Biblioteka szkolna Aktualne podręczniki 2024/2025 Aktualne lektury Przeczytane-polecane 2012/2013 2013/2014 2014/2015 2015/2016 2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021 2021/2022 2022/2023 2023/2024 2024/2025

2012/2013

ZAPRASZAMY DO ALBUMU FOTOGRAFICZNEGO BIBLIOTEKI.

WYDARZENIA Z ŻYCIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ 20012/2013

WRZESIEŃ

 Kulturalny wrzesień!

    Absolwent na medal to młody człowiek, który uczestniczy w życiu kulturalnym naszego miasta, rozumie znaczenie skrótów MOK czy CKiS.

    Już 10 września w czytelni odbyło sie pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie szóstoklasistów z Panią Agnieszką Janiszewską, redaktor naczelną miesięcznika KULTURA SIEDLECKA.

     Pani Janiszewska odwiedziła nas ponownie 22 kwietnia. Tym razem o kulturze
w naszym mieście rozmawiała z uczniami klas 6c i 6f.

 PAŹDZIERNIK

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

     Od kilku lat biblioteka SP 6 włącza się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne hasło to: BIBLIOTEKI SZKOLNE KLUCZEM DO PRZESZŁOŚCI, TERAŹNIEJSZOŚCI I PRZYSZŁOŚCI. Wszelkie działania podejmowane u nas przebiegały pod hasłem: Drugie życie książki i gazety oraz innych nośników informacji. 

    W czytelni odbyły się warsztaty plastyczne z panią Agnieszką Kaczmarską 
- pt. "Śmieciosztuka", pan Zbigniew Ceranka prowadził cykl zajęć plastycznych, dotyczących BOOKSCRAPING`U.
    11 października znana siedlecka malarka - pani Iza Staręga pokazywała uczniom klasy
2d na czym polega śmieciosztuka.
    Uczniów i pracowników szkoły zachwyciły prezentowane na wystawie przedmioty wykonane z papierowej wikliny. A po warsztatach przeprowadzonych przez panią Annę Paprocką, nie brakowało chętnych do tworzenia np. kolorowych, papierowych naszyjników.
    Z kolei szóstoklasiści poznali hobby noblistki - Wisławy Szymborskiej. Pani Iwona Cymerman opowiadała o ulubionym sposobie spędzania wolnego czasu przez znaną poetkę. Uczniowie świetnie bawili się, tworząc własne wycinanki, inspirowane działaniami Szymborskiej.


 

CZYTANIE MOŻE BYĆ PYSZNE!!!

  Taki był temat pierwszego spotkania z cyklu "Cała Polska czyta dzieciom", przygotowanego przez panią Annę Terlikowską. Gościem specjalnym, zachęcającym pierwszoklasistów do wspaniałej uczty literackiej z Kubusiem Puchatkiem była pani dyrektor Maria Pawełkiewicz. 


 

LISTOPAD

    W śnieżnym i zimowym listopadzie Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprosiła uczniów klasy 1b na spotkanie z Pluszowym Misiem i literaturą. Wszak w listopadzie właśnie co roku obchodzimy Święto Pluszowego Misia!!!

    Ogromny brązowy Miś i jego imieninowe cukierki przyciągnęły do naszej wypożyczalni tłumy czytelników. Dzieci śpiewały pluszakowi "Sto lat", recytowały wierszyki i składały życzenia w formie ustnej i pisemnej. Nasz celebryta przyjmował wszystkie czułości ze stoickim spokojemangel


 

GRUDZIEŃ

JAK ZOSTAĆ CZYTELNIKIEM?

  • przyjść do biblioteki
  • wykazać się wiedzą czytelniczą
  • złożyć przyrzeczenie
  • otrzymać dyplom
  • samodzielnie wypożyczyć książkę

    12 grudnia odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika wszystkich uczniów klas pierwszych. Rozpoczynającym przygodę z książką życzymy wielu niezapomnianych wrażeń!!!

    Grudzień jest miesiącem szczególnym w życiu naszej szkoły. A to z powodu przypadającej
w tym miesiącu rocznicy urodzin Władysława Broniewskiego.  W tym roku pani Ewa Pawluczuk przygotowała turniej wiedzy o patronie szkoły dla uczniów klas piątych. Przygotowanie reprezentantów klas
było nie lada wyzwaniem, bo też życie naszego patrona było niełatwe.



