Jak co roku 25 listopada swoje święto obchodził najmilszy, najprawdziwszy przyjaciel dzieci – PLUSZOWY MIŚ
Z inicjatywy naszej biblioteki uczniowie klasy II B świętowali jego urodziny w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej. W czasie zajęć uczniowie poznali historię pluszowego misia, wysłuchali kilku fragmentów książek o misiach, a także rozwiązywali zagadki związane z misiami, które występują w bajkach. Następnie rozpoznawały bajkowe misie: Misia Uszatka, Yogi, Paddingtona czy Kubusia Puchatka, śpiewały znane piosenki o misiach, układały puzzle oraz uczestniczyły we wspólnej zabawie „Jedna łapka, druga łapka…”. Dzieciom towarzyszyły ich ulubione maskotki - pluszowe misie.
W dniu 20.11.2019 roku świetliczaki uczestniczyły w kolejnych warsztatach literackich pt. „Młodzi artyści na starcie”. Na zajęciach pani bibliotekarka zapoznała uczniów z twórczością Czesława Miłosza. Dzieci wysłuchały następujących utworów: „Słońce” i „Przypowieść o maku”. Wspólnie przeanalizowaliśmy treść wysłuchanych utworów. Ponadto dzieci bawiły się światłem i kolorem, szukając inspiracji do własnych wierszy. Dnia 27 listopada odbyły się kolejne zajęcia warsztatowe, na których uczniowie poznali zasady pisania tekstu w programie Word. Każdy autor swojego wiersza miał możliwość samodzielnego przepisania utworu na komputerze.
Dnia 22.11.2019 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie klas II z dietetykiem p. Katarzyną Ługowską pod hasłem „Zasady zdrowego żywienia dzieci i młodzieży w młodszym wieku szkolnym”. Uczniowie zapoznali się z Piramidą Zdrowia oraz obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną. Dowiedzieli się również co zawiera żywność wysoko przetworzona typu fast food i jakie są jej zdrowe zamienniki. Pani dietetyk wyjaśniła jak ważne jest łączenie elementów zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu. Tłumaczyła, dlaczego należy ograniczyć słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie owoców i warzyw, oraz w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i zachowanie. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, chętnie wypowiadały się na temat zdrowego stylu życia.
Spotkanie zorganizowały p. Renata Szczepanik i p. Iwona Arasim.
W dniu 21.11.2019 roku odbyło się spotkanie z żołnierzami z 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach. Żołnierze spotkali się ze świetliczakami oraz uczniami klasy 5b w ramach programu edukacyjnego „Erasmus +”. Uczniowie dowiedzieli się czym zajmują się żołnierze w czasie pokoju. Ponadto zapoznali się z obowiązkami i planem dnia każdego żołnierza. Zaproszeni goście opowiedzieli uczniom również o misjach zagranicznych w Afganistanie i Iraku, w których uczestniczyli. Na koniec spotkania dzieci mogły poćwiczyć wspólnie z żołnierzami. Ponadto dzieci miały okazję zadać pytanie na temat pracy żołnierza. Wszyscy uczestnicy spotkania byli bardzo zadowoleni. Na pamiątkę każdy z nich dostał upominki w postaci: plakatów, zakładek, książeczek.
Od września do listopada nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji "Kolorowe kredki". Dzięki zaangażowaniu dzieci, rodziców oraz nauczycieli w zbieranie kredek, powstanie piękna biżuteria, a dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom potrzebującym. Nowe kredki zostaną zapakowane w piórniki i przekazane do świetlic środowiskowych i szkół przyszpitalnych. Wszystkim serdecznie dziękujemy za współpracę.
Dnia 22.11.2019 roku na hali OSiR odbył się turniej w Rugby TAG. Zawody przeprowadzono w 3 kategoriach wiekowych: dla klas IV, V i VI w zespołach mieszanych. Reprezentanci naszej szkoły ćwiczą dopiero od października, a tu już pierwszy sukces na ich koncie. Najstarsza grupa wiekowa zdobyła puchar plasując się na III miejscu. Gratulujemy!
