Dnia 4 listopada ruszyła kampania "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży". Na pierwszej długiej przerwie rozstrzygnięty został konkurs na najlepsze hasło. Zwyciężyła klasa 7d, która wraz z wychowawcą p. W. Repczuk w ramach nagrody uda się na pizzę do pizzerii Da Grasso. Na drugiej długiej przerwie osiągnęliśmy pokój ducha podczas ćwiczeń jogi.
Dnia 31.10.2019 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w koncercie zespołu LIMBOS. Grupa muzyczna koncertuje w składzie:
Piotr Franczuk – gitara, banjo, mandolina elektryczna, helikon
Grzegorz Matwiejczyk – syntezator, akordeon, inst. klawiszowe
Leszek Kowalik – śpiew, gitara basowa, tamburyn
Wiesław Miadziółko – leader – perkusja, ksylofon, inst. perkusyjne
Zespół przybliżył nam melodie związane z 200 rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki, w tym porywającego mazura oraz fragment melodii z opery „Halka”. Udało nam się również wspólnie zaśpiewać przeboje minionego lata m.in. ”Górą Ty, górą ja” Golec Orkiestry oraz przebój Męskiego Grania 2019 „Sobie i Wam”. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania!
Gratulacje! Nasza szkoła otrzymała Europejskie Odznaki Jakości eTwinning za wspaniałą pracę w projektach eTwinning. Oznacza to, że praca Naszych nauczycieli, praca Naszych uczniów i Naszej szkoły została oceniona jako reprezentująca najwyższy europejski poziom.
12 z 239 Europejskich Odznak Jakości przyznawanych w Polsce za międzynarodowe projekty eTwinning trafiło do nauczycieli naszej szkoły: Katarzyny Drabarek, Katarzyny Piwowarczyk, Anny Bartoszewskiej, Iwony Barei - Zagajskiej oraz Urszuli Jońskiej za 6 wspaniałych projektów zrealizowanych w ubiegłym roku szkolnym. Więcej informacji na temat projektów na blogu, zapraszamy. Gratulacje dla uczniów i nauczycieli.
https://etwinningsp6.blogspot.com/2019/11/europejskie-odznaki-jakosci-etwinning.html
Dnia 04.11.2019 r. startuje kampania "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży". Tego dnia (04.11.19) prosimy o pomarańczowy element w ubiorze (najlepiej koszulka). Na długich przerwach zapraszamy wszystkich do udziału w happeningu, wspólnie okażemy sprzeciw przemocy i osiągniemy spokój ducha tak bardzo potrzebny w sytuacjach zagrożenia.
Osoby odpowiedzialne: p. Marta Senenko- Lichograj, p. Natalia Myszkowska, p. Ewelina Świerczewska, p. Kornelia Borzymowska
W dniu 29.10.2019 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty lepienia z gliny na kole garncarskim. Przeprowadził je p. Krystian Nowak, który przybliżył uczniom historię garncarstwa, jednego z najstarszych rzemiosł świata. Pokazał z jakim trudem wiązało się to rzemiosło oraz jak twórcze mogą być wyroby naszych rąk. Dzieci nauczyły się wyrabiać i dusić glinę "na czas", tak, by nie stwardniała za bardzo, myć ręce w glinianym roztworze, który może leczyć rany oraz tworzyć wyroby gliniane na kole garncarskim. To kolejne warsztaty, z których uczniowie naszej szkoły wynoszą umiejętności praktyczne oraz poczucie, iż możemy więcej niż nam się wydaje.
W dniach 13-20.10.2019 roku grupa projektowa Erasmus+ udała się na mobilność do Siracusa, na Sycylii, we Włoszech. Po całodniowej podróży samolotami i busami spotkali się na kolacji z uczestnikami z Rumunii i Turcji. Na miejscu przywitała ich koordynator projektu z Włoch, Rosalinda Papa.
Pierwszego dnia grupę przywitał kurator oświaty. Po spotkaniu odbyła się wymiana międzynarodowymi produktami z pracy nad wartościami. Warsztaty z orientacji w terenie miejskim przygotowały uczestników do gry INO na terenie wyspy Ortigia.
Drugiego dnia odbyło się uroczyste powitanie w szkole. Odśpiewanie hymnu, pokazy narodowych tańców uświetniły uroczystość. Po zwiedzeniu szkoły zaproszono nas na winobranie. Przy pomocy maluszków udało nam się zebrać owoce, i ugnieść je na pyszny sok, którego każdy mógł skosztować. Czekał też na nas lunch w nietypowej formie. Wędrowaliśmy od klasy do klasy poznając uczniów i nauczycieli, którzy częstowali nas tradycyjnymi sycylijskimi potrawami. Po południu udaliśmy się na zwiedzanie najstarszych zabytków wyspy z przeuroczym przewodnikiem – nauczycielem przedmiotów artystycznych w szkole Chandemi – Luca Piccione. Obejrzeliśmy film 3d opowiadający o historii miasta. Na zakończenie udaliśmy się na spotkanie z burmistrzem miasta Siracusa – Francesco Italia, który przywitał nas bardzo ciepło.