Oto wyniki turniejowych zmagań:

klasa 5d - I miejsce
klasa 5c - II miejsce
klasa 5a - III miejsce


 

    Kończący się rok 2012 był rokiem Janusza Korczaka. Przez 12 ostatnich miesięcy w czytelni prezentowana była stała ekspozycja na temat Janusza Korczaka - lekarza, wychowawcy i pisarza. Wiosną odbył się konkurs czytelniczy dla klas IV - "Czy znasz historię króla Maciusia Pierwszego"? Natomiast jesienią uczniowie klas V sami projektowali okładki książek Korczaka w ramach konkursu "Mój pomysł na okładkę książki" Prace laureatów można było oglądać na wystawie z okazji MMBSZ. W pierwszym semestrze roku szkolnego 2012/2013 pani Anna Terlikowska prowadziła lekcje biblioteczne dla uczniów klas IV i V, poświęcone życiu i twórczości Korczaka, pod hasłem "Dziecko jest  jutrem".



 

STYCZEŃ

      NASZ NAJWIĘKSZY SUKCES - KORNELIADA

     Impreza poświęcona KORNELOWI MAKUSZYŃSKIEMU —znanemu pisarzowi, autorowi takich książek dla dzieci i młodzieży jak: Awantura o Basię,  Panna z mokrą głową,  Szatan z siódmej klasy, O dwóch takich, co ukradli Księżyc,  Przygody Koziołka Matołka,  O wawelskim smoku.

      Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 12, której patronem jest właśnie Kornel Makuszyński. Korneliada obejmowała różne konkursy: plastyczny, literacki i turniej wiedzy o życiu i twórczości pisarza, w którym 4 dziewczyny z redakcji SONDY: Hania Pałuska i Magda Karpińska z kl.Vc oraz Weronika Vodićkova i Zuzia Łęczycka z kl. IVc zajęły drużynowo I miejsce.

 

     Zima, zima, zima... Co robić zimą? Jeździć na sankach, lepić bałwana, rzucać śnieżkami! Ale gdy nos zmarznie, dobrze jest schować się w ciepłym domku i posłuchać bajki, najlepiej  opowiadanej przez babcię. 
      21 stycznia dzieci z "zerówki" wraz z panią Ireną Kurpiewską i panią
Iwoną Cymerman-Polichą spotkały się w czytelni szkolnej z najprawdziwszą BABCIĄ, która czytała im baśń braci Grimm pt. "Pani Zamieć". Opowiadała również o swoim dziec
iństwie i ulubionych zabawach. 



      Chociaż nie w domu, a w szkolnej bibliotece, Babcia oczarowała dzieci opowieściami.
       Było jak u Babci właśnie.
..


 

    Zima w pełni, ale uczniowie (i nauczyciele:-) tęsknią do wakacji. Właśnie dlatego dzieci z klasy 1b z zaciekawieniem słuchały opowiadania  pod tytułem "Franklina przygoda z książką" oraz opowieści o jego letnich zabawach z przyjaciółmi. Udało się nawet skonstruować kilka pięknych, kolorowych latawców! Już niedługo będą mogły pochwalić się urodą na tle jasnego, błękitnego nieba...
     Organizatorem spotkania była pani Ania Terlikowska.



 

LUTY

21 LUTEGO MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

      Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. W założeniu ma dopomóc różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

       W naszym języku ojczystym powstało wiele "perełek" dla dzieci. Niektóre z nich cieszą się popularnością od kilku pokoleń. ( Tuwim: Lokomotywa, Rzepka, Brzechwa: Zwierzyniec itp.)
       Przez cały dzień czytelnicy i bibliotekarze czytali głośno ulubione utwory.



 

       Była to prawdziwa uczta literacka!!!


