Erasmus+ "Shall we play a game?" - Mobilność w Portugalii
Projekt Erasmus+ "Shall we play a game?" Mobilność do szkoły partnerskiej w Portugalii – wyjazd 20.03.2022 r.
Dzień pierwszy. Cały dzień spędziliśmy w szkole partnerskiej w Porta de Casa. Było oficjelne powitanie, zwiedzanie szkoły, gry na przełamanie lodów, bingo, tworzenie wspólnej historyjki - story cube a na koniec międzynarodowa wystawa.
Dzień drugi. Pogoda nas nie rozpieszcza, pada cały dzień, ale Lizbona jest piękna nawet w deszczu. Cały dzień minął na zwiedzaniu i integrowaniu międzynarodowych grup. Było miasteczko Sintra z pięknym Palacio de Pena w otoczeniu egotycznej roślinności. Dotarliśmy nawet na koniec Europy - Cabo de Roca - ocean, piękne klify i wspaniałe widoki. Dzień zakończyliśmy w jednej z najpiękniejszych dzielnic Lizbony - Belem. A na deser zjedliśmy pyszne babeczki Pasteis de Belem, które pieczone są niezmiennie od 1837 roku. To był fantastyczny dzień.
Dzień trzeci. Dzisiaj było tanecznie i śpiewająco. Karaoke to dobry sposób na integrację. W międzynarodowych drużynach rozwiązywaliśmy zadania na temat bezpieczeństwa w sieci. Po pysznym lunchu przygotowanym przez uczniów szkoły udaliśmy się na zwiedzanie centrum Lizbony. Byliśmy w Muzeum Pieniądza i niezwykłym sklepie z sardynkami.
Dzień czwarty. Kolejny aktywny dzień. Poznaliśmy legendy o naszych krajach, były filmy, prezentacje, występy, teatrzyk kukiełkowy. Po południu byliśmy w Oceanarium. A wieczorem udaliśmy się do brazylijskiej restauracji na pożegnalną kolację na pyszne jedzenie i tańce.
Dzień piąty. Uczyliśmy się tradycyjnego tańca portugalskiego. Były gry ruchowe, zespołowe i planszówki.
Dnia 21 marca klasy czwarte uczestniczyły w uroczystości związanej z "Przejściem Klas IV do Starszej Grupy Wiekowej". Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu szkoły przez poszczególne klasy.
Hasłem przewodnim było zdrowe odżywianie. Uczniowie przygotowali prezentacje na następujące tematy.
Klasa IV a - "Pochodzenie produktów rolnych"
Klasa IV b - "Zdrowe odżywianie"
Klasa IV c- "Marnowanie produktów żywnościowych"
Mieli też okazję wykazać się wiedzą z historii i teraźniejszości naszej szkoły.
Najwięcej emocji przyniosły zawody sportowe. Rozegrano konkurencje: rzuty do celu, skoki przez skakankę, wyścigi z piłeczką pingpongową na rakietce; przeskoki przez ławeczkę.
Na zakończenie Pani Dyrektor Elżbieta Ziółkowska wręczyła wszystkim klasom dyplomy udziału.
Wychowawczynie klas IV.
Tradycyjnie pierwszy dzień wiosny obchodzilimy 21 marca
W tym roku kiedy wiosna przyszła do nas, z inicjatywy Samorządu Szkolnego uczniowie naszej szkoły wykazali się niezwykłą “kreatywnością” i swój dobytek przynieli w przeróżnych przedmiotach codziennego i niecodziennego użytku.
Niektórzy tradycyjnie wcielili się w różne postacie, wykorzystując zasoby swoich szaf.
W tym dniu nasza szkoła była niezwykle rozśpiewana. Wszystkie klasy, o tej samej godzinie wzięły udział w karaoke prezentując swoje niezwykłe talenty.
Uczniowie mogli równiez wcielić się w rolę nauczyciela i prowadzili lekcje.
Zabawa była przednia, było dużo radości i śmiechu.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli czynny udział w powitaniu WIOSNY.
W związku z sytuacją agresji zbrojnej na Ukrainę Poradnia uruchamia szereg działań pomocowych:
Bezpośrednie wsparcie psychologiczne w Poradni.
Dodatkowy telefoniczny dyżur psychologa w godzinach 9.00-12.00
oraz 14.00-17.00 – 25 794 33 09
Bieżące wsparcie placówek oświatowych w rozwiązywaniu sytuacji trudnych związanych z agresją zbrojną na Ukrainę.
Mobilne zespoły pomocy psychologicznej – interwencje kryzysowe.
Wsparcie psychologiczne w trudnych chwilach jest bardzo istotne. Rozmowa ze specjalistą pomoże odzyskać równowagę i osiągnąć przynajmniej względny spokój. Zachęcamy każdego, kto czuje się przytłoczony
lub przestraszony sytuacją w Ukrainie do szukania profesjonalnej pomocy u specjalistów naszej Poradni.
W lutym 2022 roku w klasach siódmych i ósmych na lekcjach wychowania do życia w rodzinie zostały przeprowadzone warsztaty w formie rozprawy sądowej pt. „Sąd nad alkoholem”. W spotkaniach gościnnie uczestniczył pedagog szkolny p. Mirosław Piętka, który zapoznał uczniów z konsekwencjami uzależnień behawioralnych oraz chemicznych. Wspólnie z p. Natalią Myszkowską zapoznali uczniów z niebezpiecznymi sytuacjami jakie czyhają na nich jeśli nie nauczą się asertywności i nie będą troszczyć się o swoje zdrowie. Swoje argumenty nauczyciele poparli wieloma przykładami z życia ludzi, którzy uwikłali się w różne uzależnienia. Innowacyjnym elementem zajęć było krótkie przedstawienie, w którym przed sądem został postawiony alkohol. Uczniowie wcielając się w role starali się pokazać zgubny wpływ trunków na organizm człowieka. Rozprawa sądowa zakończyła wyrokiem skazującym – WINNY.
Tłusty wtorek w Anglii jeszcze przed nami ale uczniowie klas 5a i 5b już dzisiaj poznali tradycje związane z Pancake Day w krajach anglojęzycznych oraz wzięli udział w wyścigach z przerzucaniem naleśników. Zabawa ta miała na celu utrwalenie zasad używania czasów Present Simple i Present Continuous.
Dnia 18 lutego w świetlicy szkolnej wychowawcy wraz z uczniami klas I-III, obchodzili „Dzień Bezpiecznego Internetu. Jest to święto obchodzone w całej Europie. Zostało wprowadzone z inicjatywy Komisji Europejskiej, mającej na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Na początek zajęć, uczniowie zostali zapoznani z krótkometrażowymi filmami- „kreskówki sieciaków”, które pokazały niebezpieczne sytuacje w sieci. Przeprowadzona pogadanka na temat zagrożeń, zakończyła się wspólnym stworzeniem kodeksu zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Na zakończenie dzieci podpisały traktat w którym umieszczone były zasady bezpieczeństwa zobowiązując się do przestrzegania ich. Wszystkie materiały z zajęć i prace dzieci zostały umieszczone na gazetce szkolnej świetlicy.