Trzeciego dnia grupa Erasmus+ uczestniczyła w porannych zajęciach muzycznych prowadzonych przez nauczycieli muzyki Francesco Drago, Francesco Gibellino i Pierpaolo Monterosso. Została opracowana piosenka, zagrana przez międzynarodową orkiestrę oraz napisaliśmy słowa piosenki o tolerancji. Podczas lunchu na tarasie szkoły dzieci miały okazję skosztować potraw z owocami morza oraz przepysznej ryby. Podano również pizzę. Po obiedzie zwiedziliśmy Teatr Grecki. Amfiteatr Rzymski, Zamek Euryalosa i Muzeum Archeologiczne w Syrakuzach. Była to okazja do poznania historii, architektury i kultury miasta Syracuzy i wyspy Ortygia z wąskimi labiryntami uliczek, różnorodną architekturą, antycznymi zabytkami i ważnymi ośrodkami religijnymi.
Czwartego dnia mieliśmy możliwość uczestniczyć w warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktora Guiseppe D’Agata. Poznawaliśmy tajniki dzieł sztuki i w międzyczasie wykonaliśmy dekorację sceniczną dzięki wsparciu nauczyciela plastyki. Przedpołudniowe godziny spędziliśmy efektywnie, powstało przedstawienie wielojęzyczne oraz montaż słowno–muzyczny do piosenki Johna Lennona „Imagine”. Po ciężkiej pracy udaliśmy się na spacer nad brzeg morza. Wszystkim zaparło dech w piersiach. Po południu wzięliśmy udział w zajęciach sportowych prowadzonych przez Lucia Schavone i Immacolata Lambino. Mieliśmy także możliwość podziwiania pokazu sztuki bokserskiej dzięki uprzejmości klubu BOXE Team. Wieczorem odbyło się pizza party.
Ostatniego dnia mobliności tworzyliśmy dzienniczki tradycyjne i elektroniczne. Wykonywaliśmy prezentacje multimedialne. Wieczorem odbyło się podsumowanie pobytu. Przedstawiliśmy nasze dzieła w postaci przedstawienia teatralnego oraz koncertu. Wybrzmiała też projektowa pieśń "We are the world". Pożegnań, podziękowań i wzruszeń nie było końca. Nawiązane miedzynarodowe przyjaźnie to wielki skarb. Ostatnie dwa dni pobytu grupy Erasmus+ we Włoszech to spacer mariną wyspy Otigia, zwiedzanie Twierdzy, lunch na starówce, zakup pamiątek i powrót do domu.
Dnia 25 października 2019 r. Szkolne Koło PCK pod przewodnictwem p. K. Frankowskiej zorganizowało cykliczną akcję – „Sprzątanie zapomnianych grobów” na cmentarzu Centralnym w Siedlcach. W pracach wzięli udział uczniowie kl. VI e, którzy z wielkim zaangażowaniem porządkowali zabytkowe, lecz zapomniane i zaniedbane groby. Niektóre z nich pochodzą nawet z dziewiętnastego i początku dwudziestego wieku. Dla wszystkich uczestników przedsięwzięcia, a przede wszystkim dla uczniów była to wspaniała lekcja historii, wychowania w poczuciu najwyższych wartości i nauka wspólnego działania.
Klasa VIc omawia właśnie na lekcjach języka polskiego lekturę „W pustyni i w puszczy”. Na jednej z takich lekcji spotkała się z niezwykłym gościem. W czwartek, 24 października klasę odwiedził pan Jarosław Stelingowski - tata jednego z uczniów. Przyszedł, by opowiedzieć szóstoklasistom o… pustyniach. Sam z wielką pasją podróżuje po świecie i odwiedza pustynie na różnych kontynentach. A tych wypraw było naprawdę dużo!
Miły gość pokazywał pustynie na mapie i opisywał, jak wyglądają i jakie są ich rodzaje. Opowiadał nie tylko o urokach pustyń, ale również o niebezpieczeństwach, które można tam spotkać. Przyniósł też dzieciom pudełka, w których znajdował się… piasek pochodzący z różnych pustyń. Dzieci zanurzały dłonie w piasku i przez chwilę mogły się poczuć jak bohaterowie lektury. Największe wrażenie zrobił piasek z Sahary, który do złudzenia przypominał… puder!
Klasa VI c oraz panie U. Jońska i A. Głębicka serdecznie dziękują panu Jarosławowi Stelingowskiemu za bardzo ciekawą opowieść, która na długo pozostanie w pamięci.
