W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w środę 8 czerwca Oddział dla Dzieci i Młodzieży tej książnicy odwiedzili uczniowie klasy III C. Prowadzone przez p. Beatę Ksionek zajęcia czytelnicze poświęcone były promowaniu czytania, kulturze słowa i zachowań, przybliżeniu pracy bibliotekarza. Dzieci miały także możliwość zobaczenia wielu ciekawych i nietypowych publikacji ze zbiorów tego działu, np. w formatach 3D. Na bazie książki 3D pt. "W lesie" prowadząca poruszyła temat ochrony i pielęgnacji przyrody, promując akcję "Biblioteka dla Czystego Powietrza".
Przy okazji tej wizyty nasi uczniowie zwiedzili też Dział Zbiorów Specjalnych i dowiedzieli się, że biblioteki gromadzą nie tylko wydawnictwa tekstowe, ale również muzykę, filmy, audiobooki, foldery, itp.
27 maja 2022 roku w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbyło się uroczyste podsumowanie XXVI Miejskiego Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej.
W kategorii PLASTYKA uczennica naszej szkoły Olha Shumska z klasy VII c zajęła I miejsce. Serdecznie gratulujemy!
Dnia 3 czerwca 2022 roku odbyło się uroczyste podsumowanie XVIII Międzyszkolnej Ligi Przedmiotowej. Organizatorem konkursu jest SCDiDN w Siedlcach. Nasza szkoła w klasyfikacji drużynowej zajęła I miejsce i otrzymała Puchar Prezydenta Miasta Siedlce.
NASI LAUREACI MIEJSKIEGO ETAPU LIGI PRZEDMIOTOWEJ
PLASTYKA
II - Maja Szczygielska – 6A - nauczyciel - p. A. Kaczmarska
III – Rafał Dmowski – 7B - nauczyciel - p. A. Kaczmarska
EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA
I - Emilia Barycka – 8F - nauczyciel - p. Z.Hulewski
III - Olga Szafrańska – 8F - nauczyciel - p. Z.Hulewski
GEOGRAFIA
I - Stanisław Ostrowski- 7B - nauczyciel - p. A.Cibor-Stefańska
III - Bartosz Majuch – 8E - nauczyciel - p.A.Cibor-Stefańska
CHEMIA
I - Zofia Lisowska – 8C - nauczyciel - p. A.Pawlak
III - Olga Szafrańska – 8F - nauczyciel - p. A.Pawlak
INFORMATYKA
III - Dominik Pieńkowski - 8C - nauczyciel - p. D.Szostek
HISTORIA
II - Igor Hołubiec- 8A - nauczyciel - p. A.Szczapa
EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA
III - Dagmara Kołdej – 3C - nauczyciel - p. D.Tomaszuk
WOS
I - Igor Hołubiec- 8A - nauczyciel - p. D.Kalinowska
BIOLOGIA
III - Maja Kalicka - 8A - nauczyciel - p. A.Pawlak
JĘZYK POLSKI
II - Małgorzata Czapska – 8C - A.Terlikowska
Dnia 26 kwietnia grupa teatralna Figielki z SP6 pracująca pod okiem p. Małgorzaty Andrzejczyk wywalczyła NAGRODĘ w ramach Międzyszkolnego Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży w MOK. Zaprezentowaliśmy przedstawienie pt. "Podmiana myśli", do którego scenariusz, napisała pani Andrzejczyk w oparciu o powieść Doroty Maslowskiej "Jak zostałam wiedźmą".
27 maja z rąk wiceprezydenta Siedlec odebraliśmy nagrodę.
W skład zespołu wchodzą:
Nikola Kiersztyn-wiedźma
Joanna Stelingowska- narrator
Alicja Zagalska- dziewczynka
Kajetan Knapiuk - niegrzeczny chłopiec
Nina Pawluk- koń i wędrowiec
Sępy: Wiktoria Rotman, Michał Prokurat, Bartosz Gągol
Zofia Prekurat - dziecko
Młodym aktorom - gratulujemy!
Dnia 27 maja 2022 r. klasa 6b i 8b wybrały się na wycieczkę do Liwu. Muzeum Zbrojowni na Zamku prezentuje militaria z całego świata, od zabytków z epoki rzymskiej po broń z XX wieku. Zespół zamkowy obecnie składa się z wieży i murów obronnych pozostałych z obronnego zamku gotyckiego zniszczonego podczas "potopu" szwedzkiego i wojny północnej, barokowego dworu starostwa liwskiego zbudowanego w 1782 r. oraz piwnic gotyckich. Opowieści pana przewodnika były interesujące, bogate w anegdoty i nasycone wieloma ciekawostkami. Spędziliśmy też wspólnie czas na grillu w lesie, gdzie piekliśmy kiełbaski i inne potrawy. Mimo mało sprzyjającej pogody humory nam dopisywały, a czas spędzony razem upłynął w miłej atmosferze. Dziękujemy Nadleśnictwu Łochów i szkółce leśnej w Ludwinowie za gościnę.