Dnia 21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Karteczki z miłymi życzeniami, dzięki uczniom kl. VI E pod opieką p. Karoliny Frankowskiej trafiły do rąk adresatów. Miłe słowa wywołały bardzo wiele uśmiechów na twarzach i sprawiły, że dzień był przyjemniejszy. Akcja z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Tych, którzy nie zdążyli przesłać korespondencji zapraszamy w przyszłym roku. Dziękuję wszystkim za pomoc w organizacji tego sympatycznego dnia.
W dniach od 21 listopada do 13 grudnia odbędzie się na terenie naszej szkoły zbiórka produktów do paczek świątecznych. W tym roku pomagamy osobom starszym. Rzeczy przynosimy do sali 311.
Uczniowie klas VI na zajęciach rozwijających umiejętności społeczne, w tym umiejętności komunikacyjne pod nadzorem pań Jolanty Byszewskiej, Renaty Szczepanik i Urszuli Jońskiej kształtowały swoje umiejętności kulinarne - piekły pyszne gofry. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w zajęciach. Wzorowo przygotowały się do nich, przyniosły niezbędne produkty i wykonały ciasto do pieczenia gofrów. Następnie przy pomocy pań piekły i serwowały pyszny deser. Podczas zajęć uczniowie nabyli także umiejętności bezpiecznego posługiwania się sprzętem gospodarstwa domowego, racjonalnego i ekonomicznego gospodarowania produktami, kształtowali też umiejętność pracy w grupie. Nieustannie przypominaliśmy sobie o zasadach savoir vivre” i kształtowaliśmy nawyk kulturalnego zachowania się przy stole. Uczestnictwo w takich zajęciach dostarczyło uczniom nowych doświadczeń, umocniło wiarę we własne siły i możliwości. Dzieci były z siebie niezmiernie dumne, świetnie się bawiły, czerpiąc radość ze wspólnego przygotowywania deseru.
Dnia 19 listopada dla rodziców uczniów kl. IV-VIII odbyło się kolejne spotkanie w ramach długofalowych działań związanych z profilaktyką uzależnień. Prowadził je policjant Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach asp. sztab. Sławomir Stefaniak. W bardzo przystępny sposób zapoznał licznie zgromadzonych rodziców z tematem szkodliwego wpływu środków psychoaktywnych na organizm człowieka, jak również z obowiązkami wynikającymi z przepisów Kodeksu Rodzinnego.
W dniu 14 listopada w naszej placówce odbyło się spotkanie w ramach ogólnoświatowej „Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Uczestniczyli w nim pracownicy szkoły, dyrekcja, przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. p. Katarzyna Marciniak-Paprocka, pełnomocnik prezydenta miasta ds. rozwiązywania problemów uzależnień, p. Przemysław Grzegrzółka, z-ca dyrektora MOPR w Siedlcach oraz p. Urszula Kwaśniewska, kierownik Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach rodzinnych i nieletnich.
Spotkanie było poświęcone poszukiwaniu rozwiązań zapewniających wszystkim naszym uczniom i ich rodzinom prawidłowe funkcjonowanie we współczesnym świecie oraz pogłębieniu współpracy między szkołą, rodzicami, a przedstawicielami instytucji.
Konferencję prowadziła p. Marta Senenko-Lichograj. Za organizację zebrania odpowiedzialne były p. Natalia Myszkowska i p. Kornelia Borzymowska.
Dnia 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W dniach od 14 do 20 listopada 2019 r. w bibliotece szkolnej będzie funkcjonować szkolna „Skrzynka życzeń i pozdrowień”, która spełni rolę szkolnej poczty życzliwości. Każdy, kto zechce przygotować komuś miłą niespodziankę, może wrzucić do skrzynki własnoręcznie wykonaną kartkę z serdecznymi życzeniami. Karteczki z życzeniami i pozdrowieniami (z imieniem i nazwiskiem adresata oraz klasą) dla waszych kolegów, koleżanek, pracowników szkoły będą dostarczone do adresatów w dniu obchodów Szkolnego Dnia Życzliwości, tj. 21 listopada. Ilość wykonanych karteczek jest nieograniczona – wszystkie zostaną dostarczone.
Cel ogólny: Pogłębienie umiejętności wychowawczych.
Szkoła dla Rodziców i Wychowawców to program spotkań dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi lub wychowankami. Jego głównym celem jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości.