W dniu 25 października został rozstrzygnięty konkurs pt. "Moja ulubiona pora roku". Do organizatorek konkursu wpłynęło 40 ciekawych prac, wykonanych różną techniką i przedstawiających określoną porę roku. Celem konkursu była możliwość rozwijania umiejętności plastycznych, manualnych oraz kreatywności uczniów. Po naradzie jury przyznało następujące miejsca:
I miejsce:
Eszer Maja I b
Hrytsenko Matviei III c
II miejsce:
Tchórzewska Oliwia III d
Kiersztyn Alan I d
Zienkiewicz Maja II a
III miejsce:
Koprianiuk Róża II a
Kiersztyn Nikola III c
Wyróżnienia:
Dera Kacper II b
Tchórzewska Amelia I c
Terlikowska Julia I b
Chmielewska- Chomiuk Gabriela I c
Wilińska Alicja III b
Czuba Hubert I c
Osik Anna VI b
Goździk Katarzyna VI a
Bala Małgorzata I b
Janik Julia II a
Przyszlak Iga I b
Krasuska Oliwia III b
Organizatorami konkursu były: p. Anna Pytalak, p. Natalia Myszkowska, p. Kornelia Borzymowska, p. Magdalena Adamczyk-Nunn, p. Dorota Jaraszek.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Dnia 23.10.2019 roku klasa III b w ramach akcji Rondelkolandia przygotowała surówkę z kiszonej kapusty. Uczniowie poznali kolejne etapy procesu kiszenia oraz niezbędne warunki do zaistnienia tego procesu. Po wstępie teoretycznym i przypomnieniu zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy dzieci zabrały się do krojenia, ścierania, obierania oraz doprawiania „bomby witaminowej”. Zabawy było co niemiara. Każdy uczeń miał swój udział w tworzeniu surówki. Najmilszym momentem było wspólne delektowanie się efektem końcowym.
Dnia 23.10.2019 r. w świetlicy szkolnej gościliśmy pana leśniczego, który opowiedział nam o jesieni w lesie. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat rodzajów drzew, oraz zwierząt żyjących w lesie. Wymieniliśmy ptaki, które odlatują na zimę do ciepłych krajów. Porozmawialiśmy o grzybach jadalnych i trujących. Dowiedzieliśmy się jak odpowiednio ubrać się na wycieczkę do lasu aby uniknąć spotkania z kleszczem, oraz jak bezpiecznie usunąć kleszcza. Dzieci z zainteresowaniem dotykały poroży jelenia.
Spotkanie zorganizowała p. Ania Pytlak
W dniu 23.10.2019 roku rozpoczęły się warsztaty literackie pod hasłem: „Młodzi poeci na starcie”. W zajęciach brali udział uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej. Celem warsztatów jest popularyzacja poezji wśród uczniów, a także nauka pisania własnych wierszy. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z twórczością różnych autorów piszących wiersze dla dzieci. Ponadto dowiedzieli się na czym polegają rymy i rytm w wierszu. Zajęcia warsztatowe prowadziła pani Iwona Cymerman-Policha w bibliotece szkolnej. Spotkania będą się dobywały cyklicznie w każdą środę. Organizatorkami warsztatów są p. Anna Pytlak i p. Natalia Myszkowska.
Dnia 22.10.2019 r. uczniowie klasy II a pod opieką p. Anny Nowak i p. Magdaleny Kryckiej byli na wycieczce w Warszawie. W teatrze ,,Buffo” dzieci obejrzały musical "Piotruś Pan". Była to opowieść o niechcącym dorosnąć chłopcu Piotrusiu, który dowodził Zagubionymi Chłopcami na pięknej wyspie Niebywalencji. Dzieci były zachwycone zarówno opowieścią jak i niezwykłymi efektami specjalnymi, 14- metrowym statkiem pirackim, a także wyczynami kaskaderskimi aktorów. W "Muzeum Lalek" zostały oczarowane wystawą ponad 120 domków, sklepików i pokoi dla lalek pochodzących z różnych krajów i epok. Najmniejszy z prezentowanych budynków miał wymiary ok. 8 x 10 cm, a największy 100 x 100 cm. Obserwując eksponaty i słuchając przewodnika zwróciły uwagę na zmiany, które dokonały się w umeblowaniu wnętrz i życiu społecznym na przestrzeni lat. Następnie uczestniczyły w lekcji muzealnej "Trzy łyki matematyki", na której rozwijały logiczne myślenie, przyswajały pojęcia przestrzeni, uszeregowania i zbiorów.Wycieczka była bardzo udana i wszyscy wrócili w wyśmienitych humorach.
