik relacjonujący Kampania obejmuje też zabawę kalambury, w której dzieci przedstawiają tytuły bajek i filmów poruszających temat miłości.
filmik_-_piosenka_I_love_my_mommy.mp4
SPRAWIEDLIWOŚĆ
Rozpoczęliśmy promowanie następnej wartości w projekcie Erasmus +. Rozmawialiśmy na temat sprawiedliwości, doszliśmy do wniosku, że równo i tak samo nie zawsze oznacza sprawiedliwie. Obejrzeliśmy film animowany, w którym postać podejrzana o kradzież została sprawiedliwie osądzona. Uczniowie mieli za zadanie narysować scenę z filmu.
Hasła do plakatu "Sprawiedliwość":
SZACUNEK
W marcu omawianą wartością był SZACUNEK. Swoje działania rozpoczęliśmy od pogadanki na ten temat i omówienia ilustracji przedstawiających osoby i rzeczy, które należy szanować, np. osoby starsze, zieleń, zwierzęta. Przygotowaliśmy plakat, na którym umieściliśmy pomysły w jaki sposób okazujemy szacunek w różnych miejscach oraz wobec różnych osób i rzeczy. Zagraliśmy również w kalambury. Gra zawierała hasła, które wcześniej umieściliśmy na plakacie. Przeczytaliśmy dwa opowiadania i obejrzeliśmy film animowany aby przypomnieć sobie w jaki sposób okazujemy szacunek. Przygotowaliśmy znaczki z wizerunkiem kłaniającej się postaci i napisem SZACUNEK, które mają nam przypominać o okazywaniu sobie szacunku na co dzień. Znaczki rozdawaliśmy pracownikom szkoły i uczniom.
TOLERANCJA
W maju wiodącą wartością była TOLERANCJA. Nasze działania projektowe zaczęliśmy od pogadanki. Rozmowa rozpoczęła się podaniem definicji słowa tolerancja, dzieci podawały przykłady zachowań tolerancyjnych.
Podczas quizu o tolerancji uczniowie za pomocą zielonych kartek z napisem „toleruję” i pomarańczowych z napisem „nie toleruję” wskazywały czy czytane przez nauczyciela przykłady zachowań są właściwe czy nie. Przygotowaliśmy plakat przedstawiający zachowania tolerancyjne. Obejrzeliśmy film. Podczas oglądania filmu omawialiśmy kwestie dotyczące różnorodności, stwierdziliśmy, że różnorodność jest zaletą, ponieważ gdyby wszyscy wyglądali tak samo - byłoby nudno. Przeczytaliśmy bajkę terapeutyczną o dżdżownicy Helenie, która była krótsza niż pozostałe dżdżownice i z tego powodu rówieśnicy ją wyśmiewali. Następnie uczniowie wykonali ilustracje do opowiadania. Wykonaliśmy znaczki z napisem TOLERANE, dzieci rozdały je nauczycielom, paniom dyrektor oraz innym uczniom.
WIERNOŚĆ