 

MARZEC

      6 marca klasy: 6d, 6e, 6f wzięły udział w spotkaniu z przesympatyczną absolwentką naszej szkoły - panią Joanną Zielińską, która jest pracownikiem Czytelni Regionalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach. Pani Joasia jak mało kto zna historię naszego miasta. Jest autorką książki  pod tytułem "Niedziela w Siedlcach". 
     Szóstoklasiści byli oczarowani barwną opowieścią o dziejach Siedlec, tym bardziej że była ona wzbogacona prezentacją multimedialną, zawierającą wiele zdjęć naszego miasta sprzed wieku.



 

  O Tobie mówi bajka...

    Czy znasz kogoś, kto nie lubi słuchać baśni? W naszej szkole trudno znaleźć takie osoby
- i duże i małe. 14 marca mieliśmy okazję wysłuchać kilkunastu baśni w wykonaniu uczniów klas trzecich. Bajarze stworzyli w czytelni taką atmosferę, że najmłodszym "szóstkowiczom" - dzieciom z zeróweczki oraz tym troszkę starszym - nauczycielom niełatwo było opuścić bibliotekę, gdy konkurs dobiegł końca. crying


 

    Natomiast uczniowie klas piątych 25 marca równie ciekawie opowiadali legendy. Cieszy nas, że biorący udział w konkursie na najładniej opowiedzianą legendę wybrali teksty dotyczące różnych regionów kraju.

      Opowiadać przed publicznością nie jest łatwo, wiemy o tym. Mimo to wszyscy uczestnicy konkursów - młodsi i starsi - doskonale sobie poradzili z towarzyszącą im tremą.

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach, organizowanych przez bibliotekę szkolną.

KWIECIEŃ

KRASNOLUDKI SĄ  NA ŚWIECIE!

   Przewodnikami po krasnoludkowej krainie bajek dla przedszkolaków z oddziałów O1 i O2 oraz uczniów klasy 1a były: Zuzia Kalinowska i Ada Wiewiórka z klasy 3a.  Na kartach utworów literackich szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: "Czy krasnoludki naprawdę są na świecie?" Imprezy przygotowała i prowadziła pani Ewa Pawluczuk.



 

     "Stoi na stacji lokomotywa..." Tym wierszem Juliana Tuwima pani Basia Grabowska powitała uczniów 2c w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach. 

        2013 jest rokiem Tuwima, klasy drugie odwiedzają bibliotekę, by przypomnieć sobie wiersze tego poety. Zagadki i łamigłówki przygotowane przez panią Basię nie sprawiły dzieciom trudności! Szóstkowicze znają twórczość Tuwima na szóstkę! yes



 

        Klasy szóste natomiast odwiedzają bibliotekę miejską, by poznać jej zasoby. Uczą się korzystać z katalogów elektronicznych i Informatorium. Wiedza z tych zajęć przyda się na pewno w gimnazjum, kiedy trzeba będzie opracować temat wymagający wiedzy spoza podręcznika.

'

MAJ

Bibliotekarz - to brzmi dumnie! 

    8 maja jest Dniem Bibliotekarza i Bibliotek.  Z tej okazji odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną w Siedlcach, by złożyć życzenia pracującym tam pasjonatom ksiażek. Często jesteśmy gośćmi biblioteki "pod Jackiem" i czujemy się tam jak
u starych, prawdziwych przyjaciół, a przyjaciołom życzy się najlepiej..

Jest taka brama w nie dość ładnym mieście...

    Piękna 7 - ten adres powinni znac wszyscy siedlczanie! W tej właśnie bramie śpi inspiracja. Do czego?

  

      Niniejszym oświadcza się, że Pani

Grażyna Dobrosielska

jest niedościgłą MISTRZYNIĄ w prowadzeniu zajęć dla dzieci

na temat twórczośći

Doroty Gellner!!!


 

CZERWIEC

    Przed nami zasłużony letni odpoczynek! 

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim "reporterkom"  naszej szkolnej SONDY. Szczególnie tym, których od września nie będziemy widywać codziennie:
Weronice, Zuzi, Oliwii i Oli
 smiley

Hanię i Magdę zapraszamy do współpracy w nowym roku szkolnymwink

Jeśli chcesz do nas dołączyć, zgłoś sie we wrzesniu do pani Ewy lub pani Ani. Zapraszamycool


 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach
    Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach, ul. Sienkiewicza 49
  • 25 794 35 91

Galeria zdjęć