W czwartek, 17 października odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi, otwierające wystawę puzzli Stasia Ostrowskiego. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy 5b wraz z wychowawczynią Panią Danutą Orzeł oraz zaproszeni goście, a wśród nich Pani Wicedyrektor Bożena Możdżeń, dr Witold Bobryk (przedstawiciel Rady Rodziców), nauczyciel historii Pani Dorota Kalinowska a także mama i młodszy brat Stasia. Uroczystość prowadziła Pani Iwona Cymerman z biblioteki szkolnej. Przyjemnym akcentem była obecność Pani fotoreporter z Tygodnika Siedleckiego. O "Stasiu budowniczym" można przeczytać krótki artykuł w TS z dn. 23.10.2019, a obszerniejszą galerię zdjęć obejrzeć na: https://www.tygodniksiedlecki.com/g53497-stas..budowniczy-0-1.htm#big-img-jump-to
Dnia 17 października odbył się w naszej szkole – kiermasz słodkości. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przygotowali pyszne ciasta, które mogliśmy kupić za symboliczne 2 zł. W ten sposób społeczność naszej szkoły wsparła dzieło naszego wielkiego rodaka, św. Jana Pawła II – Fundację Dzieła Nowego Tysiąclecia, która pomaga zdolnej młodzieży rozwijać się naukowo. Bardzo dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy przygotowali ciasta oraz wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji.
W ramach Europejskich Dni Programu Erasmus + społeczność naszej szkoły miała okazję podziwiać wystawę produktów z projektu Erasmus i galerię zdjęć z realizacji projektów eTwinning. Przerwy muzyczne były okazją do wspólnej zabawy przy międzynarodowych dźwiękach.
Laureaci szkolnego konkursu wokalnego dla uczniów klas II i III "Mały przebojowy muzyk"
w kategorii klas II: I miejsce - Karolina Szczygielska z klasy IIa
w kategorii klas III: I miejsce - Joanna Stelingowska z klasy IIIc
II miejsce - Aleksandra Suracka i Andrzej Niesiołowski z klasy IIIb
III miejsce - Dominik Kur z klasy IIId
wyróżnienie - Ignacy Ostrowski z klasy IIIb
Laureatka I miejsca w kategorii klas III uczennica Joanna Stelingowska z piosenką "Już nie wróci twój chłopiec" będzie reprezentowała naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie pieśni patriotycznych i wojskowych. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy a Joannie Stelingowskiej życzymy powodzenia w dalszych konkursowych szrankach.
16 października obchodziliśmy XlX Dzień Papieski pod hasłem "Wstańcie, chodźmy!". Z tej okazji 17 października w naszej szkole odbył się apel, poświęcony naszemu wielkiemu rodakowi św. Janowi Pawłowi II. Scenariusz uroczystości został przygotowany na podstawie książki Mariusza Zuchniewicza pt. "Jestem z wami" przez uczniów klasy 5a pod kierunkiem siostry Anny Sławatyniec i pani Karoliny Niezgody. Apel był refleksją o życiu Karola Wojtyły i jego posłudze na Stolicy Piotrowej. Historię papieża Jana Pawła II i przełomowe momenty z drogi do świętości uczniowie zaprezentowali w postaci scenek.
Dnia 16 października pod przewodnictwem p. Natalii Myszkowskiej, odbyły się zajęcia w terenie pt. Prowadzimy obserwacje przyrodnicze - jak zmienia się przyroda na jesień? Uczestniczyli w nich uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej. Zajęcia miały na celu kształtowanie zmysłu obserwacji, wyobraźni oraz rozwój twórczego myślenia uczniów. Nauczyciel zapoznał wszystkich z gatunkami drzew i krzewów rosnących wkoło naszej szkoły, zwrócił uwagę na to jakie zmiany zachodzą w przyrodzie podczas jesieni. Następnie zadaniem uczniów były obserwacje liści różnych gatunków drzew za pomocą przyrządów przyrodniczych i wypełnienie kart pracy.
Dnia 15 października 2019 r. odbyło się ślubowanie klas pierwszych na pełnoprawnych uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach. Uroczysta akademia miała miejsce na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Uroczystość została poprowadzona przez panią dyrektor Elżbietę Ziółkowską oraz uczennice klas starszych Olę Rudzińską i Klaudię Radzikowską. Na początku głos zabrała pani dyrektor Jolanta Pawlik. Następnie odbyła się część artystyczna, którą przygotowali uczniowie klasy 1 b pod kierunkiem pani Ewy Całej i pani Mileny Makaruk. Dzieci recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki. Występ uczniów spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Mali artyści po prezentacji zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Następnie wszystkie klasy 1 składały przysięgę na sztandar szkoły i uczestniczyły w ceremonii pasowania ołówkiem. Każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie wraz z wychowawcami i pedagogami wspierającymi. Po części oficjalnej dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.