„Siedlce- moja mała ojczyzna”
Dnia 18 maja 2022 r. w świetlicy szkolnej zostały zorganizowane zajęcia skierowane do uczniów I-III pt. „Siedlce – moja mała ojczyzna”. Zajęcia były wyjątkowe ze względu na przybycie gościa p. Jerzego Myszkowskiego Radnego Miasta Siedlce - mieszkańca Siedlec. Podczas zajęć świetliczaki zostały zapoznane z legendą o siedleckim Jacku, poznały ciekawostki na temat naszego miasta i najważniejsze miejsca w Siedlcach. Dzieci wykazały się bardzo dużą wiedzą przed naszym gościem, z czego jesteśmy dumni.
Na zakończenie zajęć dzieci mogły się zapoznać z ciekawymi pozycjami w postaci książek, informatorów jak również albumów związanych z Siedlcami.
Bardzo serdecznie dziękujmy za wspaniałe zajęcia i zapraszamy do obejrzenia galerii.
W naszej szkole od 2 kwietnia 2022 roku rozpoczęliśmy obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W związku z tym ogłosiliśmy konkurs pt. „Niebieski świat autyzmu”. Jego celem było szerzenie i podnoszenie świadomości o schorzeniu, jakim jest autyzm, o jego istnieniu i występowaniu wokół nas.
Do udziału zaprosiliśmy uczniów klas I-VIII. Wpłynęło wiele prac. Wszystkie były bardzo estetyczne, kreatywne i ciekawe. Dzięki licznemu udziałowi i zaangażowaniu naszych dzieci, nasza szkoła była pięknie ozdobiona przez cały miesiąc kwiecień.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zwycięzców.
Serdecznie dziękujemy sponsorom za tak liczne prezenty i wywołanie radości na twarzach naszych dzieci.
Anna Wasilewska
Natalia Myszkowska
Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz- aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.
Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśl zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.
Od 17 do 20 maja kolejno wszystkie klasy 2-gie i 3-cie uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych poświęconych życiu i twórczości tej poetki i pisarki. Przypadająca 23 maja 180 rocznica jej urodzin była okazją do przybliżenia uczniom tej nieco zapomnianej postaci, autorki patriotycznej „ROTY”, wielu wierszy i opowiadań dla dorosłych i dzieci, jak: Stefek Burczymucha, O krasnoludkach i o sierotce Marysi, Nasza szkapa, Franek, Dym.
Zajęcia czytelnicze miały też zachęcić dzieci do udziału w organizowanym przez siedlecki MOK konkursie recytatorskim.
Z okazji 475 rocznicy nadania Siedlcom praw miejskich zaprosiliśmy w czwartek 19 maja do naszej biblioteki pracownika Czytelni Regionalnej Biblioteki Miejskiej w osobie P. JOANNY ZIELIŃSKIEJ. Słuchając barwnej, gawędziarskiej opowieści gościa uczniowie klasy 6b i 7a, a następnie klasy 8b i 8c poznali historię np. parku „Aleksandria”, pałacu Ogińskich, kościoła św. Stanisława, ratusza miejskiego i wielu innych zabytków, i nie tylko. Pani Zielińska opowieść o ludziach i miejscach naszego miasta zilustrowała wielu ciekawymi, unikatowymi fotografiami.
W kwietniu 2022 roku na lekcjach wychowania do życia w rodzinie p. Natalia Myszkowska zachęcała naszych uczniów klas V do prowadzenia „Zdrowego stylu życia”. Na lekcji uczniowie poznali zasady zdrowego odżywiania się oraz przypomnieli sobie o tym, że warto każdego dnia pamiętać o:
• odpowiedniej diecie,
• aktywności fizycznej,
• higienie osobistej,
• unikaniu ryzykownych zachowań.
Uczniowie poznali również graficzny opis odpowiednich proporcji różnych grup produktów spożywczych, które są niezbędne w naszej codziennej diecie. Na zakończenie uczniowie z pomocą nauczyciela wykonali soki w specjalnym urządzeniu, bardzo w tym pomocnym z przyniesionych owoców i warzyw, zawierających wiele cennych witamin.
Dzień pierwszy - 9.05.2022 r.
W ramach projektu mamy zaszczyt gościć wspaniałych nauczycieli i uczniów ze szkół partnerskich z Turcji, Portugalii, Chorwacji oraz w formie on-line z Włoch.