Serdecznie zapraszamy rodziców do udziału w cyklu 10 spotkań szkoły dla rodziców.
Udział jest bezpłatny i dobrowolny.
Spotkania raz w tygodniu w środy od 17:00-19:00.
Spotkanie organizacyjne: 27 listopada 2019 w godz. 17:00-19:00
SP z OI nr 6 w Siedlcach ul. Sienkiewicza 49 na parterze w sali 105.
Zajęcia prowadzi: Marta Senenko-Lichograj - psycholog
W sobotę 16 listopada 2019 r. w SP nr 9 odbyło się Międzyszkolne Dyktando z Języka Angielskiego dla klas szóstych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 6a – Igor Montkiewicz i Kuba Szmulik, którzy przebywali pod opieką p. Anny Mirońskiej.
ETAP SZKOLNY KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA
Zorganizowane przez n-li bibliotekarzy eliminacje szkolne odbyły się dnia 14 i 15 listopada. Do konkursu zgłosiło się 29 uczniów z klas IV-VIII.
Komisja w składzie: p. Anna Terlikowska, p. Karolina Mitrzak, p. Iwona Cymerman oceniała uczestników w 2 kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i VII-VIII.
Oceniane były:
- technika czytania tekstu przygotowanego i nowego: płynność, poprawność artykulacyjna, dykcja i tempo czytania oraz dobór literatury do poziomu wiekowego
- środki artystycznego wyrazu: pauzowanie, modulacja głosu i jego natężenie, akcent zdaniowy, mimika, kontakt wzrokowy z odbiorcą
KLASY IV – VI
I miejsce – Dominika Kołdej – kl. V A
II miejsce – Jakub Łoza – kl. V D
III miejsce – Małgosia Czapska – kl. VI C
Wyróżnienie – Piotr Suracki – kl. V C
KLASY VII – VIII
I miejsce – Zuzanna Mroczkowska – kl. VIII A
II miejsce – Natalia Adamiak – kl. VII B
III miejsce – Maciej Pająk – kl. VIII C
W finale konkursu w SCDiDN dnia 28 listopada naszą szkołę reprezentować będą uczniowie, którzy zajęli I miejsca.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy finalistom.
Organizator: Ewa Pawluczuk
W czasach zapomnienia pamiętali. W czasach nienawiści kochali. W czasach niewoli walczyli.
Dnia 13 listopada 2019 roku uczniowie klas VII i VIII pod opieką nauczycieli wybrali się do kina Helios na projekcję polskiego filmu wojennego „Legiony”. Film ukazuje legionową atmosferę, obraz życia codziennego legionisty, problemy i dylematy, przed którymi stawali młodzi ludzie z pokolenia, które dało Polsce Niepodległość. Była to ważna dla nas lekcja historii.
Po seansie odbyła się krótka prelekcja w czasie której uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie „Czy współcześnie byłbym gotowy walczyć o wolność kraju?”, podnosząc do góry kartki w kolorze białym (nie) lub czerwonym (tak). Większość uczniów zdecydowała się na kolor czerwony, pokazując miłość do Ojczyzny i doceniając postawy ludzi wymuszone wojną.
Pod koniec października odbyło się ostatnie szkolenie „Family Training 3” w ramach realizacji projektu Erasmus+ „The Non-Formal and the Digital Classrooms for Inclusion” Tematyką szkolenia były: Wiek dojrzewania i komunikacja. Postawy rodziców. Wiek dojrzewania i konflikt z rodzicami. Role i problemy w okresie dojrzewania. Szkolenie zostało przeprowadzone przez panią psycholog Marię Jakimiuk. Wychodząc naprzeciw zgłoszonym potrzebom, szkoła zdecydowała się na organizację dodatkowych spotkań w ramach cyklu „Filmowe piątki”. Do udziału zapraszamy rodziców, którzy są zainteresowaniu pogłębianiu umiejętności komunikacji z dziećmi, rozpoznawania i nazywania emocji i potrzeb, budowaniem prawidłowych relacji rodzic- dziecko, szkoła-rodzic.
Chęć udziału należy zgłaszać do pani Marii Jakimiuk (Librus).