Już z samego rana Pan Prezydent Andrzej Sitnik oficjalnie przyjął naszych gości w Urzędzie Miasta. Następnie Dyrektor Szkoły Pani Jolanta Pawlik przywitała grupę erasmusową chlebem i solą w progach szkoły.
Przez cały dzień było mnóstwo działań: wymiana prezentów, gry i zabawy integracyjne, zwiedzanie szkoły, wspólny poczęstunek, warsztaty eTwinning Day My Dream School, warsztaty Drums Alive oraz wspólne wyjście na kręgle.
Dzień drugi - 10.05.2022 r.
W ramach projektu już od samego rana dzieje się. Graliśmy w gry integracyjne popularne w szkołach w Turcji, Portugalii, Chorwacji, Włoszech oraz w Polsce. Graliśmy w gry nieformalne wykorzystywane na lekcjach w polskiej szkole. Uczniowie w międzynarodowych drużynach rywalizowali w Sensorycznym Escape Room'ie oraz Grze Terenowej. Wspólnie zatańczyliśmy belgijkę na 50 par. Odbyła się lekcja języka angielskiego z wykorzystaniem gier a nauczyciele ze szkół partnerskich obserwowali lekcję języka angielskiego oraz zajęcia z terapii integracji sensorycznej. Po południu udaliśmy się na zwiedzanie Siedlec. Nauka historii, architektury, topografi, komunikacji. Współpraca w międzynarodowych drużynach na aplikacji Actionbound. To był cudowny dzień pełen nowych doświadczeń
Dzień trzeci - 11.05.2022 r.
Erasmus zawitał do Warszawy. Bogaty program zwiedzania połączony z rywalizacją przy pomocy Actionbound - Kolumna Zygmunta, taras widokowy przy Placu Zamkowym, Rynek Starego Miasta, ul. Piwna, Archikaderda św. Jana, Gnojna Góra, dom urodzenia Marii Skłodowskiej-Curie, pomnik granic getta, pomnik Powstania Warszawskiego, spacer po Trakcie Królewskim, spacer przez ogrody Zamku Krolewskiego, sparer bulwarami wiślanymi do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, spacer po Łazienkach Królewskich i obowiązkowo Pałac Kultury i Nauki. To był cudowny dzień pełen historii, pięknych widoków i wspaniałych wrażeń
Dzień czwarty - 12.05.2022 r.
Dzień pod hasłem "nauka przez gry" Uczniowie poznali szereg gier i aplikacji wykorzystywanych do nauki języka angielskiego - Quizlet, Blooket, Factile. Tworzyli własne gry w międzynarodowych zespołach, grali w różne gry ucząc się i bawiąc jednocześnie Nauczyciele ze szkół partnerskich obserwowali lekcję geografii i matematyki Odbyła się lekcja języka angielskiego z wykorzystaniem gier Po zajęciach pełnych edukacji cała erasmusowa drużyna wzięła udział w energicznych, roztańczonych warsztatach Drums Alive Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja oraz Farewell Party Ależ to był dzień
Dzień piąty - 13.05.2022 r.
Ostatni dzień mobilności w Polsce. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach w ramach eTwinning project. Rozwiązywali quizy na temat Polski, Warszawy oraz Siedlec. Tworzyli ebook z informacjami i quizami o 5 krajach partnerskich - Story Jumper.
A po przerwie przyszedł czas na podsumowanie i zakończenie prokektu. Była prezentacja działań z całego tygodnia, ewaluacja, rozdanie nagród, podziękowania i wręczenie certyfikatów. Ceremonię zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem w postaci pierniczków i tortu z logo Erasmus+. Popołudnie spędziliśmy na sportowo na rollkowisku.
Co to był za dzień. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w działania naszego projektu Erasmus+. Wszyscy jesteśmy jedną drużyną. Kolejna mobilność w Turcji. Do zobaczenia.
Dnia 10.05.2022 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie kl. II z dietetykiem z fundacji Le Natiga. Dzieci zapoznały się z Piramidą Zdrowia oraz obejrzały ciekawą prezentację multimedialną dotyczącą zbilansowanej diety. Dowiedziały się z jakich części składa się piramida zdrowego żywienia oraz jakich ważnych składników dostarczają różne produkty umieszczone w piramidzie. Pani dietetyk wyjaśniła znaczenie wody i aktywności fizycznej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zapoznała również dzieci z ciekawym układem tanecznym zumby.Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali ciekawe pytania, podawali przykłady zdrowych produktów ze swojej diety.Spotkanie zakończyło się rozdaniem certyfikatów uczestnictwa w warsztatach oraz drobnych upominków.Spotkanie zorganizowały p. Renata Szczepanik, p. Kamila Strawa i p. Marlena Gołoś.